Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava Brno moravský Manchester

Výstava Brno moravský Manchester

Kdy 12. prosinec 2014 - 12. duben 2015 Výstavy
Výstava představí brněnský textilní průmysl (vlnařství) a fenomén Brna, kterému se přezdívalo moravský (také rakouský) Manchester.

Pozornost soustředíme na urbanistické proměny Brna související s budováním textilního průmyslu v několika lokalitách a nejdůležitější továrny a jejich majitele.

Pozornost věnujeme také podnikům Vlněna a Mosilana, které vznikly znárodněním a spojením některých bývalých soukromých továren původně německých nebo židovských majitelů.

Představíme brněnskou vlnařskou produkci, jejíž výrobní sortiment zahrnoval zejména velmi kvalitní sukna a kazimír určená nejen pro výrobu civilních oděvů, ale také pro uniformy armád různých zemí Evropy. Na výrobu vojenského sukna se později některé továrny přímo specializovaly.

Vlněné látky na pánské a dámské obleky a zimníky z mykané a česané příze z konce 18. a 19. století se dochovaly ve formě vzorníků, které sloužily jako ukázka produkce jednotlivých továren, některé sloužily také jako předloha pro porovnání s produkcí konkurenčních, často zahraničních, firem. S velkým úspěchem se brněnské vlnařské firmy účastnily Světových výstav, ve Vídni v roce 1873 patřily jejich sukna a jemné vlněné látky z česané příze k tomu nejlepšímu, čím Monarchie demonstrovala vyspělost svého průmyslu.

V meziválečném období, kdy v Brně existovalo téměř 40 velkých vlnařských továren, byla brněnská produkce kvalitních vlněných látek konkurentem i pro britské firmy. Řada brněnských továrníků měla v hlavním městě módního průmyslu - Paříži - své dopisovatele, kteří je informovali o aktuální módní barevnosti a trendech.

Vysokou kvalitu vlněných látek se udržela i produkce znárodněných gigantů Vlněny a Mosilany. Část jejich sortimentu z čisté střižní vlny nesla mezinárodní označení Woolmark, které získaly jen nejkvalitnější vlněné látky.

100% vlněné tkaniny z česané příze určené na pánské oblekové a dámské kostýmové tkaniny se v 70. a 80. letech exportovaly přes Centrotex nejen do zemí RVHP, ale prakticky do celého světa. Látky vyvážené na Západ zde ale byly často znovu označeny logem jiného, atraktivnějšího výrobce. O velmi vysoké kvalitě těchto látek, z nichž se jen malé procento dostalo na domácí trh, svědčí také nejvyšší ocenění na mezinárodních výstavách EXPO v Bruselu nebo Montrealu.

Kromě klasického sortimentu česaných, mykaných a kombinovaných oblekových tkanin, se v Brně od 70. let vyráběly také úplety, plyše a nábytkové látky. Zajímavostí se stal doplňkový program: v Bystré se vyráběla nejen vlněná pletací příze, ale také příze s příměsí králičí srsti vykupovaná od místních dodavatelů, příze na výrobu ručně vázaných koberečků Tapikoa zejména technika Art-protis, která byla vyvinuta v uměleckém ateliéru v závodě Vlněna 2 na Tkalcovské ul., kde se podle tohoto československého patentu vytvářely originální tapiserie.

V kontextu brněnského textilního průmyslu představíme také tehdejší Moravské průmyslové muzeum jako iniciativu některých předních osobností z řad textilních podnikatelů a jejich snahy o podporu místních živnostníků a podnikatelů skrze aktivity muzea a jeho akviziční činnost. 

Celý popis
Naposledy změněno: 5. 4. 2015
6.10.
28.10.
Moravský podzim 2017

Moravský podzim 2017

Brno, Jižní Morava
14.10.
4.11.
Podzimní komentované procházky Brnem

Podzimní komentované procházky Brnem

Brno, Jižní Morava
30.9.
4.11.
Podzimní prohlídky Brna

Podzimní prohlídky Brna

Brno, Jižní Morava
20.7.
22.10.
Neprakta 2x

Neprakta 2x

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí