Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje

Výstava Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje

Kdy 24. srpen 2014 15:00 - 2. listopad 2014 Výstavy
Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v neděli 24. srpna 2014 v 15. 00 na vstupním nádvoří nové přístavby muzea za přítomnosti všech laureátů titulu „Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje“.

Dne 8. 3. 2012 schválila Rada Jihomoravského kraje Zásady pro udělování titulu „Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje“, který je určen lidovým řemeslníkům a výrobcům, kteří dosud uchovávají a praktikují pracovní dovednosti, postupy a technologie tradiční rukodělné výroby na území Jihomoravského kraje.

Od roku 2012 se každoročně uděluje vybraným nominovaným lidovým tvůrcům a řemeslníkům toto prestižní krajské ocenění jejich práce. Titul je spojen nejen s finanční odměnou, ale právem opatřovat výrobky ochrannou známkou, která byla vytvořena speciálně pro tento titul a vzešla z výběrového řízení. Jména nositelů tohoto titulu jsou zapsána do Seznamu nositelů titulu „Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje“, který je nepřenosný.

Za tři roky trvání Rada Jihomoravského kraje ocenila již osm lidových výrobců. Shodou okolností všichni pocházejí z hodonínského okresu. Každoročně může Komise pro tradiční lidovou kulturu Jihomoravského kraje, složená z předních etnografů a zástupců Krajského úřadu ocenit maximálně tři nominované kandidáty. 

Jako ocenění jejich práce a připomenutí dnes již zanikajících znalostí a dovedností jsme se rozhodli připravit výstavu s jednoduchým názvem Mistři tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje, kterou jsme pojali jako putovní a rozdělili jsme ji na textovou, kde na velkoformátových stojanech představujeme každého výrobce včetně stručného popisu technologie výroby a trojrozměrnou.

Každý výrobce se prezentuje ukázkovou kolekcí své tvorby. Speciálně pro tuto výstavu byl připraven dokumentární film zachycující jednotlivé technologické postupy výroby. Každému výrobci je věnováno přibližně deset minut. Součástí výstavy je rovněž tištěný katalog výrobců.

Výstava si klade za cíl především propagaci nového krajského ocenění, propagaci oceněných tvůrců a připomenutí lidských dovedností v minulosti běžných, dnes však postupně upadajících v zapomenutí. Věříme, že se stane inspirací a důvodem k zamyšlení při hledání dalších vhodných kandidátů na tento titul.

Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v neděli 24. srpna 2014 v 15. 00 na vstupním nádvoří nové přístavby muzea za přítomnosti všech laureátů. K dobré náladě zahraje Cimbálová muzika Friška z Kyjova.

V rámci výstavy připravujeme dne 11. září předváděcí akci, na které se představí všichni ocenění mistři se svými výrobky a ukázkou své práce. Vstup na tuto akci je volný. Na výstavu, kterou finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky, a Jihomoravský kraj vás srdečně zveme. 

Celý popis
Naposledy změněno: 5. 8. 2014
Vlastivědné muzeum Kyjov

Vlastivědné muzeum Kyjov

Kyjov, Jižní Morava
Kaple sv. Josefa v Kyjově

Kaple sv. Josefa v Kyjově

Kyjov, Jižní Morava
Slovácká galerie vín v Kyjově

Slovácká galerie vín v Kyjově

Kyjov, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Régio v Kyjově

Penzion Régio v Kyjově

Kyjov, Jižní Morava
Sklepní uličky v Kyjově

Sklepní uličky v Kyjově

Kyjov, Jižní Morava
Vinný sklípek Kyjov

Vinný sklípek Kyjov

Kyjov, Jižní Morava