Úvod > Aktivity & akce > Akce > Festival svobody - 17. listopad

Festival svobody - 17. listopad

Kdy 17. listopad 2017 Společenské akce
U příležitosti výročí Sametové revoluce se opět uskuteční Festival svobody, který v Praze společně připravuje šest občanských iniciativ. Pátek 17. listopadu se tak ponese ve znamení kulturních akcí, průvodů, pietních aktů či předávání Cen Paměti národa.
Z hudebních interpretů letos vystoupí Jiří Schmitzer, Laco Deczi nebo kapela Zrní. Vedle Prahy se k festivalu opět připojí i mnohá další česká a moravská města, která k tomuto svátečnímu dni připravují vlastní program. Z Festivalu svobody se tak stává jedna z největších občanských událostí letošního roku.

Společným cílem festivalu je podpořit ve společnosti hodnoty svobody a demokracie. Obzvláště nyní, v době sílícího populismu, extremismu a častého výskytu dezinformací, začínají být tyto hodnoty ohroženy na své existenci.

Stejně jako v loňském roce, i letos připravili organizátoři Festivalu svobody na 17. listopad pestrý program odehrávající se na několika místech v Praze:
  • Pouliční slavnost Korzo Národní, organizovaná spolkem Díky, že můžem, z. s., nabídne návštěvníkům na Národní třídě koncerty, divadelní představení, výstavy, autorská čtení, vzdělávací akce nebo prezentaci neziskových organizací.
  • Ulicemi v centru Prahy projde opět i satirický karnevalový průvod s názvem Sametové posvícení, tentokrát pod heslem Toto není kachna. Průvod masek, který z náměstí Republiky zamíří přes Kampu k Václavskému náměstí, pořádá Iniciativa Fór_um, z. s. Sametové posvícení je karneval i svébytná oslava výročí Sametové revoluce. Karnevalový průvod občanských iniciativ, který se koná ve státní svátek 17. listopadu a inspiruje se basilejským festivalem Fastnacht, vznikl v roce 2012. S pomocí masek v nadživotní velikosti, alegorických konstrukcí a zábavných pamfletů zúčastněné skupiny prochází centrem města a zhmotňují aktuální společenská témata za doprovodu živé hudby. Posvícení je oslavou občanské společnosti, oslavou s kritickým ostnem.
  • Od památníku na počest obětí komunistického režimu na Újezdě vyrazí k Václavskému náměstí průvod Pravda nemá alternativu, za kterým stojí uskupení Proti projevům nenávisti. Název průvodu poukazuje na vzrůstající míru manipulace, propagandy a šíření dezinformací v současné společnosti.
  • V Národním divadle udělí společnost Post Bellum, o.p.s. již posedmé Ceny Paměti národa. Předávání těchto ocenění osobnostem, které se zachovaly statečně při konfliktu s totalitní mocí, bude živě přenášet Česká a Slovenská televize a Český rozhlas Plus.
  • Na vzpomínkovém aktu Uctění památky 17. listopadu na Albertově organizovaném Centrem spolků, studentů a absolventů Univerzity Karlovy, z. s. a také Studentské části Akademického senátu Univerzity Karlovy vystoupí vedle rektorů a studentů i význačné osobnosti akademického a veřejného života. 
  • Vyvrcholením pražských akcí bude Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí, který pořádá nezisková organizace Nerudný fest.cz, o.s. Návštěvníkům nabídne bohatý program složený z vystoupení umělců, kapel i mimořádných osobností kulturní a veřejné sféry. Koncert bude živě přenášen do řady českých a moravských měst.
 
Se svým vlastním programem se k Festivalu svobody připojí i další města napříč Českou republikou, například v podobě průvodů, kulturních akcí na náměstích nebo speciální bohoslužbou.

Iniciativy podílející se na Festivalu svobody společně vytvořily memorandum, jímž chtějí dát najevo odhodlání prosazovat základní demokratické principy a hodnoty spojené se Sametovou revolucí:
 
„Každoročně si v listopadu připomínáme dny, kdy se naši spoluobčané postavili čelem totalitnímu režimu a bojovali za svobodu, demokracii a budoucnost naší země. Prožíváme nejdelší období svobody od založení Československa. Přesto jsou především v posledních letech demokratické principy stále častěji zpochybňovány. Chceme se proto postavit čelem strachu a lžím, které šíří extrémisté a populisté, aby nás o svobodu připravili. Společně tak dáme hlasitě najevo, že si vybojované svobody a demokracie vážíme a nenecháme si je vzít. 17. listopadu proběhnou v Praze i po celé republice koncerty, průvody, besedy a celá řada dalších akcí. Ulice a náměstí opět zaplní statisíce lidí. Budeme si připomínat významné okamžiky naší historie, upozorňovat na skutečné současné problémy a sdílet názory ohledně budoucnosti naší země. Oznamujeme Festival svobody 2017!“
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 11. 2017

Ubytování a restaurace v okolí