Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava Vně a uvnitř – Umělá vlákna od poloviny 20. století do současnosti
výstava2
Výstavy

Výstava Vně a uvnitř – Umělá vlákna od poloviny 20. století do současnosti

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Uměleckoprůmyslovém museum v Praze vystavuje umělá vlákna od poloviny 20. století do současnosti.

Sledujeme-li dějiny oděvu a módních tendencí, sledujeme současně dějiny textilního vlákna. Součástí úsilí o poznání a ovládnutí přírodních zákonů byla také snaha najít způsob, jak lépe získávat suroviny pro výrobu textilních materiálů a zbavit tak lidstvo závislosti na přírodě.

Bádání probíhalo od 17. století, ale až 20. století je možné označit jako století umělých vláken. Na počátku se vývoj a výroba soustředily na vlákna celulózová. Ve třicátých letech se stále intenzivněji prosazovala vlákna ze syntetických polymerů. Převratným se stal vynález polyamidového vlákna, které v roce 1935 pod obchodním názvem nylon začala vyrábět americká firma DuPont. K dalším významným vynálezům docházelo během druhé světové války. V roce 1940 tři angličtí výzkumníci podali patent na výrobu polyesterových vláken.

Počátkem čtyřicátých let 20. století byl nalezen postup, jímž se dalo vyrobit akrylové vlákno. Rychlý poválečný rozvoj textilního, oděvního a chemického průmyslu pak uvedl do výroby levné oděvní materiály z chemických vláken, jež ve své době vzbuzovala velké naděje mezi výrobci i spotřebiteli.

Předválečné vynálezy položily základy výroby hlavních typů umělých vláken, k nimž v dalších letech přibylo už jen několik speciálních polymerů, které co do objemu a šíře aplikace nedosáhly většího významu, s výjimkou polypropylenu. Souhrnně se označují jako umělá vlákna „první generace“. Další vývoj, zaměřený na jejich zdokonalování, vedl k vytvoření vláken „druhé generace“. Od osmdesátých let následovala vlákna „třetí generace“, která mají speciální vlastnosti vhodné zpravidla pouze pro úzký sortiment textilních výrobků.

V posledních desetiletích se ukázalo, že nadvýroba textilií a oděvů má výrazný podíl na katastrofálním znečištění planety. Hledisko ekologicky šetrných výrobků a výrobních technologií se tak stalo důležitou součástí aktuálního vývoje textilního průmyslu.

Plastické hmoty a umělá vlákna ovlivnily mnohé oblasti běžného života včetně takového oboru, jako je medicína. Téměř všechna vlákna, z nichž se vyrábějí módní oděvy, mají široké využití ve zdravotnictví. Zahrnují obrovskou škálu produktů od pracovních oděvů, obvazů, náplastí, absorpčních pomůcek přes ortézy, bariérové textilie a chirurgické nitě až po implantáty a složité struktury nahrazující lidské orgány. Tak se umělá textilní vlákna, která jsou v naší představě spojována především s vizuálním vnímáním vnějšku lidského těla, přesunula z povrchu do nitra a začala tělo utvářet neviditelným a současně zcela zásadním způsobem zevnitř.

Cyklus komentovaných prohlídek k výstavě:

  • 7. 10. 17 h s kurátorkou výstavy Konstantinou Hlaváčkovou
  • 18. 10. 15 h s autorem výtvarného řešení a videoprojekce Pavlem Mrkusem
  • 18. 11. 17 h s odbornicí na textilní materiály Janou Částkovou
  • 2. 12. 17 h s kurátorkou výstavy Konstantinou Hlaváčkovou

Edukační program Uměleckoprůmyslového musea je součástí videoprojekce a u vstupu do výstavy najdete minišatnu s ukázkami dobových oděvů k haptickému zkoumání materiálů. Pro školní skupiny jsme připravili edukační „balíček“. Objednávky vedených programů pro školy: education@upm.cz.

Provozovatel

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

17. listopadu 2
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 251 093 111
Email:
info@upm.cz
WWW:
www.upm.cz
GPS:
50,089766 14,416066
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Cena

Cena: 80 Kč

Snížená cena: 40 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Aktuality

Akvizice kubismus – Nákup do sbírek UPM

Výstava nových přírůstků do sbírky kubistického nábytku a keramiky, které UPM získalo díky mimořádné dotaci od MK ČR.
Praha 1, Praha

Český porcelán tří století 1792 – 2024

Uměleckoprůmyslové museum v Praze ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni připravilo výstavu Český porcelán tří století 1792 – 2024. Výstava otevřená v termínu 25. 4. – 8. 9. 2024 přiblíží vývoj porcelánu na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům.
Praha 1, Praha

Šperk – forma – obsah – výstava Uměleckoprůmyslového musea

Výstava propojuje historické i současné šperky ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Tuto kolekci doplňují šperky autorů a soukromých sběratelů, aktuálně nošené či uchovávané jako památka. Výstava je otevřena do 19. května 2024.
Praha 1, Praha

Klavírní recitál – Balady a romance

Klavírní recitál, který dává vyniknout virtuozitě tohoto nástroje.
Praha 1, Praha

Má vlast – přidaný koncert

Sezona rozhlasových symfoniků vyvrcholí ve velkém stylu. Na závěrečném koncertě abonentní sezony se orchestr pod vedením šéfdirigenta Petra Popelky s publikem roz­loučí provedením Mé vlasti.
Praha, Praha

UmTrh na Palachově náměstí

UMtrh je nejen umělecký rukodělný trh s malým street food festivalem, ale hlavně je synonymem relax zony v centru Prahy.
Praha, Praha

UmTrh na Palachově náměstí

UMtrh je nejen umělecký rukodělný trh s malým street food festivalem, ale hlavně je synonymem relax zony v centru Prahy.
Praha, Praha

UmTrh na Palachově náměstí

UMtrh je nejen umělecký rukodělný trh s malým street food festivalem, ale hlavně je synonymem relax zony v centru Prahy.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.
Praha 1, Praha

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.
Praha 1, Praha

Edukační centrum České filharmonie v Rudolfinu

V Rudolfinu vzniklo v roce 2022 nové Edukační centrum České filharmonie.
Praha, Praha

S vodníkem na Kampu – zábavná prohlídka pro celou rodinu

Pojďte se na chvíli proměnit na vodnickou rodinku a prozkoumejte při tom ostrov Kampu, Malou Stranu, Karlův most a samozřejmě Vltavu! Prohlídka je určena pro rodiny s dětmi od 4 do 12 let a zabývá se především legendami, spojenými s Vltavou, Karlovým mostem a vodou vůbec.
Praha 1, Praha

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.
Praha 1, Praha

Pinkasova synagoga v Praze – památník obětí holocaustu

Gotická Pinkasova synagoga v centru Josefova je věnována památce obětí holocaustu z řad českých a moravských Židů, jejichž jména připomínají nápisy pokrývající zdi hlavní lodi synagogy a přilehlých prostor.
Praha 1, Praha

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.
Praha 1, Praha

Klausová synagoga

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Café Rudolfinum

Cafe Rudolfinum se nachází ve významné architektonické památce Prahy z konce 19. století. Novorenesanční budova je i sídlem prestižní České filharmonie a Galerie Rudolfinum. Kavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje.
Praha 1, Praha

Marina Ristorante – lodní restaurace na Alšově nábřeží v Praze

Tato "plovoucí restaurace" se nachází na obří lodi, která se dělí na spodní a horní palubu, odkud je krásný výhled na Pražský hrad a Karlův most. Kotvíí u Alšova nábřeží na Praze 1.
Praha 1, Praha

Les Moules – největší výběr mušlí v Praze

Kus Belgie přímo v srdci Prahy. Mušle, mořské plody a belgické pivo – vítejte v Les Moules.
Praha 1, Praha

Ramencraft

Všechny milovníky tradiční japonské polévky ramen i japonských her nadchne nové bistro Milana Tarabíka Ramencraft v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Hotel Four Seasons na Praze 1

Pětihvězdičkový hotel Four Seasons se nachází na břehu řeky Vltavy, jen několik kroků od Karlova mostu a pokoje nabízí ten nejlepší výhled na Pražský hrad. Hotel je v historickém centru vás nadchne magickou atmosférou místa a zároveň vysokým standardem poskytovaných služeb.
Praha 1, Praha

Café Marés

Kavárna a gelaterie nacházející se v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Whisky Restaurant, Bar & Museum

Whiskey Restaurant, Bar & Museum je velkolepým místem kombinujícím restauraci, bar a jednu z nejširších kolekcí whisk(e)y na světě. Naleznete nás přímo v historickém centru města vedle Staroměstského náměstí v rozlehlých podzemních prostorách na rohu Kaprovy a Maiselovy ulice.
Praha 1, Praha

Restaurace Mlýnec – gastronomické zážitky nedaleko Karlova mostu

Čeká na vás nejlepší místo v Praze a netušený kulinářský zážitek. Mlýnec je nejmladší restaurací společnosti Zátiší Catering Group s vyhlášenou mezinárodní kuchyní Marka Purkarta.
Praha 1, Praha