Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava Rudolfa Fily v Brně

Výstava Rudolfa Fily v Brně

Kdy 4. prosinec 2014 8:00 - 11. leden 2015 17:00 Výstavy
Po většinu letošního roku mohli návštěvníci hradu Špilberk obdivovat díla autorů, kteří jsou umělecky i přátelsky spjati s osobou výtvarníka Dalibora Chatrného. Poslední výstava, kterou se tento cyklus uzavírá, přináší pohled na kresebné a malířské dílo Rudolfa Fily.
Malíř, grafik a ilustrátor Rudolf Fila se narodil v Příbrami na Moravě, v těsné blízkosti Vysokých Popovic, odkud pochází i Dalibor Chatrný. Oba umělci se velmi záhy sblížili a živé kontakty udržovali i po roce 1952, kdy Rudolf Fila odešel studovat do Bratislavy, kde se poté trvale usadil. Příbram a Vysoké Popovice zůstaly pevným bodem pro oba umělce, sem se často vraceli, zde se nadále setkávali.

Výstava v Muzeu města Brna se na jedné straně zaměřuje na umělcův zájem o princip přemalby, na straně druhé prezentuje kresby pastelem soustředěné na záznam silových procesů vznikajících tažením pigmentu po papírové ploše a na téma otisku.

Do prvního okruhu patří cyklus přemaleb identických litografických listů brněnského malíře Františka Malého z roku 1945, který Fila zpracovával v roce 1987. Další ukázkou jsou výtvarné transkripce kalendářových listů s reprodukcemi děl Mistra Pavla z Levoče vytvořené v roce 1998.

Druhý okruh představují kresby pastelem, výsledný barevný záznam zde nevznikl tradičním kreslířským přístupem, ale tak, že částečně rozdrcený pigment různých barev umělec uchopil do hadříku a táhl po papírové ploše. Do okruhu kreseb pastelem patří i soubor školních figurálních studií, které umělec v roce 1954 vytvořil a o téměř čtyřicet let později přetvořil barevnými lineárně strukturálními vstupy, úsečnými nebo vlnícími se v dynamickém gestu figurou. Výraznou podkapitolu pastelových kreseb pak představují kresebné realizace s otiskem umělcových dlaní, které záznamu dodaly pevnou formu lidské ruky. 
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 12. 2014
5.3.
3.9.
GeomeTRY

GeomeTRY

Brno, Jižní Morava
7.1.
16.12.
Faunahobby Brno 2018

Faunahobby Brno 2018

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí