Úvod > Aktivity & akce > Akce > Slavnosti jablek na Konstantinolázeňsku

Slavnosti jablek na Konstantinolázeňsku

Kdy 5. říjen 2013 10:00 - 18:00 Festivaly
První říjnová sobota patří na Konstantinolázeňsku tradičně Slavnostem jablek. Jedna z největších kulturních akcí v regionu přivítá milovníky jablečných dobrot, místní řemeslníky i neziskové organizace již pojedenácté.
Ani letos nebude chybět soutěž o nejhezčí a nejchutnější jablečný štrúdl, speciální jablečné pivo a jablečné menu v místních restauracích. Novinkou letošního ročníku budou žonglérská vystoupení nebo otevření prvního hradního WiFi spotu. Slavnosti jablek na Krasíkově vypuknou v sobotu 5. 10. 2013 v 10 hodin.

Řemeslný jarmark bude patřit především nositelům značky „Místní výrobek ze západu Čech“, mezi které budou v rámci slavností přivítáno několik dalších výrobců z regionu. Ostatní prodejci najdou své místo na úpatí vrchu, kde bude samostatné tržiště. Zde uvítá návštěvníky také Autobus linky 2015, který nabídne unikátní představení pro 2-3 herce a 8 diváků s názvem „Projížďka Plzeňským krajem“. Návštěvníci se zde dozví také základní informace o projektu Plzeň – Evropského hlavního města kultury 2015. Na hlavním podiu na vrchu Krasíkově vystoupí folkoví muzikanti Hynek Kočí a Pavel Vozka, středověký hudebník Ventus, odpoledne pak v rytmu latino-ska zahrají Ocho ríos, mužský vokální kvintet Hlasoplet a na závěr soubor historické hudby Cavalla Canor.

V blízkosti zříceniny hradu Švamberka bude umístěn program pro děti v rámci kterého se představí Divadlo Tichý Jelen s loutkovým představením Šípková Růženka, místní neziskové organizace připraví tvůrčí dílny, děti upoutá také flašinetář nebo jo-jo workshop. „Letos bychom rádi nabídli místním obyvatelům prostor pro prodej domácích specialit a vlastních výpěstků. Inspiroval nás nápad dětí, které vloni na slavnosti přišly s vlastními jablečnými povidly a měly velký úspěch,“ zve k účasti jeden z organizátorů - Jan Florian z místní akční skupiny Český Západ – Místní partnerství. Tradičně bude připraveno i nepřeberné množství dalších jablečných specialit - moštu, křížal, jablečných koláčů, buchet a dalších dezertů, ale také palačinky nebo vafle a letos již podruhé jablečné pivo Chodovar, uvařené speciálně pro letošní Slavnosti jablek. Soutěž o nejchutnější a nejhezčí jablečný štrúdl, do které mohou hospodyňky i pekaři přihlašovat své záviny bude uzavřena ve 14 hod. a její výsledky budou vyhlášeny v 16 hod.

Bohatou nabídku jablečných pokrmů připravily také místní restaurace – jejich kompletní menu lze nalézt na www.slavnostijablek.cz. Letošní slavnosti budou mít i trochu futuristický nádech. Kromě prvků tzv. nového cirkusu – žonglérských vystoupení a workshopů a netradičních moderátorek dojde i k otevření prvního hradního outdoorového WiFi spotu. „Díky spolupráci s firmou TaNET, která provozuje širokopásmové připojení na internet v celém regionu, se budou moci návštěvníci Krasíkova zdarma připojit na internet pomoci svého notebooku, tabletu nebo telefonu,“ vysvětluje Miroslava Válová, manažerka pořádajícího Mikroregionu Konstantinolázeňsko. Zájemci o moderní technologie si budou moci v rámci slavností prohlédnout také internetový uzel, který je umístěn ve věži kaple Máří Magdalény.

I letos se ke Slavnostem jablek připojí Dvůr Krasíkov, kde bude zpřístupněna farmářská mini-zoo a návštěvníci budou moci nahlédnout do provozu Amálčiny mydlárny. Od 20 hod. v místní stodole vypukne tradiční koňský country bál, na kterém zahraje kapela The Storm a Michal Tučný Revival. Od 22 hod. se pak koná nultý ročník amatérské soutěže v country tancích Dvůr Krasíkov Country Dance Cup. Návštěvníci mohou na Krasíkov přijet vlakem po místní železniční trati Pňovany – Bezdružice, kde bude v den slavností mimořádně jezdit moderní motorový vlak RegioShark, a využít přípoje na speciální linku dobového autobusu Jablečný expres. Ten bude na trase Bezdružice – Konstantinovy Lázně – Kokašice – Krasíkov jezdit po celý den. Pro motoristy je zajištěno parkování na úpatí vrchu, na místo konání je třeba dojít cca 1 km pěšky.

Slavnosti jablek pořádá Mikroregion Konstantinolázeňsko ve spolupráci s místní akční skupinou Český Západ - Místní partnerství, obcí Kokašice a občanským sdružením Pomozme si sami za podpory Plzeňského kraje, společnosti Czech Tourism a řady dalších partnerů v regionu.
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 10. 2013
17.3.
Zdobení vajíček v Hroznatově akademii

Zdobení vajíček v Hroznatově akademii

Teplá, Západočeské lázně
30.3.
2.4.
Prohlídky

Prohlídky "Život v barokním klášteře o Velikonocích

Teplá, Západočeské lázně
21.4.
22.4.
Chodovar Cup a slavností zahájení sezóny v Chodovaru 2018

Chodovar Cup a slavností zahájení sezóny v Chodovaru 2018

Chodová Planá, Plzeňsko a Český les
Dvůr Krasíkov

Dvůr Krasíkov

Kokašice, Plzeňsko a Český les
Hrad Krasíkov – Švamberk

Hrad Krasíkov – Švamberk

Konstantinovy Lázně, Plzeňsko a Český les
Ovčí vrch - památné místo selských bouří

Ovčí vrch - památné místo selských bouří

Konstantinovy Lázně, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí

Pizzeria Café Kryštof Harant Dolní Polžice

Pizzeria Café Kryštof Harant Dolní Polžice

Bezdružice, Plzeňsko a Český les
Kavárna Srdíčko Konstantinovy Lázně

Kavárna Srdíčko Konstantinovy Lázně

Konstantinovy Lázně, Plzeňsko a Český les
Zámek Bezdružice

Zámek Bezdružice

Bezdružice, Plzeňsko a Český les
Rekreační a odpočinkový areál Bezdružice

Rekreační a odpočinkový areál Bezdružice

Bezdružice, Plzeňsko a Český les