Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava Pošta za Velké války v Poštovní muzeu

Výstava Pošta za Velké války v Poštovní muzeu

Kdy 14. květen 2014 - 14. září 2014 Výstavy
S touto výstavou se Poštovní muzeum vrací sto let zpátky do historie – doby, kdy propukl jeden z nejstrašlivějších konfliktů lidských dějin – první světová válka.

Zranění, nezvěstní a mrtví se na skoro pět válečných let stali každodenní realitou. V této záplavě nedostatku, trápení a deprese se alespoň trochu zpříjemnit a dodat lidem jistoty pokoušela válečná pošta. Její fungování na fotografiích, dokumentech, různých druzích zásilek stejně jako i poštovních známkách a válečné pohlednici přibližuje výstava, která se otevírá 14. května v pražském Poštovním muzeu.

Výstava představuje vojenskou i civilní část rakouské poštovní správy během první světové války. Byla to totiž pošta, která umožnila miliónům vojáků na frontě kontakt se svými blízkými v zázemí. Dlouhodobě odloučeni od svých rodin a přátel tak měli možnost komunikovat prostřednictvím dopisů, dopisnic i telegramů a udržovat naději na brzké setkání a šťastný návrat domů.

A právě jedinečná úloha rakouské pošty při zprostředkování písemného styku bude prezentována pomocí bohatého obrazového materiálu, který zahrnuje fotografickou dokumentaci poštovního provozu a jeho zaměstnanců, ukázky dobové korespondence včetně známek a otisků razítek, dále také různé podoby válečné propagandy a cenzury.

Nechybí ani příklady písemného styku válečných zajatců a zraněných vojáků, stejně tak jako tehdy ještě ojedinělé případy leteckých zásilek. To vše je prezentováno na pozadí složitého úředního aparátu rakouské pošty, jehož fungování záviselo nejen na množství vyhlášek, směrnic a oběžníků, ale především na desítkách tisíc obětavých poštovních zaměstnanců, z nichž se mnozí konce války nedožili.

Pražská výstava je součástí širšího cyklu výstav nazvaného Velká válka, kterého se vedle Poštovního muzea účastní i Národní technické muzeum, Vojenský historický ústav v Praze, Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Zámek Konopiště a Muzeum města Brna. V Poštovním muzeu se výstavou přenášíme do doby před sto lety prostřednictvím rekonstrukce fungování tehdejší c. k. polní pošty, dobových fotografií, poštovních známek, malovaných pohlednic i dopisů z fronty.

Výstava je otevřena od 14. května do 14. září v prostorách pražského Poštovního muzea, Nové mlýny 2, Praha 1

Celý popis
Naposledy změněno: 24. 6. 2014
26.4.
1.6.
Praha hoří

Praha hoří

Praha 1, Praha
30.1.
29.4.
Vladimír Ambroz: Akce

Vladimír Ambroz: Akce

Praha 1, Praha
1.6.
31.12.
Snídaně v Next Door

Snídaně v Next Door

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí