Úvod > Aktivity & akce > Akce > Stanislav Libenský Award 2017

Stanislav Libenský Award 2017

Kdy 22. září 2017 - 20. listopad 2017 Výstavy
Stanislav Libenský Award je mezinárodní sklářská soutěžní výstava, která vždy na podzim představuje v Praze ty nejlepší práce absolventů vysokých uměleckých škol z celého světa.
Návštěvníci mohou vidět, jakým způsobem se fenomén uměleckého sklářství vyvíjí na mezinárodní úrovni, a to prostřednictvím nastupující sklářské generace. Tato přehlídka je jediná tohoto druhu na světě.

Každoročně udělované ocenění umožňuje mladým sklářům profesní rozvoj, veřejnosti představí neotřelé, ale i tradiční přístupy v práci se sklem a zároveň je nepochybně poctou významnému umělci a pedagogovi, který je právem považován za největšího českého sklářského výtvarníka.

Pražská galerie českého skla již po deváté vyhlašuje cenu Stanislav Libenský Award 2017, která je určena mladým umělcům z celého světa, čerstvým absolventům bakalářského nebo magisterského studia, kteří ve své závěrečné práci použijí sklo
V letošní porotě zasednou: Mária Gálová (SK), Karen LaMonte (US), Marta Gibiete (LV), Jaroslav Polanecký (CZ) a Jeroen Maes (BE).  

Odborným garantem bude opět Milan Hlaveš z Uměleckoprůmyslového musea v Praze.
Vyplněnou online přihlášku je třeba poslat do 21. června 2017. Výstava vybraných prací se bude konat v Centru současného umění DOX.


Na základě hodnocení odborné poroty byla z tří desítek účastníků vybrána trojice vítězů. Hlavní cena zůstává letos v České republice. Autorem vítězné práce nazvané je Martin Opl (Česká republika), absolvent Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Jeho instalaci Viditelné a neviditelné využívající jednoduchého schématu polarizace světla od skleněné plochy porota ocenila pro vynikající práci s prostorem, umělým světlem a jeho odrazem. Hlavní cenou pro vítěze je třítýdenní pobyt ve sklářské škole Pilchuck Glass School v USA.
 
Druhé místo obsadil George William Bell (Velká Británie), absolvent Královské dánské akademie umění v Kodani.  Jeho práci nazvanou Vzorky abstrakce porota ocenila jako vynikajícím způsobem technicky a řemeslně zvládnuté dílo, které je jakýmsi dynamickým plátnem linií, barev a pohybu. Cenou pro autora je stáž ve sklárně Ajeto v Novém Boru a Lindavě v České republice.

Jako třetí se umístila Patricia Šichmanová (Slovensko), absolventka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Její práce s názvem Tekutost je zaměřena na studium pohybu a kinetiky, které vycházejí z pohybu vody, její proměnlivosti a světelných vlastností. Porota zde vyzdvihla myšlenku, kontrast kompozice a techniky a neobvyklý způsob zpracování. Odměnou za třetí místo je dvoudenní program zahrnující návštěvu výzkumného střediska plochého skla AGC Technovation Centre v Charleroi v Belgii.
 
Zvláštní cenu Corning Museum of Glass v USA, která představuje dvoutýdenní intenzivní kurz ve studiích muzea získala Jinya Zhao (Čína) za dílo Mlhavo.
 
Výstava Stanislav Libenský Award 2017 je poctou Stanislavu Libenskému, který je společně s Jaroslavou Brychtovou sklářskou legendou. Společně umělecky rozvinuli techniku tavení skla ve formě, které dokázali dát umělecký důraz, monumentalitu a nadčasovost. Jejich díla jsou vystavena v muzeích a galeriích po celém světě.
 
Mezinárodní odborná porota
Karen LaMonte / americká výtvarnice a sochařka
Mária Gálová / ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum
Marta Gibiete / lotyšská sklářská umělkyně
Jaroslav Polanecký / pedagog, historik a teoretik užitého umění a designu
Jeroen Maes / umělecký ředitel a jeden ze zakladatelů sklářského centra GlazenHuis
v belgickém Lommelu
 
Odborný ga­ra­nt
Mil­an Hl­aveš
, vedoucí sbírky skla­, ker­amiky a porcelánu v Uměleckoprůmyslovém museu v Pra­ze (UPM)
 
Výstava je pro veřejnost otevřena v Centru DOX ve dnech 22. 9. – 20. 11. 2017
Denně kromě úterý: Po 10–18, St a Pá 11–19, Čt 11 – 21, So–Ne 10–18
 

Stanislav Libenský

Stanislav Libenský je považován za významného českého sklářského umělce a pedagoga, jehož díla vytvořena ve spolupráci s Jaroslavou Brychtovou, jsou vystavena v muzeích a galeriích po celém světě. Kromě vlastní tvorby rovněž vyučoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a byl ředitelem a pedagogem na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě, kde také trvale žil a tvořil po většinu svého života.

Soutěž slouží k mezinárodní prezentaci mladých sklářských umělců. Cílem soutěže je pomoci rozvíjet mezi nimi sklářské umění a porovnávat různé přístupy a způsoby práce. Iniciátor soutěže – Pražská galerie českého skla (PGČS) doufá, že díky této soutěži a následné dlouhodobé výstavě pomůže mladým umělcům vstoupit do světa businessu a prozkoumat potenciál skla.
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 10. 2017
21.9.
19.11.
Stanislav Libenský Award 2018

Stanislav Libenský Award 2018

Praha 7, Praha
8.6.
8.6.
Datové bludiště

Datové bludiště

Praha 7, Praha
1.6.
24.10.
Chihuly – Libenský – Brychtová

Chihuly – Libenský – Brychtová

Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí