Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava Trpaslíci v Ústí nad Labem
Výstavy

Výstava Trpaslíci v Ústí nad Labem

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Ústecký kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Muzeum města Ústí nad Labem zve na výstavu o historii trpaslíků od pravěku přes starověk a středověk až do současnosti. Zajímavé je, že první tovární výrobu trpaslíků na světě spustila firma na keramiku rodiny Mareschů, která byla činná v Ústí nad Labem od roku 1841 do konce 40. let 20. století.
Na přelomu 19. a 20. století se trpaslík ve střetnutí tradiční měšťanské kultury 19. století s moderní kulturní avantgardou 20. století stal symbolem kýče. Přitom v českém výtvarném umění najdeme trpaslíky již u barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna a přetrvávají dodnes např. v dílech Kurta Gebauera, Milana Knížáka a řady dalších umělců. Historie trpaslíků je ale stará nejméně jako lidstvo samo, což například dokazují zmínky ze starověkého Egypta, případně hypotézy některých trpaslíkologů o trpaslících v pravěkém umění. Nechybí ale ani odkazy na středověk, především spisy Agricoly nebo Paracelsa.

Trpaslíci jsou známí z lidových pověstí a pohádek, z vážné poezie i prózy, objevují se v hudbě nebo ve filmu. Existují i osobní svědectví o setkání se skřítky nebo s trpaslíky, nezpochybnitelnou autoritou je zde například císař Karel IV., který ve svém vlastním životopise zaznamenal setkání se skřítky v Praze. Nejslavnější pohádkou z této oblasti je Sněhurka a sedm trpaslíků, jedna z nejčastěji zfilmovaných pohádek vůbec, kterou udělal na konci 30. let 20. století nesmrtelnou kreslený film W. Disneye.

Výstava Trpaslíci představuje tento fenomén nejen jako historické a umělecké téma, ale také jako součást reklamy, humoru, módy nebo každodenního života. Nechybí ani temná stránka trpaslíků, jejich divokost a nesmiřitelnost, stejně jako schopnost užívat si života plnými doušky.

Na výstavě v ústeckém muzeu je shromážděna řada exemplářů trpaslíků, najdeme zde ale i kopie trpasličích soch barokního mistra opracování kamene M. Brauna. Ten trpajzlíky vyzdobil například zahrady zámku v Novém Městě nad Metují.
 

Zahradní trpaslíci z Ústí nad Labem

Je zajímavé, že právě zahradní trpaslíci, kteří se stali svého času symbolem určitého široce rozšířeného kulturního standardu, v muzejních sbírkách většinou chybí. Jedinou výjimkou je u nás dnes Muzeum města Ústí nad Labem, které se trpaslíky zabývá více než 15 let.

Vše začalo v Ústí roku 1874, kdy Ferdinand Maresch začal ve své továrně trpaslíky vyrábět. Továrnu na keramiku založil Ferdinandův otec v roce 1841. Podle zachovaných katalogů se vousatých chlapíků s červenou čepičkou a holínkách do světa vydaly desítky tisíc. Ústí bylo plné trpaslíků, německé obyvatelstvo, které si na ně zejména potrpělo, jimi zaplavilo své zahrádky. Trpaslíci se však u nás objevovali v Sudetech a také po celém Německu.

Marsech se začal politicky angažovat a po celých 30 let byl v Ústí starostou a stal se i poslancem. Fabrika prosperovala, dokonce podle podoby Marseche vzniklo několik trpasličích modelů. Osud si s ním pohrál, když v Ústí vypukla aféra kvůli pozemkům. I když byla prokázána Mareschova nevinna, spáchal továrník sebevraždu. Také s trpaslíky to dopadlo špatnětovárna byla poničena bombardováním na konci války, výrobě se zastavila v roce 1948. Trpaslíci na zahradách, kteří zůstali opuštění po odsunu svých majitelů, mnohdy zaplatili za svůj "původ" cenu nejvyšší – našinci je rozbíjeli na potkání. Nezůstalo jich proto mnoho, pár kousků se podařilo zachránit v Muzeum města Ústí. Právě na této výstavě je předvedena největší koncentrace Mareschových trpaslíků od zániku této továrny v polovině 20.století. A třeba vliv nejen ústeckých trpaslíků na tvorbu britské kapely Beatles, ale také řadu dalších zajímavých příběhů všem návštěvníkům muzea ústečtí trpaslíci poví až do 11.srpna 2019.

Pod vlivem trpaslíků vznikl dokonce "vědecký obor" trpaslikologie, čili nanologie, která je předmětem vědeckého bádání. Václav Houfek, ředitel ústeckého muzea, o nich napsal několik pojednání (nanos je řecký výraz pro malého muže, proto tedy nanologie).
 

Největší trpaslík

K nejvýznamnějšímu trpasličímu hradu ve střední Evropě, který v dnešním areálu ústecké Zoo nechal postavit před 1.světovou válkou Heinrich Lumpe, tehdy přibyl i pomník trpaslíků v podobě největšího českého zahradního trpaslíka, který je také dnes k vidění v areálu ústecké zoo.

Aktuality

Muzeum čte dětem – Žabka nemá uši

Program pro děti doplněný doprovodnými aktivitami a dílnou.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Expozicí Naši Němci s Janem Vondroušem

Komentovaná prohlídka expozice Naši Němci s důrazem na literární díla zde prezentovaná. Co spojuje díla jako Oráč a Smrt, Příběh lvice Elzy nebo Zámek?
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Výstavou Keramika z Jílového s Evou Ballovou

Komentovaná prohlídka výstavy „Bruselská keramika z Jílového“ se sběratelkou a autorkou výstavy, která mapuje slavnou éru keramické produkce na Děčínsku.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Středověkým Ústím s Eliškou Wiesnerovou

Jak mohlo vypadat středověké město Ústí a co nám prozrazují archeologické výzkumy se dozvíte během procházky centrem dnešního Ústí nad Labem s vedoucí archeologického oddělení Eliškou Wiesnerovou.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Tradiční hudba a nástroje Kanárských ostrovů

Přednáška odborníka z oblíbené série Café Nobel.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Markéta Pragerová – Rozpínavost temnoty

Výstava obrazů teplické malířky v muzejní kavárně.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Bezpečná hnízdiště nejen pro rarohy

Výstava ukončující projekt zaměřený na vytvoření stovky bezpečných hnízdišť pro raroha velkého představuje tohoto vzácného dravce a základní projektové aktivity. 
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Bruselská keramika z Jílového

Výstava ke 100. výročí narození manželů Bansetových, kteří vytvářeli v letech 1958–1964 v Jílovém u Podmokel osobitou keramickou produkci v tzv. bruselském stylu.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Naši Němci – expozice v Muzeu města Ústí nad Labem

V budově Muzea města Ústí nad Labem vznikla expozice Naši Němci, přibližující historii a kulturu německojazyčného obyvatelstva českých zemí. Výstava obsahuje řadu moderních a multimediálních prvků, jako jsou filmové projekce, animace, vizualizace či interaktivní digitální mapy.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Muzeum města Ústí nad Labem

Muzeum v centru města Ústí nad Labem vlastní rozsáhlé sbírky z oblasti přírodních věd, archeologie, historie a umění. K největším souborům patří sbírky přírodovědné, které vznikaly již od konce 19. století.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Břestovce západní v Ústí nad Labem

Před budovou muzea města Ústí nad Labem v parku Smetanovy sady se nachází skupina památných stromů – břestovců západních. Jedná se o zvláštní stromy s rozložitými pokroucenými větvemi, které pamatují konec 19. století.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem

Divadlo bylo postaveno v letech 1908-1909 podle projektu vídeňského architekta Alexandra Grafa v novobarokním stylu s kapacitou 878 návštěvníků. Slavnostního otevření se dočkalo 21. září 1909.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Nordic walking v Ústí nad Labem

Příznivce nových trendů zdravého a aktivního životního stylu mohou v Ústí nad Labem vyzkoušet kurzy nordic walkingu. Vyškolení a certifikovaní instruktoři vám ukáží správné techniky chůze v různém terénu a intenzitě. Objevíte tak širokou řadu benefitů, které vám dvě hůlky přinesou.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Dům umění Ústí nad Labem – kulturní prostor Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

Dům umění Ústí nad Labem vznikl v rekonstruovaných prostorách bývalé univerzitní menzy ve čtvrti Klíše. K dispozici je i multifunkční sál, vhodný pro experimentální audiovizuální, performativní a hudební představení.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Bazén v Městských lázních v Ústí nad Labem

Po náročné opravě se nově návštěvníkům otevřel bazén v ústeckých městských lázních.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Turistická mapová aplikace Ústí nad Labem

Město Ústí nad Labem připravilo pro své návštěvníky novou turistickou aplikaci, která vás provede městem. Součástí aplikace jsou mapy, fotografie, informace o památkách města, důležité historické milníky města a GPS souřadnice jednotlivých míst.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kukang Coffee v Ústí nad Labem

V unikátní „ochranářské“ kavárně Kukang Coffee v Ústí nad Labem si nejen vychutnáte výborný šálek kávy, ale budete se tím také podílet na ochraně outloňů a pomoci farmářům z daleké Sumatry.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Pivovarská šenkovna v Ústí nad Labem

Pivovarská šenkovna je nestarší, dosud fungující restaurace v Ústí nad Labem a to od roku 1884.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Tortuga Bay

Nejste někde v docích, kde v lokálu drsní chlápci dělají burgery? Ne, jste v Ústí, kde se v únoru 2018 dva vousatí týpci v klobouku rozhodli, že své letité zkušenosti s pitím karibských rumů a pojídáním burgerů zúročí ve svém bistru.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Restaurace Srdcovka v Ústí nad Labem

Restaurace Srdcovky jsou vlajkovou lodí značky Gambrinus. Najdete zde výborně ošetřené čepované pivo, pestrou mezinárodní kuchyni v současném pojetí, jídla připravená na grilu na dřevěném uhlí, pizzu pečenou z autentických surovin, kvalitní servis a odpovídající prostředí
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Krušnohorská pivní stezka

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, pšeničná světlá piva podle starých německých receptur nebo osvěžující nízkoalkoholické limonády – to vše nabízí Krušnohorská pivní stezka na české i saské straně hor.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Pivovar Hotel Na Rychtě v Ústí nad Labem

Pivovar Hotel Na Rychtě nabízí příjemné ubytování v centru města Ústí nad Labem. Restaurace Na Rychtě patří mezi tradiční české restaurace s vlastním pivovarem, který vyrábí nefiltrovaná piva pouze pro soukromou potřebu hotelu. Po předchozí domluvě je možná i exkurze do výroby.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Cup – coffeeup

Lidi na super kavárnu v Ústí čekali, takže palce šly okamžitě nahoru. Lukáš Slavík a jeho tým vytvořil útulné prostředí ze suterénu činžáku. A protože je to město na cestě do Berlína, headbarista, bratr Lukáše, Ondra Slavík, střídá pražírny pražské a berlínské.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Kolocafé

Jsme přímo na cyklostezce v Ústí nad Labem – Pod Benešovským mostem. Máme kvalitní kávu a výborné zákusky. A pokud máte chuť na něco zdravého a zároveň dobrého – u nás si vždy vyberete.
Ústí nad Labem-Střekov, Ústecký kraj