Úvod > Aktivity & akce > Akce > Vernisáž projektu Velká válka a výstavy Velká válka aneb začalo to v Sarajevu…

Vernisáž projektu Velká válka a výstavy Velká válka aneb začalo to v Sarajevu…

Kdy 27. červen 2014 17:00 - 29. červen 2014 12:00 Historické a vojenské akce
Akce je pořádána jako součást zahájení celostátního projektu cyklu výstav „Velká válka“ s cílem připomenout 100. výročí atentátu na následníka rakouského trůnu a následného vzniku I. světové války.

 

V pátek 27.6.2014

17:00 – Prodejna české mincovny (Rosseveltova 419/20) – Slavnostní představení pamětní medaile „Atentát v Sarajevu“ za účasti autora, grafika a medailera, akad. mal. Karla Zemana.

V sobotu 28.6.2014:

14.30 – v kostele sv. Jakuba, zádušní mše za oběti sarajevského atentátu a padlé v 1. Světové válce. Proběhne za účasti uniformovaných historických jednotek.

15.30 – prostor u 5. nástupiště hlavního nádraží, příjezd parního vlaku (ve spolupráci s Českými drahami a.s.) se salonním vozem Františka Ferdinanda D´Este a VIP hosty na V. nástupiště, přivítání následníka trůnu za účasti zástupců města, VIP a uniformovaných jednotek, přistavení historického automobilu a přesun kolony přes město na hrad Špilberk.
Trasa průvodu: Hlavní nádraží V. nástupiště ulice Benešova, Masarykova, Náměstí Svobody, ul. Zámečnická, ul. Dominikánská, Šilingrovo náměstí, ulice Husova. Dále parkem na Špilberk. Průvod bude sestávat z cca 150 dobově oděných osob včetně dobové vojenské hudby. Vozidlo a koně budou na Špilberk přepraveni jinou trasou.

16.30 – rekonstrukce atentátu na následníka trůnu Františka Ferdinanda před jižním křídlem Špilberku s vysvětlujícím komentářem pro diváky a návštěvníky města. Po skončení přesun účastníků na západní kurtinu.

17.00 – vernisáž Projektu Velká válka za účasti zástupců Ministerstva kultury a Ministerstva obrany, zástupců města Brna, hostů a uniformovaných zástupců historických vojsk na západní kurtině hradu Špilberk v prostorách Muzea města Brna a vernisáž výstavy Velká válka aneb začalo to v Sarajevu…, dechová hudba RU, polní pekárna, letecké modely. Po celý den budou přístupné i další výstavy: v Technickém muzeu v Brně, v Moravském zemském muzeu na Zelném trhu a v Paláci šlechtičen, v Moravské galerii v Brně. Širokou veřejnost zveme také k návštěvě bývalé C.k.střelnice v parku u Anthroposu (Pisárecká 268/7), kde budou v době od 9 do 17 hodin probíhat dobové atrakce v podobě polní pošty, módního salonu, četnické stanice, polní kuchyně, střelnice, dopolední ukázky Manévrů rakousko-uherských vojsk a mnoho dalšího.

V neděli 29.6.2014

11.00 – Ústřední hřbitov, slavnostní odhalení pamětní desky na zrekonstruovaném hrobě Leopolda Lojky, řidiče následníka trůnu arcivévody Ferdinanda v okamžiku atentátu v Sarajevu. Sraz v 10:30 na parkovišti za ulicí Vídeňskou u tramvajové zastávky Ústřední hřbitov.

Celý popis
Naposledy změněno: 18. 6. 2014
25.8.
24.9.
Prolínání na konci léta

Prolínání na konci léta

Brno, Jižní Morava
25.8.
24.9.
Výstava Prolínání na konci léta

Výstava Prolínání na konci léta

Brno, Jižní Morava
24.6.
31.12.
Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Hradní vinárna na Špilberku

Hradní vinárna na Špilberku

Brno, Jižní Morava
Koishi fish & sushi restaurant v Brně

Koishi fish & sushi restaurant v Brně

Brno-střed, Jižní Morava
Restaurace Skanzeen v centru Brna

Restaurace Skanzeen v centru Brna

Brno-střed, Jižní Morava