Úvod > Aktivity & akce > Akce > Svět knihy Praha 2018 - knižní veletrh a literární festival

Svět knihy Praha 2018 - knižní veletrh a literární festival

Kdy 10. květen 2018 - 13. květen 2018 Výstavy
Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2018 se bude konat opět v prostorách Průmyslového paláce na Výstavišti Praha Holešovice, a to ve dnech 10. - 13. 5. 2018.
Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha vždy, vedle dalšího bohatého programu, představuje i literaturu jedné konkrétní země a osobnosti s ní spojené. Jeho 24. ročník, který se uskuteční od 10. do 13. května na výstavišti v Holešovicích, přivítá Izrael. Rozmanitost tohoto státu osobně přiblíží významní izraelští literáti, David Grossman, aktuální laureát Man Bookerovy ceny za rok 2017, Avraham B. Jehošua, Asaf Gavron či Dror Mišani. Tematicky se Svět knihy Praha zaměří také na Komiks a Převratné 20. století.

Pilířem izraelské prezentace jsou především setkání a diskuze s autory. Dotknou se nejen literatury, ale také současné situace Izraele i jeho historie a vztahů s Českou republikou. Izraelskou tvorbu mohou čeští čtenáři dobře znát z překladů. V loňském roce u nás vyšly například novinky od Orly Castel-Bloomové, Uriho Orleva, ten navštívil veletrh v roce 2017, či Juvala Noacha Harariho.

Svět knihy Praha chce izraelskou literaturu uvést v co největší pestrosti, tomu odpovídá také výběr autorů, kteří letošní ročník navštíví.

David Grossman (1954) je uznávaným autorem románů, esejí a knih pro děti i za hranicí Izraele. Svědčí o tom Man Bookerova cena. Toto prestižní ocenění obdržel loni v kategorii neanglicky psané prózy za román A Horse Walks Into a bar, kterou vydá v češtině jako Přijde kůň do baru nakladatelství Mladá fronta těsně před Světem knihy. Rodák z Jeruzaléma, kde stále žije, má po rodičích polské kořeny. Na Hebrejské univerzitě vystudoval filozofii a divadlo, působil také v rozhlase, kde účinkoval už v devíti letech jako dětský herec. Ještě před získáním Man Bookerovy ceny si čtenáře i kritiky získal romány The Book of Intimate Grammar, Someone to Run With (Mít s kým běžet, česky 2010) a To the End of the Land.
  
Veletrh navštíví také hvězda izraelské literatury Asaf Gavron (1968). Kromě psaní se věnuje překladům, hudbě a podílel se na vývoji počítačové hry PeaceMaker, inspirované izraelsko-palestinským konfliktem. Česky vyšel jeho román Osada na pahorku. Další z hostů Dror Mišani (1975) je autorem populárních detektivních románů. Jejich hlavní postavou je policejní inspektor Avraham Avraham, s nímž se čeští čtenáři už mohli seznámit v knize Případ pohřešovaného. Na konci února vyjde další Mišaniho detektivka Možné násilí.

Tuzemským příznivcům literatury není neznámý ani Avraham B. Jehošua (1936). Naposledy mu před pěti lety vyšel v českém překladu román Cesta na konec tisíciletí. Jehošua je předním představitelem „nové vlny“ izraelské literatury. Patří k prvním izraelským autorům, kteří se od politických a společenských otázek posunuli ve svých textech k osobnějším tématům jednotlivce a rodiny. Deník The New York Times ho označil za „izraelského Faulknera“.

Program izraelské sekce připomene také nedávno zesnulé osobnosti izraelské literatury. Mezi nimi spisovatelku a překladatelku českého původu Ruth Bondyovou nebo autora Aharona Appelfelde.

Chybět nebudou ani příspěvky k hlavním tématům letošního ročníku Světa knihy Praha, jimiž jsou Komiks a Převratné 20. století. Jedním z hostů bude známý filmař a komiksový scenárista Alejandro Jodorowsky, kterého český čtenář zná díky sci-fi komiksové sérii Incal. Dále se můžete setkat s komiksovými autory Jaromírem 99, Karlem Jerie, Nikkarinem, Vojtěchem Maškem, Lucií Lomovou, Pavlem Čechem či autorem Čtyřlístku Jaroslavem Němečkem. Rovněž se představí překladatelka manga komiksů Anna Křivánková, spoluautorka knihy Planeta Nippon o japonské popkultuře, za niž byla v letošním roce nominována na cenu Magnesia Litera. Zahraniční autory budou reprezentovat Reinhard Kleist, Catel Mullerová či Kati Närhiová.

Komiksová zóna nabídne dva programové sály, ale také specializovaný obchod, v němž najdete kompletní českou komiksovou produkci a výběr toho nejlepšího ze zahraničních komiksů.

Jednou z perliček festivalu bude i remak legendárních Rychlých šípů, do něhož se společně pustilo více než 50 současných autorů.

Kromě koprodukčních programů ve spolupráci s čestným hostem připravuje společnost Svět knihy pořady v rámci dalších tematických okruhů, jimiž napomáhá aktivnímu zapojení partnerů, nakladatelů a relevantních organizací.

Návštěvnickou atraktivitu zvyšuje i doprovodný literární festival s mimořádným mezinárodním přesahem. Během čtyř dnů se máte možnost seznámit s kompletní českou knižní produkcí, zaměřující se především na beletrii. Každoročně se zde představí na 400 vystavovatelů z více než 30 zemí celého světa.

V rámci rozmanitých diskuzních fór a autorských čtení se budete moci seznámit se spisovateli a odborníky na literaturu, kteří svým vstřícným přístupem přispívají k oblíbenosti Světa knihy. Těšit se můžete i na odborné semináře, konference, setkání s autory, prezentace nakladatelských domů, oceňování tvůrčích počinů i edičních úspěchů. Inspiraci v jednotlivých literárních dílech nacházejí i divadelní tvůrci, kteří na výstavišti prezentují zajímavé ukázky svého umění. Několikátým rokem se můžete těšit i na pokračování projektu Vaříme s knihou s praktickými ukázkami. Domů si z návštěvy veletrhu odnesete jistě i velké množství propagačních materiálů či samotných knih, které lze často zakoupit s výraznou slevou.
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 3. 2018

Ubytování a restaurace v okolí