Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Příroda
Expozice botanické zahrady UK v Praze na Karlově jsou rozděleny na skleníkové a venkovní. Ve sklenících je stálá expozice tropů a suchých subtropů. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904.

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze má rozlohu 3,5 ha. Sbírka rostlin z vlhkých subtropů je v létě instalována pod širým nebem podle světadílů původu rostlin, které jsou pak v zimním období uskladněny ve velkém studeném skleníku. Vedle rozsáhlé sbírky sukulentů stojí za zmínku velké a staré exempláře cykasů, kamélie, myrty a další rostliny pocházející ze sbírek někdejší smíchovské univerzitní zahrady z 19. století. Z venkovních expozic je významný unikátní exemplář jinanu dvoulaločného, ve skutečnosti jakási někdejší obří bonsaj, jejíž stáří se odhaduje asi na 130 let. Dále jedna z prvních do Evropy přivezených metasekvojí a další dřeviny. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904.

Botanická zahrada UK má tradičně otevřeno každý den po celý rok. Málokdo si však uvědomuje, že se její tvář mění zhruba každé tři týdny. Zpravidla na přelomu února a března rozkvete v zahradě kolem dvou a půl tisíce sněženek a bledulí, které zanedlouho střídá modrá záplava asi patnácti tisíc ladoněk. Magnetem je i prázdninový čas letniček, kdy zahradu pokryjí pestrobarevné koberce ostálek, aksamitníků a jiných letniček. Každoročně zde druhý nebo třetí týden v červnu probíhá výstava Spolku pěstitelů kaktusů a sukulentů. Poslední srpnovou sobotu každoročně začíná atraktivní výstava exotických ptáků. Začátkem školního roku zahrada uvítá expozici bonsají a kaktusů a v říjnu Mistrovství Evropy živorodých akvarijních rybek.

Z historie: botanická zahrada UK patří jako instituce k nejstarším evropským univerzitním zahradám. Zahrada byla zřízena roku 1775 na levém břehu Vltavy v prostoru někdejší jezuitské zahrady a přilehlých pozemků. Dnešní Dienzenhoferovy sady jsou torzem této původní zahrady, která byla v polovině 19. století považována za nejlepší botanickou zahradu severně od Alp. Již tenkrát v ní bylo pěstováno 13.000 druhů rostlin a navít měla i 9 skleníků. S rozvojem průmyslu na Smíchově v 19. stol. bylo rozhodnuto o přemístění zahrady do dnešní lokality pod Slupskou strání.

Zahrada se tehdy dělila na dvě části českou a německou: česká botanická zahrada zůstala ve spodní poloze, německá vyrůstala na stráních. Nálet na Prahu 14.2.1945 zcela zničil německé skleníky a poškodil české. Zahrady byly posléze spojeny pod názvem Botanická zahrada Univerzity Karlovy, německé skleníky již nikdy nebyly obnoveny, české byly v letech 1946-1949 zcela přestavěny a v letech 1996-1999 prošly důkladnou rekonstrukcí.

Celý popis
Naposledy změněno: 20. 6. 2018
1.1.
31.12.
Zaniklé Podskalí a život na Vltavě

Zaniklé Podskalí a život na Vltavě

Praha 2, Praha
28.4.
9.9.
Plavba na Slapy 2018

Plavba na Slapy 2018

Praha 2, Praha
24.3.
30.9.
Parníkem do Zoo Praha

Parníkem do Zoo Praha

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí