Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava Po cestách a hradech doby Karla IV. Týnec nad Sázavou

Výstava Po cestách a hradech doby Karla IV. Týnec nad Sázavou

Kdy 22. leden 2015 14:00 - 30. březen 2015 Výstavy
Ojedinělý výlet do historie nabídne od 23. ledna do 30. března výstava na městském úřadě v Týnci nad Sázavou. Představí modely a „oživlé“ obrazy posázavských památek, které vznikly v rámci projektu Po cestách a hradech doby Karla IV.
Součástí expozice bude deset panelů přibližujících cestování ve středověku. V rámci projektu vznikly reálné modely hradů Týnec a Kostelec v měřítku 1 : 150 o rozměrech 180 krát 130 centimetrů. Zachycují podobu těchto památek kolem roku 1350, zhruba 100 let před jejich vrcholným obdobím. Osud hradu Kostelec později zpečetila vojska Jiřího z Poděbrad a zůstala z něj pouze zřícenina. Zastavit se nepodařilo ani postupné chátrání týneckého hradu.

Modely hradů podle návrhů Radka Míky, za odborné konzultace Mgr. Františka Záruby, zpracovali Miroslav Koranda a Jan Stehlík ve firmě M'PLAN s.r.o. Po skončení výstavy by se měly stát součástí expozice Městského muzea v Týnci nad Sázavou.

Na výstavě budou k vidění také obrazy Lubomíra Kupčíka nazvané Oživlý středověk, které zachycují někdejší možnou podobu hradů Týnec, Kostelec, Zlenice a Stará Dubá a život v jejich blízkém okolí. Po skončení výstavy budou obrazy instalovány přímo k těmto památkám.

Výstavu na týnecké radnici doplní panely pojednávající o cestování ve středověku, které se na jaře stanou součástí venkovní expozice v areálu hradu v Týnci nad Sázavou. Podkladem pro vznik těchto panelů byla brožurka Cestování ve středověku aneb Příručka středověkého poutníka. Vyšla v nákladu 12 000 kusů a k dostání je v informačních centrech, knihovnách nebo kanceláři společnosti Posázaví o.p.s. v Benešově.

Cílem projektu Po cestách a hradech doby Karla IV. bylo podnítit zájem obyvatel regionu a turistů o místní památky. Projekt přiblížil středověký způsob života a cestování, jeho součástí byly také investice do zázemí a zpřístupnění památkově chráněných objektů hradů Pořešín a Zlenice, pořízení prostředků pro prezentaci historie a kulturního dědictví nebo soutěž pro školy nazvaná Strážci památek.

Regionální památky jsou jedním z témat propagace, na které se společnost Posázaví o.p.s. zaměřuje. Letošní rok bude také ve znamení spisovatele Jana Morávka (1888–1958), který objevil kraj kolem řeky Sázavy a jeho rázovité obyvatele pro širší veřejnost. Poctou Janu Morávkovi bude druhý ročník festivalu Mezi řekami 2015, na jehož přípravě se Posázaví o.p.s. podílí. Je také jedním z organizátorů vzpomínkových akcí na bitvu u Jankova, od níž letos uplyne 370 let.
Celý popis
Naposledy změněno: 16. 1. 2015
10.12.
Zámecký advent na Konopišti

Zámecký advent na Konopišti

Benešov, Střední Čechy
4.2.
5.2.
Zámecký ples Štiřín

Zámecký ples Štiřín

Kamenice, Střední Čechy
16.12.
Gerald Clark Blues Band

Gerald Clark Blues Band

Kamenice, Střední Čechy
2.12.
28.2.
Příroda a civilizace

Příroda a civilizace

Průhonice, Střední Čechy
Lanový park Týnec

Lanový park Týnec

Týnec nad Sázavou, Střední Čechy
Půjčovna lodí a raftů na Sázavě

Půjčovna lodí a raftů na Sázavě

Hradištko, Střední Čechy
Bisport půjčovna kol

Bisport půjčovna kol

Týnec nad Sázavou, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecký penzion Lešany

Zámecký penzion Lešany

Lešany, Střední Čechy
Farma Ztracenka – relaxace formou práce na farmě

Farma Ztracenka – relaxace formou práce na farmě

Poříčí nad Sázavou, Střední Čechy
Farma Michael na tvrzi Nedvězí

Farma Michael na tvrzi Nedvězí

Netvořice, Střední Čechy