Úvod > Aktivity & akce > Akce > Rohanský betlém v sychrovském zámku i na nádvoří

Rohanský betlém v sychrovském zámku i na nádvoří

Kdy 1. prosinec 2014 - 6. leden 2015 Lidová řemesla a trhy
Sychrovský zámek představil o prvním adventním víkendu nový betlém v životní velikosti, který je částečnou replikou původního rohanského. Vidět jej můžete až do Tří králů.
V zámeckém depozitáři na Sychrově je léta opatrován a ochraňován původní sychrovský betlém, který byl pro šlechtickou rodinu Rohanů zhotoven sochařem Josefem Záchuňským z Husy na počátku 20. století. Betlém je návštěvníkům ukazován pouze při adventních prohlídkách, neboť je nejenom umělecky, ale i historicky vzácným mobiliářem sychrovského zámku. Před časem vzniknul nápad zhotovit kopii rohanského betlému, ale v životní velikosti a umístit tento nový betlém na nádvoří zámku, kde by byl jednak součástí adventní výzdoby objektu, ale také by potěšil ty návštěvníky, kteří na vánoční prohlídky zámku nechtějí, nebo nemohou (rodiny s malými dětmi, návštěvníci, kteří se bojí prochladnutí ve studeném objektu apod.).

Ke spolupráci bylo osloveno Střední odborné učiliště nábytkářské a Střední škola tvorby a designu nábytku v Liberci v čele s ředitelem školy Mgr. Václavem Tichým. Betlém na nádvoří zámku v životní velikosti zhotovili studenti druhého ročníku na základě dodaných fotografií. Jedná se o volné zpracování, kdy figury nejsou plastické, ale ploché.

V první etapě byl zhotoven chlév s volkem a oslem, kometa a figury Marie, Josefa a Ježíška. Každým rokem budou doplňovány další postavy. Betlém o rozměrech 2,5 x 6 x 2,80 m (výška)  je zhotoven ze smrkového dřeva, figury z voděodolné překližky, malba je provedena akrylátovými barvami. V současné době v betlému chybí ještě pět figur, které by zde dle původní předlohy měly být. Návrh, design a malby byly provedeny pod vedením ak. mal. Petra Krause, truhlářské a tesařské práce byly realizovány pod vedením pana učitele Davida Belšána.

Betlém bude na sychrovském nádvoří k vidění do Tří králů, po tomto datu bude uschován a vystaven – již s dalšími figurami – opět v adventním období roku 2015. Původní rohanský betlém je k vidění na prohlídkové trase zámku a to do stejného data.
Celý popis
Naposledy změněno: 4. 12. 2014
1.4.
31.10.
Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Turnov, Český ráj
3.3.
28.10.
Výstava panenek a kočárků v Turnově

Výstava panenek a kočárků v Turnově

Turnov, Český ráj
2.6.
30.9.
Cyklobusy v Českém ráji 2018

Cyklobusy v Českém ráji 2018

Turnov, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí