Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava Rudolfa Fily v Brně

Výstava Rudolfa Fily v Brně

Kdy 4. prosinec 2014 8:00 - 11. leden 2015 17:00 Výstavy
Po většinu letošního roku mohli návštěvníci hradu Špilberk obdivovat díla autorů, kteří jsou umělecky i přátelsky spjati s osobou výtvarníka Dalibora Chatrného. Poslední výstava, kterou se tento cyklus uzavírá, přináší pohled na kresebné a malířské dílo Rudolfa Fily.
Malíř, grafik a ilustrátor Rudolf Fila se narodil v Příbrami na Moravě, v těsné blízkosti Vysokých Popovic, odkud pochází i Dalibor Chatrný. Oba umělci se velmi záhy sblížili a živé kontakty udržovali i po roce 1952, kdy Rudolf Fila odešel studovat do Bratislavy, kde se poté trvale usadil. Příbram a Vysoké Popovice zůstaly pevným bodem pro oba umělce, sem se často vraceli, zde se nadále setkávali.

Výstava v Muzeu města Brna se na jedné straně zaměřuje na umělcův zájem o princip přemalby, na straně druhé prezentuje kresby pastelem soustředěné na záznam silových procesů vznikajících tažením pigmentu po papírové ploše a na téma otisku.

Do prvního okruhu patří cyklus přemaleb identických litografických listů brněnského malíře Františka Malého z roku 1945, který Fila zpracovával v roce 1987. Další ukázkou jsou výtvarné transkripce kalendářových listů s reprodukcemi děl Mistra Pavla z Levoče vytvořené v roce 1998.

Druhý okruh představují kresby pastelem, výsledný barevný záznam zde nevznikl tradičním kreslířským přístupem, ale tak, že částečně rozdrcený pigment různých barev umělec uchopil do hadříku a táhl po papírové ploše. Do okruhu kreseb pastelem patří i soubor školních figurálních studií, které umělec v roce 1954 vytvořil a o téměř čtyřicet let později přetvořil barevnými lineárně strukturálními vstupy, úsečnými nebo vlnícími se v dynamickém gestu figurou. Výraznou podkapitolu pastelových kreseb pak představují kresebné realizace s otiskem umělcových dlaní, které záznamu dodaly pevnou formu lidské ruky. 
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 12. 2014
1.1.
31.12.
Vida! výhodné vstupenky

Vida! výhodné vstupenky

Brno, Jižní Morava
28.9.
31.12.
Cirkus Mechanikus

Cirkus Mechanikus

Brno, Jižní Morava
26.3.
17.12.
Faunahobby Brno

Faunahobby Brno

Brno, Jižní Morava
2.12.
31.8.
Vítejte u neandrtálců

Vítejte u neandrtálců

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí