Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Barokní hřbitov ve Střílkách

Barokní hřbitov ve Střílkách

Příroda
Neobyčejný hřbitov s mohutnou kaplí a bohatou sochařskou výzdobou, vybudovaný v letech 1730 až 1743, je pro svou originální koncepci považován za skvost stavitelského a sochařského barokního umění.

Barokní hřbitov byl vybudován ve 30. a 40. letech 18. století jako velkorysý umělecký celek s bohatou sochařskou výzdobou. Nechybí andělé, alegorie ctností a dobrých skutků i sedmi smrtelných hříchů.

Jeho plocha zaujímá cca 2000 m2, je čtvercový, nároží čtverce jsou však vykrojeny a nahrazeny oblouky klenutými dovnitř. Celý prostor hřbitova byl vytvořen násypem na svahu blízko kostela a je značně vyvýšen nad své okolí. Hřbitov je obehnán mohutnou zdí z pískovcových kvádrů, která je vpředu asi 3 metry, na bocích a vzadu až 10 metrů vysoká. Na zdi je vkusně zdobená balustráda s podstavci pro sošky a sousoší, které vroubí celý jeho obvod.

Hřbitov byl zbudován tehdejším majitelem stříleckého a tovačovského panství Amandem Antonínem Petřvaldským. Podnět k založení hřbitova dal nepřímo svému dědici Milota Ferdinand Petřvaldský v roce 1724, kdy požadoval ve své závěti vybudování rodinné pohřební kaple v místním kostele. Autorem sochařské výzdoby je moravský sochař Gottfried Fritsch (1706-1750) a jeho dílenský okruh. Byl žákem a později spolupracovníkem slavného rakouského sochaře Jiřího Rafaela Donnera (1693-1741), u něhož pracoval ve Vídni a v Bratislavě po svých studiích v Itálii. Pohřebiště po třináctiletém budování bylo vysvěceno 12. května 1743 a předáno ke svému účelu veřejnosti.

Přestože je barokní hřbitov ve Střílkách na Kroměřížsku národní památkou, o jeho záchranu se nezasloužily úřady, ale téměř osmdesátiletá Marie Skřítková. O zlepšení jeho stavu vytrvale bojovala deset let a podařilo se jí získat na opravy dvacet milionů korun.

Celý popis
Naposledy změněno: 19. 4. 2018
21.4.
Den vína na hradě Buchlov

Den vína na hradě Buchlov

Buchlovice, Východní Morava
3.6.
31.12.
Otomar Oliva na Velehradě

Otomar Oliva na Velehradě

Velehrad, Východní Morava
13.3.
20.5.
Kraslice a kukuřičné šustí

Kraslice a kukuřičné šustí

Bučovice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Rekreační středisko U Klokana Koryčany

Rekreační středisko U Klokana Koryčany

Koryčany, Východní Morava
Ubytování na faře v Cetechovicích

Ubytování na faře v Cetechovicích

Cetechovice, Východní Morava
Penzion Zikmundov v Chřibech

Penzion Zikmundov v Chřibech

Staré Hutě, Východní Morava