Úvod > Aktivity & akce > Akce > Třebíčský operní festival 2014

Třebíčský operní festival 2014

Kdy 22. září 2014 - 9. říjen 2014 Festivaly
Září již tradičně patří v Třebíči opernímu festivalu. Letos se uskuteční již osmý ročník, opět pod patronátem sólisty Vídeňské státní opery Adama Plachetky, pod uměleckým vedením dirigenta a dramaturga Romana Válka a pod záštitou starosty města Pavla Heřmana.

Stěžejním projektem a dramaturgickým vrcholem festivalu bude Requiem F. X. Richtera, projekt, který vznikne v koprodukci několika tuzemských festivalů, bude natočen pro firmu Supraphon a zazní v české premiéře.

Program festivalu bude zahájen v pondělí 22. září tradiční „hudbou v ulicích“, při které se můžeme těšit na hudebníky z Třebíče, ale i z nejrůznějších koutů světa. Ještě téhož dne si mohou posluchači vychutnat takřka nebeskou harmonii v dílech duchovní vokální polyfonie, která zazní na slavnostním Zahajovacím koncertě v bazilice sv. Prokopa. Koncert je jedinečný tím, že poprvé v historii na něm společně vystoupí místní pěvecký sbor Musica animata pod vedením Karla Tomka a profesionální vokální ansámbl Czech Ensemble Baroque pod vedením Terezy Válkové.

23. září si přijdou na své nejen hudební znalci a milovníci raně barokní hudby, ale také příznivci inteligentního humoru ala Jára Cimrman. Veleúspěšná hudební revue, která vznikla ze spolupráce Tanečního souboru HRADIŠŤAN, vokálního ansámblu Societas Incognitorum a předního brněnského muzikologa, odborníka na Monteverdiovskou problematiku, PhDr. Pavla Sýkory, PhD. na základě zatím nezveřejněných nových poznatků kol působení Claudia Monteverdiho v Čechách. Že jste o ničem takovém neslyšeli? Pak se přijďte přesvědčit na vlastní oči.

Koncert třebíčských rodáků ukáže především to, že tradice Třebíče jako hudebního města je stále živá. Tentokrát bude celý koncert v režii mladého, talentovaného klavíristy, laureáta řady prestižních soutěží, Kamila Ahmadieho.

Čtvrtek bude patřit komorní soudobé opeře. Zhlédnete autorské představení Torso skladatelů Tomáše Hanzlíka a Víta Zouhara na barokní libreto P. Davida Kopeckého. Nebude chybět ani tradiční představení pro děti a rodiče, které nejen pobaví a potěší, ale také poučí. Originální hudebně-historický projekt A co Vy, pane kolego?! Můžete navštívit 26. 9. v 10:30 v kamenném sále zámku.

Největším zážitkem a stěžejním projektem celého festivalu a letošní hudební sezóny vůbec, bude uvedení Requiem F. X. Richtera, které zazní jako závěrečný koncert festivalu 9. 10. V bazilice sv. Prokopa. Richterovo Requiem znovuobjeví pro české země Czech Ensemble Baroque ve velkém mezinárodním projektu, na kterém se podílí několik tuzemských festivalů a který zahrnuje uvedení díla v Holešově, Brně, Třebíči a v sezóně 2015 také ve Strasbourgu, pro jehož slavnou katedrálu bylo requiem zkomponováno. U nás zazní v české novodobé premiéře.

Patronem festivalu je také letos sólista vídeňské státní opery a host Královské opery Covent garden London Adam Plachetka.

I letos zaujímá přední místo v dramaturgii festivalu hudba období baroka a klasicismu, interpretovaná v souladu s nejmodernějšími světovými trendy, tedy na dobové nástroje a ve stylovém pojetí. Uměleckým garantem festivalu je renomovaný soubor Czech Ensemble Baroque, největší ansámbl specializující se na autentickou interpretaci v ČR s dirigentem Romanem Válkem.

Celý popis
Naposledy změněno: 2. 9. 2014
22.3.
Luboš Balák: Manželství v kostce

Luboš Balák: Manželství v kostce

Třebíč, Vysočina
26.3.
Will Wilde & The Bladderstones

Will Wilde & The Bladderstones

Třebíč, Vysočina
16.7.
22.7.
Filmy pro Karla IV.

Filmy pro Karla IV.

Třebíč, Vysočina
15.9.
Bramborobraní Třebíč

Bramborobraní Třebíč

Třebíč, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí