Úvod > Aktivity & akce > Akce > Třebíčský operní festival 2014

Třebíčský operní festival 2014

Kdy 22. září 2014 - 9. říjen 2014 Festivaly
Září již tradičně patří v Třebíči opernímu festivalu. Letos se uskuteční již osmý ročník, opět pod patronátem sólisty Vídeňské státní opery Adama Plachetky, pod uměleckým vedením dirigenta a dramaturga Romana Válka a pod záštitou starosty města Pavla Heřmana.

Stěžejním projektem a dramaturgickým vrcholem festivalu bude Requiem F. X. Richtera, projekt, který vznikne v koprodukci několika tuzemských festivalů, bude natočen pro firmu Supraphon a zazní v české premiéře.

Program festivalu bude zahájen v pondělí 22. září tradiční „hudbou v ulicích“, při které se můžeme těšit na hudebníky z Třebíče, ale i z nejrůznějších koutů světa. Ještě téhož dne si mohou posluchači vychutnat takřka nebeskou harmonii v dílech duchovní vokální polyfonie, která zazní na slavnostním Zahajovacím koncertě v bazilice sv. Prokopa. Koncert je jedinečný tím, že poprvé v historii na něm společně vystoupí místní pěvecký sbor Musica animata pod vedením Karla Tomka a profesionální vokální ansámbl Czech Ensemble Baroque pod vedením Terezy Válkové.

23. září si přijdou na své nejen hudební znalci a milovníci raně barokní hudby, ale také příznivci inteligentního humoru ala Jára Cimrman. Veleúspěšná hudební revue, která vznikla ze spolupráce Tanečního souboru HRADIŠŤAN, vokálního ansámblu Societas Incognitorum a předního brněnského muzikologa, odborníka na Monteverdiovskou problematiku, PhDr. Pavla Sýkory, PhD. na základě zatím nezveřejněných nových poznatků kol působení Claudia Monteverdiho v Čechách. Že jste o ničem takovém neslyšeli? Pak se přijďte přesvědčit na vlastní oči.

Koncert třebíčských rodáků ukáže především to, že tradice Třebíče jako hudebního města je stále živá. Tentokrát bude celý koncert v režii mladého, talentovaného klavíristy, laureáta řady prestižních soutěží, Kamila Ahmadieho.

Čtvrtek bude patřit komorní soudobé opeře. Zhlédnete autorské představení Torso skladatelů Tomáše Hanzlíka a Víta Zouhara na barokní libreto P. Davida Kopeckého. Nebude chybět ani tradiční představení pro děti a rodiče, které nejen pobaví a potěší, ale také poučí. Originální hudebně-historický projekt A co Vy, pane kolego?! Můžete navštívit 26. 9. v 10:30 v kamenném sále zámku.

Největším zážitkem a stěžejním projektem celého festivalu a letošní hudební sezóny vůbec, bude uvedení Requiem F. X. Richtera, které zazní jako závěrečný koncert festivalu 9. 10. V bazilice sv. Prokopa. Richterovo Requiem znovuobjeví pro české země Czech Ensemble Baroque ve velkém mezinárodním projektu, na kterém se podílí několik tuzemských festivalů a který zahrnuje uvedení díla v Holešově, Brně, Třebíči a v sezóně 2015 také ve Strasbourgu, pro jehož slavnou katedrálu bylo requiem zkomponováno. U nás zazní v české novodobé premiéře.

Patronem festivalu je také letos sólista vídeňské státní opery a host Královské opery Covent garden London Adam Plachetka.

I letos zaujímá přední místo v dramaturgii festivalu hudba období baroka a klasicismu, interpretovaná v souladu s nejmodernějšími světovými trendy, tedy na dobové nástroje a ve stylovém pojetí. Uměleckým garantem festivalu je renomovaný soubor Czech Ensemble Baroque, největší ansámbl specializující se na autentickou interpretaci v ČR s dirigentem Romanem Válkem.

Celý popis
Naposledy změněno: 2. 9. 2014
16.7.
22.7.
Filmy pro Karla IV.

Filmy pro Karla IV.

Třebíč, Vysočina
15.9.
Bramborobraní Třebíč

Bramborobraní Třebíč

Třebíč, Vysočina
13.7.
15.7.
Oživené židovské město Třebíč 2018

Oživené židovské město Třebíč 2018

Třebíč, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí