Úvod > Aktivity & akce > Akce > Rohanský betlém v sychrovském zámku i na nádvoří

Rohanský betlém v sychrovském zámku i na nádvoří

Kdy 1. prosinec 2014 - 6. leden 2015 Lidová řemesla a trhy
Sychrovský zámek představil o prvním adventním víkendu nový betlém v životní velikosti, který je částečnou replikou původního rohanského. Vidět jej můžete až do Tří králů.
V zámeckém depozitáři na Sychrově je léta opatrován a ochraňován původní sychrovský betlém, který byl pro šlechtickou rodinu Rohanů zhotoven sochařem Josefem Záchuňským z Husy na počátku 20. století. Betlém je návštěvníkům ukazován pouze při adventních prohlídkách, neboť je nejenom umělecky, ale i historicky vzácným mobiliářem sychrovského zámku. Před časem vzniknul nápad zhotovit kopii rohanského betlému, ale v životní velikosti a umístit tento nový betlém na nádvoří zámku, kde by byl jednak součástí adventní výzdoby objektu, ale také by potěšil ty návštěvníky, kteří na vánoční prohlídky zámku nechtějí, nebo nemohou (rodiny s malými dětmi, návštěvníci, kteří se bojí prochladnutí ve studeném objektu apod.).

Ke spolupráci bylo osloveno Střední odborné učiliště nábytkářské a Střední škola tvorby a designu nábytku v Liberci v čele s ředitelem školy Mgr. Václavem Tichým. Betlém na nádvoří zámku v životní velikosti zhotovili studenti druhého ročníku na základě dodaných fotografií. Jedná se o volné zpracování, kdy figury nejsou plastické, ale ploché.

V první etapě byl zhotoven chlév s volkem a oslem, kometa a figury Marie, Josefa a Ježíška. Každým rokem budou doplňovány další postavy. Betlém o rozměrech 2,5 x 6 x 2,80 m (výška)  je zhotoven ze smrkového dřeva, figury z voděodolné překližky, malba je provedena akrylátovými barvami. V současné době v betlému chybí ještě pět figur, které by zde dle původní předlohy měly být. Návrh, design a malby byly provedeny pod vedením ak. mal. Petra Krause, truhlářské a tesařské práce byly realizovány pod vedením pana učitele Davida Belšána.

Betlém bude na sychrovském nádvoří k vidění do Tří králů, po tomto datu bude uschován a vystaven – již s dalšími figurami – opět v adventním období roku 2015. Původní rohanský betlém je k vidění na prohlídkové trase zámku a to do stejného data.
Celý popis
Naposledy změněno: 4. 12. 2014
1.4.
31.10.
Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Turnov, Český ráj
4.3.
29.10.
Výstava panenek a kočárků v Turnově

Výstava panenek a kočárků v Turnově

Turnov, Český ráj
26.11.
27.11.
Adventní trhy na Sychrově

Adventní trhy na Sychrově

Sychrov, Český ráj
27.12.
31.12.
Vánoční prohlídky zámku Sychrov

Vánoční prohlídky zámku Sychrov

Sychrov, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí