Úvod > Aktivity & akce > Akce > Plzeň 2015 - Sezóna nového cirkusu v Plzni

Plzeň 2015 - Sezóna nového cirkusu v Plzni

Kdy 23. leden 2015 - 15. listopad 2015 Festivaly
Sezóna nového cirkusu, jeden z osmi hlavních bodů projektu Evropské hlavní město kultury, začne spolu se slavnostním zahájením 17. ledna 2015.

Proměnu města předznamenal od září do listopadu umělecký kolotoč francouzského výtvarníka a technologa Francoise Delarozièra pro děti i dospělé z předměstí Paříže Le Manège Carré Senart.

Neopakovatelné zážitky čekají velké i malé diváky od ledna do listopadu příštího roku díky špičkovým vystoupením novocirkusových artistů. Divadelní představení, kde se prolíná vrcholná akrobacie, žonglování, chůze po laně s napětím, úžasem, humorem, klaunstvím a poetikou přiveze do Plzně devět profesionálních souborů z Francie, Itálie, Španělska, Kanady a Švýcarska. Více než šedesát představení se bude odehrávat v cirkusových stanech, uvnitř i venku na různých místech ve městě. 

Do Plzně přijedou soubory Cirque Trottola & Petit Théâtre Baraque, Cirque Aïtal, PSiRC, Cirque Alfonse, MagdaClan, Famous Burattini Family, Bêtes de foire, Akoreacro či provazochodec David Dimitri. 

Švýcarský provazochodec bude součástí slavnostního zahájení a poté naváže sólovým rodinným představením L´Homme Cirque, které spojuje akrobacii, živou hudbu, tanec. Dimitri se při něm nechá například vystřelit z děla nebo se projde na úzkém drátu ve velké výšce.

Cirque Trottola je zřejmě nejosobitějším a nejoriginálnějším souborem v rámci sezóny nového cirkusu. Diváci tak budou na přelomu ledna a února svědky fantaskního cirkusu s křehkými a burleskními klauny a akrobaty, kteří žonglují či létají vysoko ve vzduchu, jakoby popírali zákony gravitace.

Dalším souborem, který bude v Plzni hostovat v únoru, jsou francouzští Cirque Aïtal. Jejich představení bez jazykové bariéry nabídne skvělou akrobacii, vtip i jemnou poetiku.

Představení Acrometria španělského souboru PSiRC, které Plzeň uvidí v dubnu, dokládá, že v jednoduchosti je síla. Diváci v představení zažijí vizuální poezii založenou na práci s objekty a samozřejmě na náročných cirkusových technikách - žonglování, akrobacii, tanci, ale i hudbě.

Květen v Plzni bude patřit italskému souboru MagdaClan, asi nejmladším zástupcům nového cirkusu v rámci sezony nového cirkusu. Čerství absolventi cirkusové školy v Turíně nabili své první společné dílo velikým množstvím energie a nápadů. Výsledkem je klaunsky roztomilé představení plné vrcholné akrobacie prodchnuté intimními gesty. 

Burat a Rita Burattini, kteří do Plzně přijedou v červnu, jsou skutečnými pouličními umělci. Putují za diváky od města k městu, od vesnice k vesnici. Hrají na ulici, ve stanu, na náměstích i v karavanu. Jejich představení Le Jabberwock je plné drsného humoru, který trochu uráží a zároveň vzrušuje. 

Z Kanady přijede v červenci do Plzně soubor Cirque Alfonse s představením Timber! Jeho název - v překladu “dřevo” - ukazuje to, na čem je založeno: scéna je plná prken, špalíků, dřevěných kol a nábytku. Ze všeho dýchá vůně právě nařezaného materiálu, který tvoří základ pro neuvěřitelné akrobatické kousky, ke kterým členové používají i skutečné nástroje z venkovské farmy. 

S komorním představením Bêtes de foire zavítají ve vlastním stanu do Plzně manželé Laurent Cabrol a Elsa DeWitte

Šest akrobatů, pět hudebníků a jeden splašený klavír - to jsou základy představení Klaxon francouzského souboru Akoreacro, který nabídne v listopadu v Plzni ve svém šapitó špičkovou akrobacii. 

Na první tři soubory nového cirkusu si zájemci již nyní mohou koupit vstupenky za zvýhodněnou cenu 295 Kč pro dospělé a 175 Kč pro děti, studenty a seniory. Vstupenky jsou k dostání v síti Plzeňská vstupenka. Po vyprodání zvýhodněných 2015 kusů vstupenek jejich cena vzroste.

Sezóna nového cirkusu - Plzeň 2015:

  • David Dimitri (Švýcarsko) a další - slavnostní zahájení - náměstí Republiky: 17. 1. 2015
  • David Dimitri (Švýcarsko): L´Homme Cirque - náměstí Republiky: 23., 24., 25., 28., 29., 31. 1. a 1., 3., 4., 5. 2. 2015
  • Cirque Trottola & Petit Théâtre Baraque (Francie): Matamore - za Plazou: 27. 1., 30. 1., 31. 1. a 3., 4., 7., 8., 11., 12. 2. 2015
  • Cirque Aïtal (Francie): Pour le meilleur et pour le pire - U Ježíška: 5., 6., 7., 8., 10., 11., 13., 14., 15. 2. 2015
  • PSIRC (Španělsko): Acrometria – Depo Cukrovarská: 2., 4., 5., 7., 8., 9., 10. 4. 2015
  • MagdaClan (Itálie): ERA – Sonnet for a Clown – Chvojkovy Lomy: 13., 15., 16., 17., 18. 5. 2015
  • Famous Burattini Family (Francie): Le Jabberwock - amfiteátr za Plazou: 25. - 29. 6. 2015
  • Cirque Alfonse (Kanada): Timber! - DJKT Nové divadlo: 1. - 8. 7. 2015
  • Acoreacro (Francie): Klaxon - sídliště Košutka: 10. , 11., 13., 14., 15. 11. 2015
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 7. 2015
26.1.
27.5.
Plzeň za socialismu

Plzeň za socialismu

Plzeň 3, Plzeňsko a Český les
23.2.
9.5.
Čas, čas, čas ... v umění 19. století

Čas, čas, čas ... v umění 19. století

Plzeň, Plzeňsko a Český les
16.2.
27.5.
Formule patosu 1900–2018 v Západočeské galerii

Formule patosu 1900–2018 v Západočeské galerii

Plzeň, Plzeňsko a Český les
24.3.
15.12.
Plzeňské farmářské trhy 2018

Plzeňské farmářské trhy 2018

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Muzeum strašidel v Plzni

Muzeum strašidel v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Plzeňskem na kole s průvodcem

Plzeňskem na kole s průvodcem

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Vyhlídkové lety na Plzeňsku

Vyhlídkové lety na Plzeňsku

Plzeň, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Salzmannů v Plzni

Restaurace U Salzmannů v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Music club Žumberská stodola

Music club Žumberská stodola

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Univerzitní kavárna Družba v Plzni

Univerzitní kavárna Družba v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les