Úvod > Aktivity & akce > Akce > Jarní panské slavnosti na Svojanově 2017

Jarní panské slavnosti na Svojanově 2017

Kdy 16. duben 2017 9:00 - 17. duben 2017 17:00 Historické a vojenské akce
Na jarních slavnostech bude k vidění historický šerm a k poslechu či tanci historická hudba. V prostorách spodního nádvoří hradu Svojanov budou též stánky s řemeslnými výrobky.

Hrad Svojanov opět ožije postavami z minulých století. Víkendové panské jarní slavnosti jsou připravené na počest Antonína Haasche a jeho choti Caroliny.  

Zima je nenávratně pryč, a tak se i panstvo vrací na své sídlo na pomezí Čech a Moravy. A právě tato událost je ústředním tématem jarních slavností na hradě Svojanov. Lidé vídali posledního soukromého majitele hradu Antonína Haasche a jeho paní Carolinu prozatím jen o oživených večerních prohlídkách. Široká veřejnost je nyní uvidí i o prvních letošních slavnostech. „Chtěli jsme slavnosti ozvláštnit, proto jsme zvolili tento pár, který na hradě žil na přelomu 19. a 20. století,“ vysvětlil kastelán svojanovského hradu Miloš Dempír. Panstvo se zde nadobro rozloučí se zimou, aby mohlo nastoupit vládu krásné počasí. 

Jak už bývá na hradě zvykem, nebude chybět ani bohatý doprovodný program, o který se tradičně postaral šermířský spolek Honorata z Letohradu. „Návštěvníci se mohou těšit na turnaje o meč, ukázku palných zbraní, představí se i mistr kat, který připomene torturu. Nebude chybět ani trocha mystiky s krásnou čarodějkou,“ uvedl manažer letohradského spolku Petr Kubíček. Do časů minulých zavedou návštěvníky také divadelníci z Vyškova, kteří si připravili dvě hry vycházející z tradiční commedie dell´morte a dell´arte. Sukně rozvlní i tanečnice. 

Panské jarní slavnosti se konají o víkendu 16. a 17. dubna, po oba dny od 9 do 17 hodin. V dubnu mohou turisté vyrazit na oblíbenou památku každý den kromě pondělí.

Celý popis
Naposledy změněno: 30. 3. 2017
2.9.
Zámecké slavnosti na zámku Bystré

Zámecké slavnosti na zámku Bystré

Bystré, Východní Čechy
1.4.
31.10.
Vrchařská koruna Vysočiny

Vrchařská koruna Vysočiny

Bystřice nad Pernštejnem, Vysočina
30.6.
3.9.
Cyklobus Českomoravským pomezím

Cyklobus Českomoravským pomezím

Vysoké Mýto, Východní Čechy
Svatby na hradě Svojanov

Svatby na hradě Svojanov

Svojanov, Východní Čechy
Krajem Smetany a Martinů

Krajem Smetany a Martinů

Pustá Kamenice, Východní Čechy
Za ohnivou sviní na hrad Svojanov

Za ohnivou sviní na hrad Svojanov

Svojanov, Východní Čechy
Na kole na hlásku hradu Svojanova

Na kole na hlásku hradu Svojanova

Svojanov, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí