Úvod > Aktivity & akce > Akce > Setkání s nejvyspělejším robotem na světě v Techmanii

Setkání s nejvyspělejším robotem na světě v Techmanii

Kdy 4. listopad 2014 - 9. listopad 2014 Výstavy
Jak moc daleká je budoucnost, kdy mezi námi po ulicích budou chodit roboti a zajišťovat pro nás činnosti, se kterými už nechceme ztrácet čas? Přijďte to zjistit do plzeňské Techmanie!
Tito univerzální roboti si poradí jak s překážkami, které jim přijdou cesty, tak správně vyhodnotí a zareagují na zadané příkazy. Kde leží lidské hranice poznání v této oblasti?

Přijďte si pro odpověď do Techmania Science Center v Plzni. Jedině tady se budete moci seznámit v rámci jedinečné show s hvězdou světové robotiky: ASIMEM - nejvyspělejším humanoidním robotem na světě!

Přestože vystoupení robota ASIMA začíná každou hodinu a půl, je třeba se předem rezervovat na webu Techmania science center.

Co ASIMO dokáže?

Zvuk: mikrofony, které má ASIMO v hlavě, umožňují příjem hlasových příkazů a pomáhají určit směr, odkud zvuky přicházejí. Jsou dokonce schopny rozpoznat hlas a příkazy různých lidí, kteří mluví současně.

Vizuální vjemy: pomocí vizuálních informací zachycených dvěma kamerami v hlavě dokáže ASIMO detekovat pohyb několika předmětů a určit jejich vzdálenost a směr pohybu.

Výška: díky své výšce se ASIMO výborně hodí jako pomocník v domácnosti. Komunikaci usnadňuje fakt, že má oči ve výšce člověka sedícího v křesle nebo na posteli.

Napájení: robot ASIMO je napájen lithium-iontovou (Li-Ion) baterií o napětí 51,8 V a na jedno nabití vydrží pracovat zhruba 40 minut.

Ruce: vysoce pokročilé ruce robota ASIMO mají pět prstů se 13 klouby (a 13 stupni volnosti). Díky tomu může robot provádět složité úkoly vyžadující obratnost, například zvednout skleněnou láhev a odšroubovat její uzávěr. Navíc je ASIMO schopen komunikovat znakovou řečí.

Poskakování a skoky: ASIMO umí skákat nahoru a dolů na dvou nohách a poskakovat na jedné noze.

Chůze a běh: ASIMO umí chodit vpřed, vzad, do strany, otáčet se na místě a měnit směr chůze. Za chůze také dokáže měnit délku kroku a rychlost. Umí též běhat rovně a v kruhu či v půlkruhu.

Tělo: tělo robota ASIMO je vyrobeno ze slitiny hořčíku pokryté umělou hmotou, díky čemuž je velmi odolný a lehký.

Činnost v souladu s lidmi: robot ASIMO umí chodit vedle člověka, donést nápoje na podnosu a potřást si s člověkem rukou. Dokáže v reálném čase přizpůsobovat chování svému okolí, například uhnout někomu z cesty nebo natočit hlavu tak, aby se díval do očí člověku, s nímž mluví.

Rovnováha: robot ASIMO je vybaven technologií, která mu umožňuje snadno a v reálném čase udržovat rovnováhu. Díky takto výborné stabilitě může kopat do míče a dokonce se narovnat, pokud do něj jemně strčíte nebo za něj zatáhnete.
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 10. 2014
19.2.
30.6.
Pod hladinou v plzeňském Techmania Science Centre

Pod hladinou v plzeňském Techmania Science Centre

Plzeň 3, Plzeňsko a Český les
1.12.
31.1.
Roční permanentka do Techmanie v Plzni

Roční permanentka do Techmanie v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
22.1.
17.12.
Prohlídky Divadla J. K. Tyla v Plzni

Prohlídky Divadla J. K. Tyla v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
24.3.
15.12.
Plzeňské farmářské trhy 2018

Plzeňské farmářské trhy 2018

Plzeň, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Slovan  - secesní perla Plzně

Hotel Slovan - secesní perla Plzně

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Cross café v Plzni

Cross café v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Zapa Bar v Plzni

Zapa Bar v Plzni

Český Krumlov, Jižní Čechy
Potrefená husa Plzeň

Potrefená husa Plzeň

Plzeň 3, Plzeňsko a Český les