Úvod > Aktivity & akce > Akce > Za oponou aneb s Cimrmany Na tahu - Petr Hecht

Za oponou aneb s Cimrmany Na tahu - Petr Hecht

Kdy 5. září 2014 18:00 - 7. říjen 2014 18:00 Výstavy
Galerie 4 zve na výstavu divadelních fotografií z jeviště a zákulisí slavné české scény. Výstava bude doplněna dobovými reáliemi, jichž se dotkla Cimrmanova ruka.

Petr Hecht se narodil roku 1956 v Praze v Dejvicích. Vystudoval výtvarnou fotografii u Doc. V. Vláška na Pražské fotografické škole (1981 - 1985). Nejprve pracoval jako tiskař a grafik, posléze se mu podařilo věnovat se fotografii profesionálně. V roce 1995 zakládá vlastní fotografické a grafické studio na Žižkově. A od roku 1995 také fotografuje Divadlo Na tahu. Následujícího roku začíná fotografovat pro Divadlo Járy Cimrmana.

V roce 1997 se stává členem Divadla Járy Cimrmana a pracuje zde jako kulisák a fotograf. Díky této možnosti se stal součástí divadelní scény a je s ní úzce spjat. Poznal dokonale divadelní zákulisí a měl možnost nahlédnout tam, kam se běžný divák nedostane. Proto mohly vzniknout snímky z jeviště. Takové, jaké má autor nejraději. Z místa, kde je hercům blíže. Kromě nich vytvářel také fotografie z cest a událostí souboru. A jako vlastní projekt vytvořil soubor dokumentárních fotografií zachycujících herce v jejich kostýmech před jednoduchým látkovým pozadím jen pár minut před odchodem na scénu. Vzal si za cíl zdokumentovat všechny role včetně alternací. Zvlášť cenné a málo známé snímky vznikly i z projektů Ladislava Smoljaka, ze Studia Jára později přejmenovaného na Studio Láďa.

Jeho přístup k fotografování je specifický nejen ve způsobu, jakým divadelní děje a prostředí zachycuje. Totiž v dokumentárním duchu, jenž nemá za cíl používat speciální techniku ani osvětlení. Jeho zvláštním prostředkem tvorby, v dnešním přetechnizovaném světě, je černobílý film, na který stále fotí a jehož snímky stále vyvolává v temné komoře. Můžeme tak vnímat zajímavou symboliku ve spojení této klasické, avšak z dnešního hlediska zastaralé fotografické metody, a záznamu Cimrmanova génia a jeho odkazu české historii.

Celý popis
Naposledy změněno: 22. 8. 2014
1.6.
30.9.
Poohří za časů lovců a sběračů

Poohří za časů lovců a sběračů

Cheb, Západočeské lázně
23.6.
24.6.
Slavnosti císaře Rudovouse v Chebu

Slavnosti císaře Rudovouse v Chebu

Cheb, Západočeské lázně
5.5.
16.9.
Jízdy důlním vláčkem Kateřina v rezervaci Soos

Jízdy důlním vláčkem Kateřina v rezervaci Soos

Skalná, Západočeské lázně

Ubytování a restaurace v okolí