Úvod > Aktivity & akce > Akce > Slavnosti chleba ve Slupi 2016

Slavnosti chleba ve Slupi 2016

Kdy 3. září 2016 9:00 - 19:30 Gastronomické akce
Národní kulturní památka ve Slupi na Znojemsku čeká první zářijovou sobotu tisíce návštěvníku. Tradiční akce Slavnosti chleba 2016 se u tamního vodního mlýna uskuteční již po jedenácté. U příležitosti obecních hodů čeká na malé i velké návštěvníky bohatý doprovodný program.

Vodní mlýn ve Slupi ožije slavností chleba, spoustou řemeslníků, ukázkami pečení chleba, folklórním vystoupením a dalším bohatým doprovodným programem pro děti i dospělé.

Chléb jako základní potravina je znám po celá tisíciletí. Na jeho přípravu se používá mouka, která je jedním ze základních produktů mlýna. Právě spojení s národní kulturní památkou – Vodním mlýnem, v jehož blízkosti se odehrávají, bylo podnětem názvu této akce.

Součástí Slavnosti chleba je pečení chleba v historických pecích, jarmark lidových řemesel, gastronomie, ochutnávky chleba a pečiva.

V den Slavností chleba můžete navštívit Muzeum zemědělství v Oleksovičkách a Muzeum čs. opevnění ve Slupi a v rámci předváděcích jízd autobusů Technického muzea v Brně dělostřelecký srub Zahrádka v Šatově. Dále bude připravena v areálu Penzionu Za Mlýnem rozsáhlá přehlídka historických traktorů.

Kromě prohlídek mlýna a pečení chleba v polních pekárnách oblehne náměstí jarmark lidových řemeslníků. A zatímco na prostranství za mlýnem bude vystavena historická i současná zemědělská technika, na přilehlém pódiu vystoupí na dvě desítky folklorních souborů a kapel. Zazpívat a zatančit přijedou zástupci jižní Moravy, národnostních menšin žijících na území Jihomoravského kraje, ale i ze Slovenska a Rumunska.

Folklorní program odstartuje v dopoledních hodinách průvodem souboru obcí a bude pokračovat až do večerních hodin u mlýna. K večeru zazní country melodie a vypukne hodová zábava v kulturním domě. Hudba se rozezní i v kostele Jména Panny Marie při odpolední mši svaté.

Známá i téměř zapomenutá řemesla budou prezentovat sami řemeslníci před průčelím mlýna.

Ze sbírek Technického muzea v Brně vyjedou na předváděcí jízdy historické autobusy. Návštevníci je mohou využít k dopravě z Brna do Slupi, a po celý den mezi Znojmem a Slupí. Jedna z linek povede i do Šatova, k areálu československého opevnění – pěchotnímu srubu.

Celý popis
Naposledy změněno: 19. 1. 2016
27.6.
9.9.
Otevřený sklep Vinařství Simenon

Otevřený sklep Vinařství Simenon

Chvalovice, Jižní Morava
6.8.
Den otevřených sklepů Jaroslavice

Den otevřených sklepů Jaroslavice

Jaroslavice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí