Úvod > Aktivity & akce > Akce > Zámek v Třeboni připomíná 100 let od úmrtí Adolfa Josefa ze Schwarzenbergu

Zámek v Třeboni připomíná 100 let od úmrtí Adolfa Josefa ze Schwarzenbergu

Kdy 5. říjen 2014 - 31. prosinec 2014 Výstavy
Začátkem října uplynulo přesně 100 let od smrti Adolfa Josefa ze Schwarzenbergu. S jeho osobou se mohou návštěvníci seznámit na zámku v Třeboni, kde je o něm připravena výstava. Ta je v říjnu k vidění během klasické návštěvní doby, v listopadu a v prosinci pouze ve speciálních termínech.

Výstava na zámku Třeboň s prozaickým názvem Adolf Josef ze Schwarzenbergu přibližuje osobnost knížete skrze jeho osobní i umělecké předměty, které se zachovaly ve sbírkách zámků Český Krumlov, Třeboň a Hluboká. Pozornost upoutá například skleněný košík, který dostal se svou manželkou Idou, rozenou z Liechtensteinu ke zlaté svatbě v roce 1907. Naopak oslavu jeho osmdesátých narozenin připomíná těžítko z kamene, jehož vrchní strana imituje rozpraskanou kůru stromu. K vidění jsou také vojenské kabáty, archivní fotografie, portréty nebo ocenění za jeho hospodářskou činnost.

Adolf Josef ze Schwarzenbergu (1832-1914) patří k významným osobám rodu. Veřejnosti asi nejznámější událostí, vážící se k jeho osobě, je zlatá svatba, kterou oslavil se svou manželkou Idou, princeznou z Liechtensteinu,v červnu 1907 na zámku Hluboká. Po celý svůj život se věnoval lesnímu hospodářství, zakládal pivovary, lihovary, cukrovary nebo sýrárny. Zajímal se o historii i archeologii, podporoval péči o zachování historických památek a dokonce nechal postavit pomník připomínající popravu Záviše z Falkenštejna na Hluboké. Přátelil se s Františkem Palackým a působil též jako poslanec na sněmu království českého. Mezi lidmi byl oblíben i pro své skromné vystupování a osobitý smysl pro humor. Přestože zemřel na svém nejmilejším sídle v Libějovicích, pohřeb se konal v Třeboni.

Výstavu doplňují dva panely, které nastiňují Adolfův životopis, jeho každodenní život, osobní i vojenské zájmy nebo kulturní a politickou činnost v druhé polovině 19. století a na počátku 20. století. Výstavu připravila ve spolupráci se správou SZ Třeboň PhDr. Ludmila Ourodová z českobudějovického Národního památkového ústavu.

Výstava je součástí prohlídkového okruhu Soukromá schwarzenberská apartmá. Do 2. listopadu 2014 je možno tuto trasu navštívit denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin (poslední prohlídka začíná v 15.15). Správa zámku však nabízí možnost shlédnout druhou prohlídkovou trasu včetně výstavy také během listopadu a prosince a to vždy v úterý ve 14 hodin pouze v sudých týdnech – 11.11., 25.11, 9.12.
Další skvělou příležitostí k návštěvě budou vánoční prohlídky Vánoce na zámku s knížetem Adolfem Josefem, které budou probíhat od 27. do 30. prosince 2014 od 14 do 19 hodin.

V úterky během lichých týdnů v listopadu a prosinci bude od 14 hodin naopak zpřístupněna první prohlídková trasa Rožmberské renesanční interiéry – 4.11., 18.11., 2.12., 16.12.

Celý popis
Naposledy změněno: 16. 10. 2014
28.4.
30.5.
Poznej světové dědictví UNESCO

Poznej světové dědictví UNESCO

Třeboň, Jižní Čechy
28.6.
1.7.
Festival Okolo Třeboně 2018

Festival Okolo Třeboně 2018

Třeboň
28.6.
24.7.
Výstava loutek Štěpána Tučka

Výstava loutek Štěpána Tučka

Třeboň, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí