Úvod > Aktivity & akce > Akce > Sympozium Porézní hranice - vrchol oslav 50. výročí Pražského Quadriennale

Sympozium Porézní hranice - vrchol oslav 50. výročí Pražského Quadriennale

Kdy 12. říjen 2017 - 14. říjen 2017 Festivaly
Pražské Quadriennale, známá to přehlídka scénografie a divadelního prostoru, v letošním roce slaví 50 let. Pomyslnou třešniškou bude sympozium Porézní hranice, které proběhne ve dnech 12. - 14. října v budovách Divadelní fakulty Akademie múzických umění a v Nové budově Národního muzea.
Hlavními tématy sympozia jsou kromě oslav 50. výročí Pražské Quadriennale 2019, národní hodnoty a identity, vývoj kurátorský záměrů součásných bienále, trienále a quadriennale, příprava národních výstav v kontextu mezinárodního setkání.

Na sympoziu si též připomeneme 50 let PQ. Rosane Muniz, jedna z hlavních mluvčích sympozia, odprezentuje ve své přednášce Narození PQ: Biennale vizuálního umění divadla svou doktorskou práci zaměřenou na vznik a dlouholetou historii PQ. Pamela Howard se ve své přednášce Kreativita v tváří tyranie bude soustředit nejen na svou znamenitou kariéru, ale též na umělce, kteří ve 20. století definovali politické, sociální a umělecké hranice.

Součástí programu budou workshopy a přednášky, které jsou určeny studentům nejen uměleckých oborů. Pro všechny studenty je po předložení platného studentského průkazu účast na pátečních workshopech a sobotní přednášce zdarma, a to z toho důvodu, aby se mohli setkat s českými i zahraničními profesionály z oboru, jako naříklad kurátory, divadelními profesionály či scénografy, se kterými by se mohli podělit o své zkušenosti. Všechny přednášky a workshopy jsou vedeny v angličtině.

V pátek 13. října proběhne workshopová část, která se uskuteční v budově Divadelní fakulty AMU. Workshop "Proměnlivé obrysy" Jany Prekové představí výtvarné řešení scény a kostýmní výtvarnictví pro divadlo, tanec a operu. "Myšlení mimo hranice" představí a povedou Anne Karin ten Bosch a Liesbeth Groot Nibbelinkse z nizozemské sítě Platform-Scenography, a soustředí se na úlohu hranic a rozhraní ve scénografii. Poslední ze série workshopů nese název "Nahodilá setkání 4" a povede jej Joost van Wijmen.

Přednášky se uskuteční ve dnech 12. - 14. října v Nové budově Národního muzea. Sobotní přednáška "Producer&Director Collaboration" je primárně určena pro studenty DAMU a Arts managementu. Přednáška Helen Edwards a Agnizsky Blonske se zaměří na konfrontaci tradičních modelů spolupráce mezi umělci a producenty s moderními přístupy.

V rámci doprovodného programu je připravena komentovaná prohlídka Nové budovy Národního muzea, která se bude věnovat architektuře stavby.  Choreografka Yoshiko Chuma a spolu s ní osmdesát performerů rozpohybují instalaci Ai Wej Weje ve Veletržním paláci. Závěrečná party se uskuteční v rámci sobotní afterparty festivalu 4+4 dny v pohybu v nově otevřeném prostoru Kasáren Karlín.
 
Pražské Quadriennale je největší světovou přehlídkou divadelního prostoru a scénografie, kterou se zabývá v celé šíři – od scénického umění až po zvukový design. Už od roku 1967 každé čtyři roky diskutuje nejnovější trendy scénografie a práce s prostorem. 
 
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2017
29.6.
7.10.
Markéta Hlinovská - Srst ve městě

Markéta Hlinovská - Srst ve městě

Praha 1, Praha
24.3.
24.11.
Karlínské farmářské trhy

Karlínské farmářské trhy

Praha 8, Praha
8.12.
28.4.
Indiáni v Náprstkově muzeu

Indiáni v Náprstkově muzeu

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí