Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava Tajemné dálky: symbolismus v českých zemích 1880–1914
Výstavy

Výstava Tajemné dálky: symbolismus v českých zemích 1880–1914

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Výstava Národní galerie v klášteře sv. Anežky České představuje specifickou část výtvarné umělecké scény v českých zemích, ovlivněnou symbolismem v období mezi lety 1880 a 1914.
Vedle známých a uznávaných umělců (Alfons Mucha, Max Švabinský, František Bílek, Josef Váchal, Bohumil Kubišta, Jan Zrzavý atd.) se představí i autoři méně vystavovaní a v mezinárodním kontextu téměř neznámí – Maxmilián Pirner, Beneš Knüpfer, August Brömse, Jaroslav Panuška, Josef Mandl, Tavík František Šimon, Alois Boháč atd.
 
Vystavené exponáty pocházejí jak z velkých etablovaných galerií (Národní galerie, Galerie hl. m. Prahy nebo Památník národního písemnictví), tak z menších muzeí a dalších regionálních institucí, stejně jako ze soukromých sbírek. Ve třech případech se jedná i o zápůjčky ze zahraničí (Řezno, Oslo, Paříž). Výstava tak představuje vedle známých děl i doposud nevystavené práce.
 
Datace výstavy je pomyslně rámována otevřením budovy Národního divadla a začátkem první světové války. V tematicky řazených celcích bude představen poprvé samostatně fenomén českého symbolismu prostřednictvím významných děl ze sbírek veřejných institucí a soukromých sbírek nejen z České republiky, ale i Německa a Norska.

Výstava podle koncepce historika umění Otto M. Urbana je bezesporu výrazným kulturním počinem, poprvé uvádí v takové šíři český symbolismus jako samostatný fenomén, jenž byl doposud prezentován jen jako kapitola v rámci širších projektů o umění v období secese.

Kromě známých a uznávaných jmen, jako jsou malíři Alfons Mucha, Maxmilián Pirner, Max Švabinský, František Bílek, František Kupka, Ladislav Šaloun, Jan Zrzavý a mnozí další, jsou zde předvedena i díla mnohých autorů méně známých i dosud nevystavených. Významnou součástí obrazu symbolismu v českých zemích je i tvorba umělců, „českých Němců“, například Richarda Teschnera či Ferdinanda Staegera ad.

O rozmanité, poutavé a ucelené náplni výstavy (více než 300 exponátů) svědčí i tématické oddíly věnované mytologii, duchovním námětům, světu démonů a pohádkových bytostí, světu touhy po ztraceném ráji, kráse a melancholii, ale také symbolům bolesti a temných stínů lidské existence. Společným jmenovatelem všech vystavených děl byl duchovní názor umělců využívajících řeči symbolu, náznaku, sugesce pro poznávání podstaty skutečnosti.

Součástí projektu Tajemné dálky jsou stejnojmenné obsáhlé, bohatě obrazově vybavené publikace v české a anglické verzi, vydávané ve spolupráci s nakladatelstvím Arbor vitae. Komornější verzi olomoucké výstavy pořadatelé připravili pod názvem Vládcové snů pro Mezinárodní centrum kultury v Krakově (6. 5. – 7. 9. 2014).Výstava bude doplněna chronologií symbolismu, projekcemi z dobových filmů čítárnou. Programy budou reflektovat nejen dobové výtvarné umění – tedy téma výstavy, ale i přesahy symbolismu do literatury, divadla či hudby.

Provozovatel

Národní galerie v Praze – klášter sv. Anežky České

Anežská 12
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 224 810 628
Tel.:
+420 221 879 216
Email:
info@ngprague.cz
WWW:
www.ngprague.cz
GPS:
50,092234 14,424077
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Cena

Cena: 100 Kč

Snížená cena: 50 Kč

Rodinná cena: 150 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Pražské jaro 2024 – Springteen

V neděli 19. 5. bude celý festivalový den Pražského jara věnovaný mladému publiku a rodinám. Přinese nevšední a pestré koncerty i kreativní workshopy v působivých prostorách Anežského kláštera a jeho zahrad.
Praha 1, Praha

Mezinárodní den muzeí a galerií v Národní galerii – vstup zdarma

Národní galerie v Praze v rámci Mezinárodního dne muzeí a galerií zve návštěvníky zdarma v sobotu 18. 5. od 10:00 až do 18.00 do všech svých stálých expozic a doprovodný program.
Praha 1, Praha

Matiné v klášteře

Hra čerstvého držitele ceny Jiřího Bělohlávka Viléma Vlčka poutá technickou suverenitou, emocionální hloubkou i promyšlenou koncepcí.
Praha 1, Praha

Rejcha ve Francii

Málokterý hudební skladatel během svého života ovlivnil jednu hudební kulturu tak jako Antonín Rejcha tu francouzskou. Pražský rodák pobýval ve Vídni, v Hamburku a v Bonnu, kde se seznámil s Beethovenem, aby se nakonec usadil v Paříži.
Praha 1, Praha

Věčná naděje 2024

Věčná naděje je prestižní festival s důrazem na výjimečnou uměleckou kvalitu a poselství humanity.
Praha, Praha

Pavel Švingr & Zdeněk Klauda

Komorní koncerty z produkce Pražských symfoniků s odbornými přednáškami kurátorky z Národní galerie Praha. Tentokrát s basistou Pavlem Švingrem s klavírním doprovodem Zdeňka Klaudy.
Praha 1, Praha

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Festival, který proběhne v Praze a dalších městech od 20. do 28. dubna chce ukázat, jak v praxi změnit standardní vzdělávací systém a podpořit děti v rozvoji jejich myšlení kreativní cestou.
Praha 1, Praha

Pocta Juraji Filasovi

Juraj Filas Egmont – Nesmrtelný (světová premiéra) Jan Václav Hugo Voříšek Symfonie D dur Antonín Dvořák Koncert pro housle a orchestr a moll Jiří Vodička, housle Ludmila Pavlová, koncertní mistryně
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Collegium Marianum

Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 věnuje provádění hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory.
Praha 1, Praha

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.
Praha 1, Praha

Oddíl mladých ochránců přírody Lacerta

V oddíle mladých ochránců přírody Lacerta zažijete spoustu zábavy a dobrodružství. Program, ve kterém jsou zahrnuty hry, výlety a další aktivity, je vhodný pro kluky a holky od druhé do deváté třídy.
Praha 1, Praha

Nejmenší pražský dům

V Anežské ulici v centru Prahy stojí nejmenší dům v metropoli. Je široký jen dva a čtvrt metru a dřív sloužil jako nevěstinec. Vznikl v roce 1853 a architektem byl Josef Liebel. Dnes existuje už jen průčelí původní stavby, přes které se vchází do zadního obydleného traktu.
Praha 1, Praha

Hmatová expozice nejen pro nevidomé v Anežském klášteře

Hmatová expozice odlitků sochařských děl českého středověkého umění. Haptická expozice je umístěna v severním křídle křížové chodby kláštera sv. Anežky České. Zrakově postižení se však díky výstavě přesto mohou alespoň zprostředkovaně s tvorbou sochařů a řezbářů období českého středověku seznámit.
Praha 1, Praha

Tajemství věčné energie

Vydejte se s námi neznámými kouty Prahy po stopách vynálezce Jana T, který objevil zdroj nevyčerpatelné energie. Po jeho předčasné smrti se však zdá, že cesta k nalezišti je nadobro ztracena.
Turnov, Liberecký kraj

Vyhlídkové plavby v Praze s WiFi free

Pokud máte zájem o vyhlídkové plavby po Vltavě, parníky Premiant City Tour jsou ideální volbou. Parník Classic River navíc nabízí všem cestujícím bezplatné připojení k internetu.
Praha 1, Praha

Stínadla – legendární pražská čtvrť Vontů

Pražská čtvrť Stínadla vznikla v knihách Jaroslava Foglara. Postupem se ale z imaginárního místa stalo téměř místo skutečné. Jsou to křivolaké uličky, ponořené do šera a i ve dne působící tísnivým dojmem. Najdete je na Starém Městě, v jedné z nejstarších částí Prahy.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Anežka

Anežka se ukrývá přímo v komplexu kláštera Na Františku, zvaného Anežský. Úchvatný gotický komplex, jehož součástí jsou také prostory Národní galerie, tak nově od sezony 2022 doplňuje místo, kde si lze vychutnat kávu, drink a něco k snědku.
Praha, Praha

Loď Pivovar

V Praze na vltavském nábřeží u Štefánikova mostu kotví loď, ve které se zlatavý mok nejen konzumuje, ale dokonce i vaří. V nabídce jsou hned čtyři druhy piva nesoucí názvy českých lodí, tedy Legie, Republika, Remorkér a Monarchie.
Praha 1, Praha

The James Joyce Irish Pub

The James Joyce Irish Pub je útulná irská hospůdka v centru Prahy, nejstarší irský pub v České republice. Užijte si autentické prostředí, výbornou kuchyni, irskou whisky a výborný točený Guinness.
Praha 1, Praha

Hotel Maxmilian na Starém Městě v Praze

Čtyřhvězdičkový hotel Maximilian v roce 2019 prošel kompletní rekonstrukcí, kterou má na svědomí známé londýnské designerské studio Conran&Partners.
Praha 1, Praha

La Degustation Bohême Bourgeoise

Naše degustační menu představuje sezonní výběr od spřízněných farmářů, sběračů a lovců. Do jejich hledání vkládáme hodně energie, vařením chceme podtrhnout jedinečnost každé suroviny.
Praha 1, Praha

Hotel Residence Agnes na Starém městě

Residence Agnes se nachází v samotném centru Prahy, pouze pár kroků od Staroměstského náměstí, Karlova mostu, či Židovského města. V blízkosti se nachází řada kaváren a restaurací, muzeí a galerií i obchodní centrum Palladium.
Praha 1, Praha

Restaurace Field na Starém Městě pražském

V samém srdci Starého Města pražského, uprostřed Foglarových "Stínadel" najdete na rohu ulic Kozí a U Milosrdných restauraci Field. Zakládá si na původních farmářských sezónních surovinách, přírodních postupech a tradičních receptech v netradičním pojetí.
Praha 1, Praha

Perníčkův sen – perníkářství v Haštalské ulici v Praze

Perníkářství v Haštalské ulici v centru Prahy je návratem do dětství na návštěvu k babičce. Perníčky různých druhů tu voní až za roh, na zakázku vám zde připraví perník dle vašich představ, pořádají se zde workshopy, oslavy narozenin a různé další akce.
Praha 1, Praha