Úvod > Aktivity & akce > Akce > Signal festival světla v Praze 2016
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Antivj_Hybernia_foto_Alexander Dobrovodsky.jpg "> The Macula_namesti Miru_foto_Alzbeta Jungrova..jpg "> Festivalove centrum_foto_Alzbeta Jungrova.jpg "> CEZ pro Signal festiva_foto_Alexander Dobrovodskyl.jpg "> crop-125055-olomouc-svetla.jpg "> “Faces” powered by Intel Real Sense by 3dsense "> Wide/Side by João Martinho Moura
13.10.
16.10.
+ Přidat foto

Signal festival světla v Praze 2016

Kdy 13. říjen 2016 19:00 - 16. říjen 2016 23:59 Festivaly
Ulice a veřejná prostranství Prahy, její nejznámější historické památky i méně známá zákoutí se během čtyř večerů promění pod taktovkou českých i světových osobností světelného designu v umělecké objekty a prostory, které netradičními formami zachycují různé tváře současné i historické Prahy.

Jednou z nejvíce viditelných akcí budou obří humanoidní bytosti australské umělkyně Amandy Parerové. Zářící bílé postavy vysoké od osmi do 12 metrů budou v Praze na pěti místech. Parerovou pro ně inspiroval animovaný sci-fi film Divoká planeta.

Videomapping behěm festivalu Signal 2016 bude na třech místech - na kostele sv. Ludmily na Vinohradech, na paláci Kinských na Staroměstském náměstí a na Michnově paláci na Kampě.

Festival láká desetitisíce návštěvníků do ulic metropole na venkovní světelné instalace a video-mappingové show. Divákům nabídne dvacítku instalací, světelných uměleckých objektů a děl i interaktivních instalací, na kterých si návštěvníci budou moci otestovat vlastní kreativitu. Poprvé uvede i denní program určený především dětem.

Signal je mezinárodní festival světla, který se odehrává ve veřejném prostoru historického centra Prahy. V říjnu se Praha už počtvrté rozsvítí světly SIGNAL festivalu. Letošní ročník největší kulturní akce v České republice bude ve znamení působivých instalací hrajících si s lidskými emocemi a prožitky. Mnoho z nich uvidí právě návštěvníci SIGNAL festivalu v jejich světové premiéře. Dvacítka instalací bude k vidění od 13. do 16. října v ulicích centra Prahy na tradičních, oblíbených zastávkách i ve zcela nových lokalitách, které se na trasu SIGNALu zapíší poprvé. Novinkou letošního ročníku bude i denní program v SIGNAL Dome určený dětem.
 

Horský přízrak i světelné hudební nástroje

SIGNAL festival letos představí umělce z celkem jedenácti zemí světa, kteří do Prahy přinesou monumentální světelné instalace, videomappingy i interaktivní instalace umožňující zapojení samotných diváků. Blížící se festival předznamená instalace japonského umělce Yasuhira Chido, která bude již od 6. října umístěna před nákupním centrem Palladium. V ní se návštěvníci ocitnou uprostřed světelného efektu horský přízrak (Brocken), který se vyskytuje ve vysokých horách.

Samotná akce startuje 13. října v 19:00 a trvá do půlnoci 16. října. Po čtyři dny budou lidé na trase procházet kolem obřích humanoidů australské umělkyně Amandy Parer, kteří budou na Prahu shlížet až z výšky dvanácti metrů, nebo se nechají vtáhnout do magického lesa Španěla Javiera Riery. Těšit se mohou na tři videomappingy. Všechny tři vznikají jako nová díla tvořená přímo pro SIGNAL festival.

Zapojení návštěvníků umožní například instalace českého umělce Davida Vrbíka, která funguje na principu hudebního nástroje, francouzského umělce Maotika, který se inspiroval světlem světlušek nebo Američana Zacharyho Liebermana, jednoho z nejvýznamnějších multimediálních umělců současnosti a zároveň autora kódovacího softwaru openFrameworks, pomocí kterého budou přímo v dění festivalu lidé tvořit vlastní světelné projekce.

Součástí festivalu bude i letos SIGNAL Dome, který organizátoři zařadili do programu jako jediné místo s placeným vstupným již minulý rok. Na diváky v něm čekají sférické projekce od tureckých umělců Can Buyukberbera a Yagmur Uyanika a od českého studia The Macula. Vstup na jednotlivá představení, která se začnou promítat každý den od 19:00, bude možné koupit v předprodeji online a na prodejních místech a infopointech festivalu v jeho průběhu.

Novinkou letošního ročníku bude denní program pro děti. Každý den od 9:30 se bude v dómu promítat animovaná projekce s příběhem o Karlu IV., která vznikla za podpory Ministerstva kultury a ČT Déčko. Projekci primárně určenou školám a rodinám s dětmi vytvořil multimediální umělec Jan Šíma podle scénáře Ladislava Karpianuse.
 

Vyhrají si malí i velcí

V instalaci SandyStation s názvem Zeměkoule si budou moci malí i velcí návštěvníci hrát s interaktivním pískovištěm, které díky spojení s technologií umožňuje vytvářet virtuální pohoří, řeky nebo sopky. Instalace Město v pohybu, jejíchž autory je opět SandyStation ve spolupráci s DEPO 2015, potěší ty, kteří mají radši pevnější hmotu, než písek. Pomocí různobarevných kostek umožňuje stavět trasy pro virtuální tramvaje, trolejbusy a auta.
 
Pro zájemce o současné technologie využívané v televizním vysílání si generální mediální partner festivalu Česká televize připravil program na téma triků s klíčováním na zelené pozadí. Odpoví na veškeré otázky týkající se této zásadní technologie a ukáže účastníkům i praktické ukázky.
 
Ani na SIGNAL festivalu nebude chybět fotokoutek, kde si lidé budou moci pořídit fotografie z dění. Fotokoutek, který se bude nacházet v Energy zóně partnera ČEZ ESCO bude vybavený technologií světelného malování a bude mít v České republice svou premiéru. Na památku si tak návštěvníci budou moci vytvořit zcela unikátní foto vzpomínku.
 

O Signal festivalu

Největší kulturní událost v České republice propojující moderní umění a nové technologie s širokou i odbornou veřejností. Ulice a veřejná prostranství Prahy, její nejznámější historické památky i méně známá zákoutí se během čtyř večerů promění pod taktovkou českých i světových osobností světelného designu v umělecké objekty a prostory, které netradičními formami zachycují různé tváře současné i historické Prahy. Festival během tří let přilákal do pražských ulic přes milion návštěvníků z České republiky i zahraničí, kteří se v rámci interaktivních instalací podíleli na podobě každého ročníku. Letos SIGNAL festival rozzáří Prahu už počtvrté, od 13. do 16. října.

Celý popis
Naposledy změněno: 13. 10. 2016

Ubytování a restaurace v okolí