Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava Pošta za Velké války v Poštovní muzeu

Výstava Pošta za Velké války v Poštovní muzeu

Kdy 14. květen 2014 - 14. září 2014 Výstavy
S touto výstavou se Poštovní muzeum vrací sto let zpátky do historie – doby, kdy propukl jeden z nejstrašlivějších konfliktů lidských dějin – první světová válka.

Zranění, nezvěstní a mrtví se na skoro pět válečných let stali každodenní realitou. V této záplavě nedostatku, trápení a deprese se alespoň trochu zpříjemnit a dodat lidem jistoty pokoušela válečná pošta. Její fungování na fotografiích, dokumentech, různých druzích zásilek stejně jako i poštovních známkách a válečné pohlednici přibližuje výstava, která se otevírá 14. května v pražském Poštovním muzeu.

Výstava představuje vojenskou i civilní část rakouské poštovní správy během první světové války. Byla to totiž pošta, která umožnila miliónům vojáků na frontě kontakt se svými blízkými v zázemí. Dlouhodobě odloučeni od svých rodin a přátel tak měli možnost komunikovat prostřednictvím dopisů, dopisnic i telegramů a udržovat naději na brzké setkání a šťastný návrat domů.

A právě jedinečná úloha rakouské pošty při zprostředkování písemného styku bude prezentována pomocí bohatého obrazového materiálu, který zahrnuje fotografickou dokumentaci poštovního provozu a jeho zaměstnanců, ukázky dobové korespondence včetně známek a otisků razítek, dále také různé podoby válečné propagandy a cenzury.

Nechybí ani příklady písemného styku válečných zajatců a zraněných vojáků, stejně tak jako tehdy ještě ojedinělé případy leteckých zásilek. To vše je prezentováno na pozadí složitého úředního aparátu rakouské pošty, jehož fungování záviselo nejen na množství vyhlášek, směrnic a oběžníků, ale především na desítkách tisíc obětavých poštovních zaměstnanců, z nichž se mnozí konce války nedožili.

Pražská výstava je součástí širšího cyklu výstav nazvaného Velká válka, kterého se vedle Poštovního muzea účastní i Národní technické muzeum, Vojenský historický ústav v Praze, Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Zámek Konopiště a Muzeum města Brna. V Poštovním muzeu se výstavou přenášíme do doby před sto lety prostřednictvím rekonstrukce fungování tehdejší c. k. polní pošty, dobových fotografií, poštovních známek, malovaných pohlednic i dopisů z fronty.

Výstava je otevřena od 14. května do 14. září v prostorách pražského Poštovního muzea, Nové mlýny 2, Praha 1

Celý popis
Naposledy změněno: 24. 6. 2014
28.3.
10.6.
Výstava 2296 KILO

Výstava 2296 KILO

Praha 1, Praha
26.4.
1.6.
Praha hoří

Praha hoří

Praha 1, Praha
24.3.
24.11.
Středočeská desítka 2018

Středočeská desítka 2018

Praha, Praha
22.5.
19.8.
Josef Sudek: Topografie sutin

Josef Sudek: Topografie sutin

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí