Úvod > Aktivity & akce > Akce > Spojeni v životě i ve smrti - výstava na zámku Konopiště

Spojeni v životě i ve smrti - výstava na zámku Konopiště

Kdy 1. duben 2014 - 31. říjen 2014 Výstavy
Výstava Spojeni v životě i ve smrti bude otevřena na zámku Konopiště od 1. 4. a potrvá do 31. 10. 2014.

V letošním roce uplyne sto let od smrti arcivévody Františka Ferdinanda Rakouského-Este a jeho manželky vévodkyně Žofie z Hohenbergu, ke které došlo 28. června 1914 v Sarajevu. K připomenutí této tragické události bude na zámku Konopiště otevřena výstava s názvem – Spojeni v životě i smrti (podtitul: Spojeni svazkem manželským - spojeni stejným osudem), která návštěvníkům expozice přiblíží život obou obětí a dobu, ve které žily.

Při zpracování jejich životního příběhu se využily zejména rodinné  fotografie uložené na zámku, které jsou textově propojeny a doplněny málo známými údaji z rodinné korespondence, vzpomínek současníků a z dobového tisku.

Výstava tak připomíná jejich významná životní data, jejich citové sblížení, prosazení šťastného manželství, narození dětí a rodinnou pohodu, postavení u dvora, nesmyslnou společnou smrt, přijetí šokující zprávy sirotky a dojemný pohřební obřad. Soubornou výstavu dále doplňují i málo vystavované osobními předměty obou protagonistů, které se dochovaly v zámeckém depozitáři a v muzejních sbírkách.      

Komentovaná prohlídka výstavy k 100. výročí atentátu v Sarajevu proběhne na zámku Konopiště 24. dubna. Přednáší RNDr. Jiří Chramosta.

Celý popis
Naposledy změněno: 16. 4. 2014
1.4.
31.10.
Ekovláčkem z Benešova do Konopiště

Ekovláčkem z Benešova do Konopiště

Benešov, Střední Čechy
28.9.
Oslava svátku sv. Václava na zámku Konopiště

Oslava svátku sv. Václava na zámku Konopiště

Benešov, Střední Čechy
28.9.
Letecký den Benešov

Letecký den Benešov

Bystřice, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí