Úvod > Aktivity & akce > Akce > Signal festival 2017
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> “Faces” powered by Intel Real Sense by 3dsense "> Wide/Side by João Martinho Moura
12.10.
15.10.
+ Přidat foto

Signal festival 2017

Kdy 12. říjen 2017 19:00 - 15. říjen 2017 23:59 Festivaly
Ulice a veřejná prostranství Prahy, její nejznámější historické památky i méně známá zákoutí se během čtyř večerů promění pod taktovkou českých i světových osobností světelného designu v umělecké objekty a prostory, které netradičními formami zachycují různé tváře současné i historické Prahy.

Festival světla SIGNAL se bude stejně jako v uplynulých letech konat v polovině října, konkrétně od čtvrtka 12. do neděle 15. 10. V rámci svého malého jubilea připravuje SIGNAL festival pro své návštěvníky hned několik zásadních novinek a změn. Tou nejvýraznější je vytvoření dvou oficiálních tras festivalu: trasa Centrum a trasa Vinohrady.

Druhou novinkou je galerijní zóna, skládající se ze čtyř originálních a v některých případech veřejnosti výjimečně dostupných vnitřních prostor, které budou hostit světelné instalace. Galerijní zónu bude možné navštívit po zakoupení pásky v hodnotě 100 Kč. Páska pak bude opravňovat ke vstupu do všech čtyř míst. Vstupné lidé zaplatí stejně jako v loňských letech i k videomappingu, který vyžaduje použití 3D brýlí. Cena zůstane na 50 Kč za vstup. Venkovní části SIGNAL festivalu pak zůstávají přístupné zdarma.
 

Galerijní zóna SIGNAL festivalu:

Galerijní zónu SIGNAL festivalu tvoří čtyři instalace umístěné ve čtyřech, často pro veřejnost výjimečně přístupných, prostorách: v Colloredo-Mansfeldský palác, v DUP39, v paláci U Stýblů a v Zrcadlovou kapli Klementina. Vstupenku do galerijní zóny v hodnotě 100 Kč je možné zakoupit u vstupů do daných budov. Se vstupenkou, která má podobu pásky na ruku, se můžete podívat do všech míst galerijní zóny, vstupné tudíž zaplatíte pouze jednou. Díky spolupráci se společností Cisco vám navíc právě v galerijní zóně můžeme ukázat SIGNAL festival jinak. Po stažení aplikace se vám otevře pohled na galerijní instalace z míst, na která se běžně nedostanete.
 

Sekce SIGNAL CALLING:

Sekce SIGNAL CALLING objevuje zajímavé projekty zejména mladší generace českých umělců, kteří se věnují práci se světlem a neotřelým způsobem upozorňují na zajímavá místa na území Prahy. Jedná se o indoorové i outdoorové světelné instalace, interaktivní světelné projekty, nasvícení zajímavých architektonických prvků ve městě či jiné ideje související s uměleckým využitím světla. Projekty byly do sekce vybrány v rámci otevřené výzvy, do které se mohl přihlásit každý umělec či umělecká skupina dlouhodobě tvořící na území České republiky. Patronát nad sekcí SIGNAL CALLING převzala pro letošní ročník festivalu ČT art.
 

3D videomapping:

3D videomapping na Tyršově domě je možné zhlédnout pouze s 3D brýlemi, které zároveň slouží i jako vstupenka na představení. Brýle zakoupíte u vstupu k 3D videomappingu, není možné si přinést vlastní 3D brýle. Cena brýlí je 50 Kč.

 

Instalace Signal festivalu 2017

 

Trasa CENTRUM

Délka trasy: 5,8 km, casová náročnost: 3 hodiny 30 minut
 
MULTIVERSE, Tyršův dům, instalace není vhodná pro epileptiky, instalace vyžaduje 3D brýle – vstup 50 Kč
 
Stereoskopickou 3D videomappingovou projekci její tvůrce Filip Roca příznačně nazval Multiverse. Celá se totiž točí kolem paralelních vesmírů, tedy teorie, že nám známý vesmír není jediný a kromě něj existují ještě další, které jsme zatím jen nenašli.
 
Juxtaposition, Kampa
Sochaře Tetse Ohnariho fascinuje fénomén tvorby uměleckého díla se vším, co to obnáší. Pro letošní SIGNAL festival vytvořil Tets Ohnari hned dvě instalace. Juxtaposition vychází z japonské tradice origami, které vytrhuje z obvyklé intimity drobných papírových skládaček a představuje je v monumentální formě ve veřejném prostoru.  
 
Mecaniques Discursives, Cihelná
Instalace Mécaniques Discursives odkazuje ke Gutenbergově době čerstvě objeveného mechanického knihtisku i k digitální současnosti, kterou ovládají big data. Dvě zásadně rozdílné epochy, které ale přesto něco spojuje: zásah technologiemi.
 
WAVE INTERFERENCE, Colloredo-Mansfeldský palác, instalace je součástí Galerijní zóny SIGNAL festivalu – vstup 100 Kč do celé zóny
 
Kinetickou instalaci Wave Interference tvoří 88 neonových světel a jedny varhany. Právě tento starý hudební nástroj uvádí svými tóny vše do pohybu a probouzí zvukovou vlnu, která se pomalu a ladně kolíbá díky světelné optické iluzi.

Database, Klementinum, instalace není vhodná pro epileptiky
Budova Národní knihovny, na jejíž 30 metrovou stěnu se videoinstalace promítá, slouží jako hala, která obsahuje klasickou lístkovou databázi katalogů knižního fondu. Projekce využívá kresbu struktury kamenného zdiva a propojuje přístupy videomappingu a volného umění.
 
Hladina, Zrcadlová kaple Klementina, instalace je součástí Galerijní zóny SIGNAL festivalu – vstup 100 Kč do celé zóny, instalace je součástí sekce SIGNAL CALLING, instalace není vhodná pro epileptiky
 
Instalace Hladina pracuje s fenoménem optické iluze oscilace vln. Prolínání dvou
fyzických jevů, světla a pohybu, kolísající hladina bílých linek a jemně pulzující síť stroboskopů utváří světelnou krajinu, která se neustále proměňuje a deformuje divácké vnímání času. Světelné záblesky umožňují lidskému oku zachytit pouze určité sekvence pohybu mihotajících se linek. Díky propojení dvou frekvenčních kmitání, a totiž linií umístěných na reproduktorech a blikání stroboskopu, následně vzniká optická iluze zastaveného času. Tento vizuální zážitek ještě prohlubuje zvuková složka, která instalaci doprovází duněním, jemně se proměňujícími basovými tóny, které definují oscilaci jednotlivých vln a linek. V akusticky zajímavém prostředí díky tomu vznikají nečekané harmonie i působivé ozvěny.
 
BEYOND, Staroměstské náměstí, instalace není vhodná pro epileptiky
Geometricky přísná architektura tohoto světelného tunelu návštěvníky komunikuje výhradně abstraktním jazykem světla a zvuku. Pohrává si přitom se vztahy mezi prostorem, časem a lidským vnímáním. Instalace Beyond v sobě ale skrývá ještě něco navíc. Konstrukce dlouhého tunelu s jasně vyznačenými úhlopříčkami umocňuje dojem z hloubky a zkresluje vnímání vzdáleností. Této smyslové iluzi napomáhají i reproduktory umístěné podél celého tunelu, které imitují perspektivu pomocí zvuku.
 
HEARDT, Halštatská, instalace je součástí sekce SIGNAL CALLING
Speciálně upravené vysoce interaktivní piano je obklopené čtyřmetrovou konstrukcí ve tvaru lidského srdce. Právě v něm se setkává hudba se světlem, a to díky návštěvníkům a jejich vlastnoruční hře. Stisknutím klávesy může kdokoliv vyslat světelný impulz a vytvořit most mezi svým vnitřním světem emocí a okolní realitou.  Tento efekt autoři označují za “světelný proud”. Díky němu vzniká intimní pouto mezi aktivně zúčastněnými diváky a jejich posluchači, kteří se stávají svědky vizuálního ztvárnění hudby jedincova srdce.

CONSTRAINED SURFACE, Národní galerie v Praze - Klášter sv. Anežky České, instalace není vhodná pro epileptiky
Instalace Constrained Surface se zabývá tématem takzvané synestezie. Tento lékařský termín označuje stav, kdy podněty jednoho lidského smyslu mohou ovlivnit vnímání jiného smyslu. V takových případech lidé třeba cítí chuť čísel nebo slyší barvy. Ryochi Kurokawa tuto problematiku převádí do světa technologií a umění a vytváří prostředí, ve kterém jednotlivé smyslové prožitky staví k sobě tak blízko, že vydávaný zvuk nelze popsat bez použití dalších smyslů - hmatu, zraku i čichu. Jinými slovy, pomocí světla, barvy, zvuku a pohybu přináší Constrained Surface synestetický zážitek.
 
Octopus Garden, Národní galerie v Praze - Klášter sv. Anežky České
Imaginární zahradu tiše okupuje kolonie spících a snících chobotnic. Tahle akustická mořská stvoření jsou poslepovaná z pozůstatků civilizace a ještě problikávajících artefaktů minulosti, ovládané vědou, médii a digitálními technologiemi. Vytvářejí na jednu stranu postapokalyptickou scénu, na stranu druhou ale vzbuzují pozitivní pocity a probouzejí v divácích bezbřehou představivost.
 
#glass, náměstí Republiky
 Instalace #glass je jednou ze dvou instalací, které pro letošní SIGNAL festival vytvořil Tets Ohnari. Se skleněnými objekty má velké zkušenosti, pohrává si s křehkostí materiálu i jeho minimalistickou estetikou.
 
Second Litany, Hybernská
Polygonálně modelované tváře jsou rozmístěné do seskupení, která známe z tradičních starokřesťanských obrazů. Taneční pohyby se prolínají s modlitbami a nářky starověkých postav. Doprovází je hudební složka v pozvolném rytmu, který celému prožitku dodává téměř meditativní charakter.
 
Anonymous Illusion, Ovocný trh, instalace je součástí sekce SIGNAL CALLING
Studenti ateliéru Mileny Dopitové na AVU vnímají světlo jako prostředek pro zobrazení reálného obrazu a svou instalaci proto založili na využití projektoru a jeho základní funkce. Připravili prostor, jehož drobný interiér vyvolává klamný dojem intimity a anonymity. Diváka, který do něj vstoupí v tu chvíli totiž snímá hned několik kamer a obraz živě přenášejí na přilehlá velkoformátová plátna. Divák se tak nevědomky ocitá v nadživotní velikosti a ve středu pozornosti.
 
Henge, palác U Stýblů, instalace je součástí Galerijní zóny SIGNAL festivalu – vstup 100 Kč do celé zóny, instalace není vhodná pro epileptiky
 
Výrazem "henge" se označuje neolitický monument sestávající z oválného prostoru, který často obsahuje kruhově uspořádané kamenné nebo dřevěné pilíře. Jeho význam dodnes nebyl zcela odhalen, pravděpodobně byl používán pro rituální účely nebo oslavu astronomických událostí jako jsou například slunovraty nebo rovnodennost. Henge představuje symbol pohanství, keltských a slovanských tradic a rituálů, uctívání Slunce a Země.

White Circle, DUP39, instalace je součástí Galerijní zóny SIGNAL festivalu – vstup 100 Kč do celé zóny, instalace není vhodná pro epileptiky
 
Jedná se o akusticko-architektonický prostor koncipovaný jako audiovizuální instalace.
Každá ze čtyř hudebních složek se od ostatních liší a odráží tak individuální projev jednotlivých umělců. Všechny ale stojí na principu ambientní hudby, která se snaží jak akustický prostor, tak jeho zrakové podněty, doslova zhmotnit.

 
Trasa VINOHRADY

Délka trasy: 2, 2 km, časová náročnost: 1 hodina 30 minut
 
Caryatyds, náměstí Míru
Aby autor projektu Caryatyds Yann Nguema mohl navodit dojem pohybu desítek tisíc kamenů, po čtyři roky vyvíjel vlastní software. Tento videomapping totiž pracuje s každou z přibližně 50 tisíc cihel, které tvoří fasádu kostela sv. Ludmily. Karyatidy jsou sochy ženských postav, které ve skutečnosti slouží k tomu, aby hlavami podpíraly různé části fasády. Právě tímto architektonickým prvkem bylo inspirováno množství postav připomínající strážce nebo atlanty, kteří vstávají z cihel svatoludmilského kostela a pulzují v zajetí futuristické choreografie.

Soar, sady Svatopluka Čecha
V instalaci Soar hrají hlavní roli světelné objekty a proměnlivá intenzita světla. Desítky obřích bublin jsou lapeny ve zvláštní konstrukci jen kousek nad zemí, odkud se mohou každou chvíli vznést a zmizet ve tmě. Symbolizují tak ten letmý a téměř nezaznamenatelný přechod mezi bezpečím na zemi a vzrušujícím letem kamsi do neznáma.
 
AXIOM, náměstí Jiřího z Poděbrad, instalace není vhodná pro epileptiky
Základem pro tuto impozantní stavbu Kita Webstera je více než 700 000 LED světel. Tvoří ji tři symetricky rozestavěné brány, které současně slouží jako projekční plátno pro sérii animací. Pomocí minimalistických videosekvencí vytváří Webster mezi diváky nejistotu v tom, na co se dívají - co před nimi skutečně stojí, a co je pouhou virtuální projekcí.
 
SUBMERGENCE, Riegrovy sady
Prostředí, do kterého vstupujete, může připomínat hustý exotický prales plný světélkujících liján. Ve skutečnosti ho ale tvoří stovky zavěšených provazců, které svítí z více než 8 tisíců jednotlivých bodů. 
 
Man Machine, TJ Sokol Vinohrady
Veskrze multimediální instalace Vladimira 518 a skupiny SPAM, Man Machine, si pohrává s myšlenkou duše vtělené do stroje. Z jednotlivých komponentů, jako jsou scany, hlavy, stroba, projektory, blindery, lasery nebo heisery je sestavena takřka živoucí bytost, která může být programovatelná ke své speciální umělecké choreografii. Od tance jednotlivých motorů strojů, až ke zběsilému křiku celého oživlého těla. Jedná se vlastně o sochu, o shluknutí veškeré techniky do jednoho kreativního tvaru. Zároveň se jedná o hudební a vizuální nástroj, pro který je možné napsat speciální skladbu a choreografii. Obsahem skladby samotné je vztah člověka a stroje, vzájemné rozpínání i prolínání těchto dvou analogických vesmírů.
 

O SIGNAL festivalu

Světelný festival SIGNAL je největší kulturní událost v České republice, která díky jedinečnému propojení umění, městského prostoru a moderních technologií za svou čtyřletou existenci přilákala do kulis Prahy více než 1, 5 milionu diváků.
 
Festival v sobě jedinečným způsobem spojuje vizuálně atraktivní díla s náročnými instalacemi mezinárodní kvality. Svou koncepcí tak oslovuje jak širokou, tak odbornou veřejnost. Díky podpoře nových uměleckých děl je SIGNAL festival respektovanou platformou i v mezinárodním měřítku a vyhledávaným místem pro seznámení se s nejnovějšími projekty oboru.

Celý popis
Naposledy změněno: 13. 10. 2017
1.1.
31.12.
Farmářské trhy na Jiřáku 2017

Farmářské trhy na Jiřáku 2017

Praha 3, Praha
19.5.
31.1.
Sport za velké války

Sport za velké války

Praha 3, Praha

Ubytování a restaurace v okolí