Úvod > Aktivity & akce > Akce > Za oponou aneb s Cimrmany Na tahu - Petr Hecht

Za oponou aneb s Cimrmany Na tahu - Petr Hecht

Kdy 5. září 2014 18:00 - 7. říjen 2014 18:00 Výstavy
Galerie 4 zve na výstavu divadelních fotografií z jeviště a zákulisí slavné české scény. Výstava bude doplněna dobovými reáliemi, jichž se dotkla Cimrmanova ruka.

Petr Hecht se narodil roku 1956 v Praze v Dejvicích. Vystudoval výtvarnou fotografii u Doc. V. Vláška na Pražské fotografické škole (1981 - 1985). Nejprve pracoval jako tiskař a grafik, posléze se mu podařilo věnovat se fotografii profesionálně. V roce 1995 zakládá vlastní fotografické a grafické studio na Žižkově. A od roku 1995 také fotografuje Divadlo Na tahu. Následujícího roku začíná fotografovat pro Divadlo Járy Cimrmana.

V roce 1997 se stává členem Divadla Járy Cimrmana a pracuje zde jako kulisák a fotograf. Díky této možnosti se stal součástí divadelní scény a je s ní úzce spjat. Poznal dokonale divadelní zákulisí a měl možnost nahlédnout tam, kam se běžný divák nedostane. Proto mohly vzniknout snímky z jeviště. Takové, jaké má autor nejraději. Z místa, kde je hercům blíže. Kromě nich vytvářel také fotografie z cest a událostí souboru. A jako vlastní projekt vytvořil soubor dokumentárních fotografií zachycujících herce v jejich kostýmech před jednoduchým látkovým pozadím jen pár minut před odchodem na scénu. Vzal si za cíl zdokumentovat všechny role včetně alternací. Zvlášť cenné a málo známé snímky vznikly i z projektů Ladislava Smoljaka, ze Studia Jára později přejmenovaného na Studio Láďa.

Jeho přístup k fotografování je specifický nejen ve způsobu, jakým divadelní děje a prostředí zachycuje. Totiž v dokumentárním duchu, jenž nemá za cíl používat speciální techniku ani osvětlení. Jeho zvláštním prostředkem tvorby, v dnešním přetechnizovaném světě, je černobílý film, na který stále fotí a jehož snímky stále vyvolává v temné komoře. Můžeme tak vnímat zajímavou symboliku ve spojení této klasické, avšak z dnešního hlediska zastaralé fotografické metody, a záznamu Cimrmanova génia a jeho odkazu české historii.

Celý popis
Naposledy změněno: 22. 8. 2014
1.11.
31.3.
Chebský hrad - zimní prohlídky

Chebský hrad - zimní prohlídky

Cheb, Západočeské lázně
25.11.
26.12.
Chebské vánoční trhy

Chebské vánoční trhy

Cheb, Západočeské lázně
25.11.
26.12.
Kluziště na chebských vánočních trzích

Kluziště na chebských vánočních trzích

Cheb, Západočeské lázně
22.9.
31.12.
Výstava: Wiedermannův park – Zelená paměť Františkových Lázní

Výstava: Wiedermannův park – Zelená paměť Františkových Lázní

Františkovy Lázně, Západočeské lázně

Ubytování a restaurace v okolí