Úvod > Aktivity & akce > Akce > Slavnosti jablek na Konstantinolázeňsku

Slavnosti jablek na Konstantinolázeňsku

Kdy 5. říjen 2013 10:00 - 18:00 Festivaly
První říjnová sobota patří na Konstantinolázeňsku tradičně Slavnostem jablek. Jedna z největších kulturních akcí v regionu přivítá milovníky jablečných dobrot, místní řemeslníky i neziskové organizace již pojedenácté.
Ani letos nebude chybět soutěž o nejhezčí a nejchutnější jablečný štrúdl, speciální jablečné pivo a jablečné menu v místních restauracích. Novinkou letošního ročníku budou žonglérská vystoupení nebo otevření prvního hradního WiFi spotu. Slavnosti jablek na Krasíkově vypuknou v sobotu 5. 10. 2013 v 10 hodin.

Řemeslný jarmark bude patřit především nositelům značky „Místní výrobek ze západu Čech“, mezi které budou v rámci slavností přivítáno několik dalších výrobců z regionu. Ostatní prodejci najdou své místo na úpatí vrchu, kde bude samostatné tržiště. Zde uvítá návštěvníky také Autobus linky 2015, který nabídne unikátní představení pro 2-3 herce a 8 diváků s názvem „Projížďka Plzeňským krajem“. Návštěvníci se zde dozví také základní informace o projektu Plzeň – Evropského hlavního města kultury 2015. Na hlavním podiu na vrchu Krasíkově vystoupí folkoví muzikanti Hynek Kočí a Pavel Vozka, středověký hudebník Ventus, odpoledne pak v rytmu latino-ska zahrají Ocho ríos, mužský vokální kvintet Hlasoplet a na závěr soubor historické hudby Cavalla Canor.

V blízkosti zříceniny hradu Švamberka bude umístěn program pro děti v rámci kterého se představí Divadlo Tichý Jelen s loutkovým představením Šípková Růženka, místní neziskové organizace připraví tvůrčí dílny, děti upoutá také flašinetář nebo jo-jo workshop. „Letos bychom rádi nabídli místním obyvatelům prostor pro prodej domácích specialit a vlastních výpěstků. Inspiroval nás nápad dětí, které vloni na slavnosti přišly s vlastními jablečnými povidly a měly velký úspěch,“ zve k účasti jeden z organizátorů - Jan Florian z místní akční skupiny Český Západ – Místní partnerství. Tradičně bude připraveno i nepřeberné množství dalších jablečných specialit - moštu, křížal, jablečných koláčů, buchet a dalších dezertů, ale také palačinky nebo vafle a letos již podruhé jablečné pivo Chodovar, uvařené speciálně pro letošní Slavnosti jablek. Soutěž o nejchutnější a nejhezčí jablečný štrúdl, do které mohou hospodyňky i pekaři přihlašovat své záviny bude uzavřena ve 14 hod. a její výsledky budou vyhlášeny v 16 hod.

Bohatou nabídku jablečných pokrmů připravily také místní restaurace – jejich kompletní menu lze nalézt na www.slavnostijablek.cz. Letošní slavnosti budou mít i trochu futuristický nádech. Kromě prvků tzv. nového cirkusu – žonglérských vystoupení a workshopů a netradičních moderátorek dojde i k otevření prvního hradního outdoorového WiFi spotu. „Díky spolupráci s firmou TaNET, která provozuje širokopásmové připojení na internet v celém regionu, se budou moci návštěvníci Krasíkova zdarma připojit na internet pomoci svého notebooku, tabletu nebo telefonu,“ vysvětluje Miroslava Válová, manažerka pořádajícího Mikroregionu Konstantinolázeňsko. Zájemci o moderní technologie si budou moci v rámci slavností prohlédnout také internetový uzel, který je umístěn ve věži kaple Máří Magdalény.

I letos se ke Slavnostem jablek připojí Dvůr Krasíkov, kde bude zpřístupněna farmářská mini-zoo a návštěvníci budou moci nahlédnout do provozu Amálčiny mydlárny. Od 20 hod. v místní stodole vypukne tradiční koňský country bál, na kterém zahraje kapela The Storm a Michal Tučný Revival. Od 22 hod. se pak koná nultý ročník amatérské soutěže v country tancích Dvůr Krasíkov Country Dance Cup. Návštěvníci mohou na Krasíkov přijet vlakem po místní železniční trati Pňovany – Bezdružice, kde bude v den slavností mimořádně jezdit moderní motorový vlak RegioShark, a využít přípoje na speciální linku dobového autobusu Jablečný expres. Ten bude na trase Bezdružice – Konstantinovy Lázně – Kokašice – Krasíkov jezdit po celý den. Pro motoristy je zajištěno parkování na úpatí vrchu, na místo konání je třeba dojít cca 1 km pěšky.

Slavnosti jablek pořádá Mikroregion Konstantinolázeňsko ve spolupráci s místní akční skupinou Český Západ - Místní partnerství, obcí Kokašice a občanským sdružením Pomozme si sami za podpory Plzeňského kraje, společnosti Czech Tourism a řady dalších partnerů v regionu.
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 10. 2013
21.4.
22.4.
Chodovar Cup a slavností zahájení sezóny v Chodovaru 2018

Chodovar Cup a slavností zahájení sezóny v Chodovaru 2018

Chodová Planá, Plzeňsko a Český les
28.3.
29.4.
Paleta Svetozara Rusakova

Paleta Svetozara Rusakova

Mariánské Lázně, Západočeské lázně
30.3.
29.4.
Mimořádné prohlídky relikviáře sv. Maura

Mimořádné prohlídky relikviáře sv. Maura

Bečov nad Teplou, Západočeské lázně
Dvůr Krasíkov

Dvůr Krasíkov

Kokašice, Plzeňsko a Český les
Hrad Krasíkov – Švamberk

Hrad Krasíkov – Švamberk

Konstantinovy Lázně, Plzeňsko a Český les
Ovčí vrch - památné místo selských bouří

Ovčí vrch - památné místo selských bouří

Konstantinovy Lázně, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí

Pizzeria Café Kryštof Harant Dolní Polžice

Pizzeria Café Kryštof Harant Dolní Polžice

Bezdružice, Plzeňsko a Český les
Kavárna Srdíčko Konstantinovy Lázně

Kavárna Srdíčko Konstantinovy Lázně

Konstantinovy Lázně, Plzeňsko a Český les
Zámek Bezdružice

Zámek Bezdružice

Bezdružice, Plzeňsko a Český les
Rekreační a odpočinkový areál Bezdružice

Rekreační a odpočinkový areál Bezdružice

Bezdružice, Plzeňsko a Český les