Úvod > Aktivity & akce > Akce > Signal festival světla v Praze 2016
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Antivj_Hybernia_foto_Alexander Dobrovodsky.jpg "> The Macula_namesti Miru_foto_Alzbeta Jungrova..jpg "> Festivalove centrum_foto_Alzbeta Jungrova.jpg "> CEZ pro Signal festiva_foto_Alexander Dobrovodskyl.jpg "> crop-125055-olomouc-svetla.jpg "> “Faces” powered by Intel Real Sense by 3dsense "> Wide/Side by João Martinho Moura
13.10.
16.10.
+ Přidat foto

Signal festival světla v Praze 2016

Kdy 13. říjen 2016 19:00 - 16. říjen 2016 23:59 Festivaly
Praha po setmění na čtyři říjnové dny ožije světlem! Festival videomappingu a světelného umění Signal rozsvítí v říjnu historické centrum Prahy. Přehlídka nových technologií oživí Staroměstské náměstí, palác U Hybernů, Ovocný trh nebo třeba Kampu.

Signal je mezinárodní festival světla, který se odehrává ve veřejném prostoru historického centra Prahy.

Festival láká desetitisíce návštěvníků do ulic metropole na venkovní světelné instalace a video-mappingové show na místech jako je Staroměstské náměstí, Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru, Karlův most, Museum Kampa, Petřinská rozhledna či Metronom, Střelecký ostrov nebo Klementinum.

Signal festival 2015 se uskutečnil ve dnech 15. – 18. října opět v centru české metropole za podpory Magistrátu hlavního města Prahy. Současné audiovizuální umění opět rozpulsovalo na čtyři večery historické centrum Prahy, a to na více než dvaceti místech. Své instalace předvedla řada umělců ze zahraničí, ale také například významní čeští umělci jako David Černý nebo Petr Nikl. Festival světla SIGNAL proměnil veřejný prostor hlavního města v zářící galerii.

Jedním z největších lákadel letošního ročníku byla již tradiční lokace – kostel svaté Ludmily na náměstí Míru. Významný maďarský umělec László Zsolt Bordos svou světelnou hru připravoval více než rok a jeho projekce Escape se setkala s velkým ohlasem ze strany diváků. Dalším highlightem festivalu byl velkoformátový trojrozměrný videomapping na Letohrádek Kinských. Turecká skupina OUCHHH pomocí abstraktních prvků a algoritmů vytrhnula tuto kulturní památku z běžné reality a transformovala ji do podoby parametrické architektury. Fascinující atmosféru nabídla jedinečná 360° sférická projekce Nimbes z dílny francouzského umělce Joanieho Lemerciera. Patnáctiminutová audiovizuální show byla promítaná na vnitřek SIGNAL Dómu, který vyrostl během festivalu na Klárově. Skvělé ohlasy zaznamenala také interaktivní instalace umělecké skupiny 3dsense nazvaná Faces. Díky technologii RealSense si mohli návštěvníci projekcí 3D modelu své vlastní hlavy bořit zdi Šítkovské věže u Mánesa.

Program SIGNAL festivalu 2015
 
1. [FR] JOANIE LEMERCIER – PROJECTION – KLÁROV / MALÁ STRANA
Nimbes je dechberoucí patnáctiminutová audiovizuální show promítaná na vnitřek speciální kupole. Monumentální kupole, na kterou se Nimbes promítá, připomíná atmosféru svatého prostoru chrámu i strop planetária.
 
2. [HU] BORDOS.ARTWORKS – VIDEOMAPPING – KOSTEL SV. LUDMILY / NÁMĚSTÍ MÍRU
Projekce ESCAPE pochází z dílny maďarského průkopníka videomappingu. Kombinace figurativních a abstraktních prvků s dramatickými tóny hudby uznávaného islandského skladatele Jóhanna Jóhanssona vytváří unikátní přístup k videomappingu.
 
3. [TR] OUCHHH  – VIDEOMAPPING – LETOHRÁDEK KINSKÝCH
Koncept 3D anaglyfové projekce turecké skupiny OUCHHH stojí na matematice - algoritmech a parametrech, díky nimž dnes architekti tvoří zcela jiným způsobem. Výsledkem je takzvaná parametrická architektura, kterou se skupina OUCHHH inspirovala. Projekce vytrhne Letohrádek Kinských z aktuální podoby a transformuje ho právě do parametrické architektury.
 
4. [CZ] PETR KREJČÍK – VIDEOMAPPING – PALÁC KINSKÝCH / STAROMĚSTKÉ NÁMĚSTÍ
Videomapping vytvořený na míru rokokové fasády paláce Kinských na Staroměstském náměstí pochází z produkce umělce Petra Krejčíka ve spolupráci s hudebníkem a výtvarníkem Ondřejem Skalou a umělcem a žonglérem Ati Sphere. Projekce kombinuje abstraktní tvary s ožíváním prvků na fasádě nebo iluzí evokující vodní hladinu.
 
5. [USA] JANET ECHELMAN – INSTALACE – TBA
Velkolepou sedmdesátimetrovou instalaci tvoří síť, která se étericky vznáší nad hlavami diváků. Stává se přitom plátnem pro nevšední světelnou hru měnících se kontrastních barev. Koncept díla je inspirován zemskými jevy. Umělkyně použila data z vědeckých laboratoří o dopadech zemětřesení v Chile v roce 2010, které způsobilo zkrácení dne o 1,26 mikrosekund.
 
6. [FI] VALOPARTA – INSTALACE – STŘELECKÝ OSTROV
Instalace Magical Garden na Střeleckém ostrově stojí na dynamickém osvětlení, silných barvách a meditativním tempu, které společně formují intenzivní atmosféru pronikající i do vzdálených pražských zákoutí. Uklidňující kulisu dotváří originální zvukový doprovod. Návštěvníkům SIGNAL festivalu se naskytne nebývale velkolepý pohled na jindy stínem stromů upozaděný ostrov.
 
7. [SLO] NINA ŠULIN – INSTALACE – NÁPLAVKA / AVOID
Instalace In Parallel tvoří spletenec barevných geometrických tvarů nesoucích se prostorem, zamotaných do světélkující linie reagující na UV světlo. Na pozadí ji doplňuje experimentální zvuková kulisa slovinského umělce a hudebníka Andreje Hrvatina. Návštěvníci se náhle ocitnou ve futuristické sci-fi krajině, kterou pro ně umělkyně vytvořily na oblíbené pražské náplavce.
 
8. [PT] JOÃO MARTINHO MOURA – INSTALACE – CIHELNÁ
WIDE/SIDE je interaktivní instalace, ve které se spojují a vzájemně se ovlivňují tvary, obrazy a zvuky.  Vizuálně poutavý blokový objekt je plátnem hemžícím se shluky linií a tvarů, díky kterým se instalace neustále proměňuje. Jednotlivé formy ve skutečnosti reagují na pohyby a gesta diváků. Ti se tak sami stávají součástí vlastního díla.
 
9. [PL] Katarzyna Malejka a Joachim Sługocki – INSTALACE – PARK KAMPA
Modulární site-specific instalace polské umělecké dvojice Katarzyny Malejky a Joachima Slugockiego propojuje koruny stromů světelnými pruhy. Struktura horizontálních linií se rozpíná ze stromu na strom a do městského prostoru přináší element geometrického uspořádání. Minimalismus a logika instalace ale nevylučují poetickou stránku instalace, která do veřejného prostoru uvádí hravou kombinaci barev a tvarů.
 
10. [CZ] PRECIOSA – VACEK & SMID – INSTALACE – PIAZZETA / NOVÁ SCÉNA
Interaktivní instalace Dancing Cubes je na piazzetě Národního divadla obklopená divadly ze všech stran a zve návštěvníky na představení, kterého nebudou jen divákem, ale i přímým účastníkem. Průchozí kostky tvoří skleněné tažené tyče vyráběné v Preciose Ornela v Desné a pomocí hudby a světla je roztančí profesionální tanečníci, ale i všichni tancechtiví návštěvníci a kolemjdoucí.
 
11. [CZ] MERCEDES  – R/FRM – INSTALACE – PARK KAMPA
B: TUNED je interaktivní audiovizuální instalace, díky které mohou diváci zažít vzrušující pocit při ladění elegantních křivek automobilů Mercedes Benz. Divokou změť barev, tvarů, křivek a zvuků mohou návštěvníci festivalu zkrotit pomocí ovládacího pultu, experimentovat s jeho potenciometry a postupně vyladit křivky vozu Mercedes až do dokonalého harmonického výsledku.
 
12. [CZ] INTEL3DSENSE – INSTALACE – ŠÍTKOVSKÁ VĚŽ / MÁNES
Interaktivní projekci FACES vytvářejí sami návštěvníci. Pomůže jim k tomu kamera RealSense od společnosti Intel, která dokáže snímat 3D model hlavy. Trojrozměrné tváře návštěvníků se poté promítají přímo na stěnu Šítkovské věže, se kterou si mohou pohrát a vytvářet iluzi bourání nebo třeba odkrývání cesty do jejích útrob. Je tedy jen na divácích, jakou podívanou pro sebe i ostatní připraví.
 
13. [FR] ATSARA – INSTALACE - VOJANOVY SADY
Site specific instalace [M]ondes využívá světelné paprsky protínající prostor a v nepravidelných směrech a intervalech dopadající na povrch pohyblivých kovových objektů, které se tak náhle stávají nevšedním projekčním plátnem. 
 
14. [NO] HC GILJE – INSTALACE - FARNOST PANNY MARIE SNĚŽNÉ / JUNGMANOVO NÁMĚSTÍ
Dva světelné paprsky putují místností a dopadáním na vznášející se minimalistické bílé rámy vytvářejí fascinující stínovou hru. Setmělá instalace navozuje dojem nekonečné prázdnoty. Norský umělec HC Gilje svou původně interiérovou světelnou instalaci v Praze poprvé představuje v exteriéru a jeho tajemnou atmosféru přináší do intimního prostředí dvora před kostelem Panny Marie Sněžné.
 
15. [JP/FR] NONOTAK – INSTALACE - NÁPLAVKA
Audiovizuální instalaci Convergence tvoří jednoduchá geometrická struktura  LED zářivek. Třiadvacet modrých křížů je zasazeno do industriální atmosféry osmnáctimetrového tunelu vytvořeného ze tří skladovacích kontejnerů. Motiv kříže je v tvorbě dua NONOTAK nový a nebyl zvolen náhodou – skrývá se za ním spousta významů. Používáme ho například jako matematický symbol pro násobení nebo k označení pozice na mapě.
 
16. [CZ] ČESTMÍR SUŠKA A PETR PUFLER INSTALACE - OVOCNÝ TRH
Matador českého sochařství Čestmír Suška spojuje své síly s mladým světelným designérem Petrem Puflerem. Suškův monumentální kovový válec s názvem Ocelot přicestoval do Prahy z plzeňské výstavy v rámci Evropského hlavního města kultury, aby se objevil ve zcela novém kontextu. Pohyblivé světlo Petra Puflera s ním rozehrává stínohru na dlažbě a fasádách Ovocného trhu.
 
17. [FR] NOHISTA – INSTALACE – STALIN / LETENSKÉ SADY
Interaktivní světelná a zvuková instalace Resonant je monumentální struktura postavená z  trubic LED zářivek. Temný tunel mohou návštěvníci aktivovat pouhým slovem nebo výkřikem. Zaznamenaný hlas se přemění v hudební stopu, která následně aktivuje světelné efekty a formuje jimi podobu prostoru. Pro každého návštěvníka tak vzniká nová, unikátní kompozice všech zvukových i vizuálních prvků.
 
18. [UK] DAVIDE QUAYOLA – INSTALACE TBA
Strata #4 je audiovizuální instalace inspirovaná sérií ikonických vlámských maleb ze sbírky Palais de Beaux Arts ve francouzském Lille, především velkými oltáři Petera Paula Rubense a Antoona van Dycka. Do hloubky každou malbu analyzuje, zkoumá kompozici, proporce a barevné schéma a následně na základě takto určených univerzálních pravidel krásy a dokonalosti vytváří novodobá umělecká díla.
 
19. [NL] MATTHIJS MUNNIK – INSTALACE   NÁMĚSTÍ REPUBLIKY
Omamná instalace Landscape se skládá ze dvou světelných boxů vyplněných zneklidňujícím světlem a zvukovými vlnami, které se k divákovi linou ze všech stran. Pomocí stroboskopického efektu vzniká halucinační dojem, kdy se před očima návštěvníků formuje iluze různých světelných tvarů a vzorů.
 
20. [CZ] BELCANDORINSTALACE PETŘÍNSKÁ ROZHLEDNA
Studio BelCandor tvoří Matyáš Kavan a Sandra Kavanová Cieslarová. Zabývají se světelným designem, scénografií, 3D vizualizacemi, grafickým designem a VJingem. V minulosti například vytvořili světelně pyrotechnickou instalaci na Vítkově v rámci Pražské muzejní noci nebo light design baru v LaFabrice. Během letošního SIGNALu rozsvítí Petřínskou rozhlednu, jednu z nejpopulárnějších lokací prvního ročníku festivalu.

Celý popis
Naposledy změněno: 26. 10. 2015

Ubytování a restaurace v okolí