Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Arboretum Bílá Lhota
kvetoucí šácholán
Příroda

Arboretum Bílá Lhota

V zámeckém parku v Bílé Lhotě nedaleko Litovle se nachází významné arboretum s 400 druhy vzácných dřevin – listnaté, jehličnaté a stále zelené dřeviny ze severní Ameriky, Japonska, Číny, Malé Asie a dalších zemí.

Arboretum v Bílé Lhotě je Národní přírodní památka, která se rozkládá se na jižně orientovaném svahu na ploše necelých tří hektarů. Nachází se zde asi 300 různých druhů a kultivarů dřevin, například keřovité tisy v různých barvách a tvarech, túje, smrky, duby, různobarevné buky, cypřišky, javory, borovice, břízy, douglasky a lípy. V arboretu je pěstována i řada vzácných a sbírkových dřevin – například japonské javory, vilíny a magnólie. Stromy jsou seskupeny podle nároků na živiny, půdu, klima atd. V parku jsou zastoupeny dřeviny z jižní Evropy (hlavně z Balkánu) a z Asie (Číny, Koreje, Mandžuska, Japonska a Sibiře), mnoho dřevin pochází i z různých oblastí Severní Ameriky (z Kanady a USA) a z Mexika.

Našim návštěvníkům nabízíme bezbariérový vstup i bezbariérové toalety.
 

Zemědělská expozice v Arboretu

Do časů, kdy na Hané vládly staré sedlácké rody, vezme návštěvníky nová Zemědělská expozice při Arboretu v Bílé Lhotě. Olomouckému Vlastivědnému muzeu, pod které arboretum spadá, se podařilo nashromáždit výjimečnou kolekci předmětů, které se dříve v zemědělství používaly. A to včetně velkých a často již polozapomenutých strojů jako je například secí či žací stroj anebo mlátička s lisem na slámu.

Součástí expozice, která má vnitřní i venkovní část, je také jedinečná kočárová kareta ze začátku 20. století. Ta hospodáři sloužila jako dopravní prostředek při důležitých cestách – například do kostela, města anebo při slavnostních příležitostech. Dalším ze série ojedinělých exponátů je povříslovač Burco na výrobu slaměných povřísel. Ta se vyráběla zkrucováním z dlouhé obilné slámy, šlo o nezbytnou pomůcku při sklizni. Právě povřísly bylo posečené obilí vázáno do snopů.
 

Historie Arboreta


Park v Bílé Lhotě byl založen pravděpodobně kolem roku 1700 při renovaci zdejšího zámečku. Nepodařilo se zjistit původní uspořádání a sortiment dřevin, lze však předpokládat, že tu byly vysázeny jen domácí dřeviny (duby, buky, lípy, smrky). Některé z těchto původních stromů rostou v parku doposud.

V letech 1792 – 1840 vlastnil panství Johann Albert von Ostheim. Jeho mladší dcera Anna Marie se provdala za Konradina Kreutzera, kapelníka vídeňské opery, který v Bílé Lhotě několikrát pobýval a v roce 1833 tu komponoval hudbu k opeře "Noc v Granadě". Od roku 1869 bylo panství majetkem rodu Riedlů.

V roce 1926 přichází do Bílé Lhoty Quido Riedl, již tehdy známý jako odborník – dendrolog a začíná park přetvářet dle vlastních představ. Na ploše necelých tří hektarů esteticky velmi působivého parku soustředil téměř 500 druhů a forem okrasných dřevin. Do dnešních dnů se z výsadeb Quido Riedla zachovalo asi 240 exemplářů. Od roku 1966, ve kterém Arboretum přešlo do správy Vlastivědného muzea v Olomouci, bylo vysázeno téměř 300 dalších.

Aktuality

Dětské sportovní odpoledne

Různé sportovní a dovednostní soutěže pro děti a mládež.
Loštice, Olomoucký kraj

Dílo Adolfa Kašpara v historických románech

Při příležitosti 90. výročí úmrtí ilustrátora, malíře a grafika Adolfa Kašpara bude v sobotu 23. března 2024 v 15 hodin v Památníku Adolfa Kašpara zahájena výstava s názvem Dílo Adolfa Kašpara v historických románech.
Loštice, Olomoucký kraj

Letní kulturní festival Hrady CZ – Bouzov

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ v magickém prostředí osmi hradů po celé České republice představí špičku současné české a slovenské hudební scény. Na konci srpna zavítá na hrad Bouzov.
Bouzov, Olomoucký kraj

Adventní prohlídky na Bouzově

Advent nepředstavují jen Mikuláš a čerti.
Bouzov, Olomoucký kraj

Vánoční hrad Bouzov

Přijďte si s námi zazpívat koledy na I. nádvoří v době vánočních svátků.
Bouzov, Olomoucký kraj

Z pohádky do pohádky na hradě Bouzov

Známé pohádkové postavy a zábavnou formou se seznámí s hradem.
Bouzov, Olomoucký kraj

Život na středověkém hradě Bouzov

Speciální prohlídky.
Bouzov, Olomoucký kraj

Hudební festival Hrady CZ 2024

Festival Hrady CZ patří k největším kulturně společenským akcím v České republice. 19. ročník festivalu se uskuteční během léta 2024 na významných českých a moravských historických památkách postupně v osmi různých krajích České republiky.
Bouzov, Olomoucký kraj

Zámek Bílá Lhota

Zámek ze 17. stol. se nachází při východním okraji obce Bílá Lhota u Arboreta. Budova zámku sice dnes tvoří hranici Arboreta, které se nachází v místech bývalého zámeckého parku, ale s Arboretem již nijak nesouvisí.
Bílá Lhota, Olomoucký kraj

Pravoslavný chrám sv. Ludmily v Řimicích

Malý kostelík se nachází nedaleko Olomouce v obci Řimice. Kostelík je přístupný v době bohoslužeb. Na vstupní straně je nízká čtverhranná přístavba se zvonicí a freskou sv. Cyrila a Metoděje vytvořenou r. 1972 podle kresby Mikoláše Alše.
Bílá Lhota, Olomoucký kraj

Národní přírodní památka Třesín

Národní přírodní památku představuje systém veřejnosti přístupných Mladečských jeskyní vytvořených ve východní části vápencového vrchu Třesín.
Bílá Lhota, Olomoucký kraj

Chrám přátelství – Templ v Litovelském Pomoraví

Chrám přátelství jinak řečený Templ byl zbudován roku 1806 podle plánu architekta Josepha Hardmutha. Stavba kruhového půdorysu v antikizujícím stylu je v obvodovém zdivu členěna iónskými polosloupy. Stojí na skalnatém ostrohu nad řekou Moravou.
Mladeč, Olomoucký kraj

Kamenná brána Čertův most u Mladče

Je jednou z několika stavbiček nacházející se v bývalém zámeckém parku vybudovaném v první polovině 19. století.
Mladeč, Olomoucký kraj

Empírový obelisk Komín u Litovle

Kamenný obelisk, kterému se přezdívá Komín, je spolu s ostatními romantickými stavbami v okolí součástí areálu nedalekého zámku Nové Zámky.
Mladeč, Olomoucký kraj

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Rádi byste se v létě ochladili a nevíte, jak na to? Vydejte se poznat krásu jeskynního systému nedaleko Litovle, kde se nachází Mladečské jeskyně.
Mladeč, Olomoucký kraj

Přírodní památka Za mlýnem – sněženky pod Mlýnským vrchem

Přírodní památka u obce Řimice na Litovelsku chrání mozaiku vlhkých luk a rákosin, drobných tůní a fragmentů vrbo-topolového lužního lesa. V předjaří louky hojně pokrývají sněženky. Území je domovem také mnoha vzácných obojživelníků.
Bílá Lhota, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Dvůr Nové Zámky

Nabízíme celoroční ubytování v nově vybudovaných pokojích a apartmánech s kuchyňským koutem, vanou nebo sprchovým koutem a vlastním WC.
Mladeč, Olomoucký kraj

Resort Sobáčov

Na cyklistické trase Litovel – Bouzov najdete známé výletní místo s rybníkem pro sportovní rybolov, plážovým volejbalem, rodinným penzionem, výletní restaurací, udírnou a kempem. Vítejte ve Sportovním areálu Sobáčov.
Mladeč, Olomoucký kraj

Kavárna Galerie U lišky Bystroušky s nabídkou tvarůžkové zmrzliny

Netradiční zmrzlinou vyrobenou z olomouckých tvarůžků se můžou osvěžit obyvatelé a návštěvníci Loštic na Šumpersku, kde se proslavený pikantní sýr vyrábí. Loštická kavárna U lišky Bystroušky vyrobila jako první na světě tvarůžkovou zmrzlinu a její majitel si recept nechal patentovat.
Loštice, Olomoucký kraj

Tvarůžková cukrárna v Lošticích

Už jste ochutnali tvarůžkovou kremroli? A co Loštický koláček s povidly? Tvarůžková cukrárna nabízí netradiční zpracování Olomouckých tvarůžků, které nadchne nejen milovníky tohoto aromatického sýru. Toto jedinečné místo nesmíte v Lošticích vynechat.
Loštice, Olomoucký kraj

Restaurace U Coufalů

Restaurace s dlouholetou tradicí v srdci Loštic, kraji olomouckých tvarůžků.
Loštice, Olomoucký kraj

Automat na rajčata v Haňovicích

Zemědělské družstvo v Haňovicích na Hané provozuje pozoruhodný automat na cherry rajčata. Ta jsou pěstována bez pesticidů, a tím srovnatelná s BIO produkty, popřípadě s produkty pro dětskou výživu. Rajčátka se do automatu doplňují dvakrát denně.
Haňovice, Olomoucký kraj

Penzion Relax

Penzion Relax je ideální prostor pro odpočinek i zábavu a poznávání Hané, Litovelského pomoraví, Olomouce, Šternberka a Mohelnice.
Litovel, Olomoucký kraj

Exkurze s ochutnávkou piva v Litovelském pivovaru

Přišel, viděl, Litovel! O dobrý zvuk litovelského piva se ve své době přičinil i slavný zápasník Frištenský, který měl za ženu dceru prvního sládka. V Minipivovaru Litovel můžete navštívit muzeum, přijít na prohlídku nebo si uvařit vlastní pivo. Otevřené je i návštěvnické centrum.
Litovel, Olomoucký kraj