Úvod > Aktivity & akce > Akce > Queer film festival Mezipatra 2017

Queer film festival Mezipatra 2017

Kdy 2. listopad 2017 - 9. listopad 2017 Festivaly
Mezipatra je queer filmový festival organizovaný občanskými sdruženími Mezipatra a STUD Brno. Každoročně představí kolem stovky českých i zahraničních filmů s LGBTQ+ tématy a jejich tvůrce a tvůrkyně. Filmy oceňuje odborná porota v rámci prestižní mezinárodní soutěže mezinárodních filmů.
Nedílnou součástí programu jsou doprovodné diskuze, přednášky, workshopy, výstavy a party. Hlavní část festivalu probíhá v Praze a Brně a formou ozvěn ve vybraných městech v ČR.

Do skupiny queer se vejdou všichni, komu jsou tradiční genderové kategorie těsné bez ohledu na sexuální orientaci nebo rodovou identitu. Queer osvobozuje od tradičního vnímání sexuálních a genderových identit založených na neměnných kategoriích muž/žena, heterosexuální/homosexuální. Prostřednictvím queer programu a jeho reflexe dáváme lidem v České republice prostor pro objevování různorodosti genderových a sexuálních identit. Každoročně náš festival navštíví kolem 12 000 diváků a divaček, kterým se snažíme nejen rozšířit obzory, ale také nabídnout prostor pro setkávání a sebevyjádření. Mezipatra pomáhají porozumět vlastní identitě a významům, které se vážou k pojmu “queer”.

Do Prahy jsou tradičně zváni filmoví tvůrci a tvůrkyně a další významné osobnosti ze zahraničí, které dotváří nezapomenutelnou atmosféru festivalu. V minulosti festival navštívili významní režiséři jako Todd Haynes, John Cameron Mitchell, João Pedro Rodrigues nebo režisérka Monica Treut, dále pak první trans držitelka švédské ceny Guldbagge herečka Saga Becker nebo producent seriálu Transparent Rhys Ernst. Jako člen mezinárodní poroty festival loni svou návštěvou poctil kanadský režisér a fotograf Bruce LaBruce. Festival rovněž pravidelně hostí odborníky a odbornice filmové kritiky, akademické sféry, publicistiky, hudby (v roce 2015 zpěvačku a hudební producentku Planningtorock), výtvarného umění nebo mezinárodní diplomacie.

V průběhu roku organizátoři pořádají cyklus projekcí nazvaný Mezipatra Approved, který uvádí snímky z předchozích ročníků. Navíc se v srpnu účastní festivalu Prague Pride, a to nejen v rámci průvodu městem, ale i skrze doprovodný program Identita ve městě, který zahrnuje letní kino a tematické diskuse.

Ani letošní Mezipatra vás neochudí o výběr nejlepších krátkých filmů. Letos jich bude 41 a dorazily z Evropy, Kanady, Asie, Spojených států a Latinské Ameriky. Vidět je můžete v sedmi tematicky rozdílných blocích.

V duchu letošního tématu Sami za sebe hrdinové a hrdinky bloku Víc než tajemství především sami sobě dokáží, že s životními překážkami se člověk zvládne vypořádat sám. I bloky Střet světů a Ve jménu ideálů ukazují, nakolik jsou odhodlaný boj a jednání v duchu našeho přesvědčení zcela nezbytné pro lepší život. Blok V očích druhých v této souvislosti naopak dobře ilustruje, jak různě může být vnímáno naše já.

Vztahovou tématikou se zabývají zbývající tři bloky. Zatímco Umění dialogu zachycuje různé scénáře seznamování mezi muži, Chvíle s tebou představuje vztahy dívek a žen v jejich intenzitě i pomíjivosti. Zůstane to mezi námi nám zase ukáže hodnotu rodiny a vzájemné důvěry mezi nejbližšími.

Po osmi letech se do programu vrací i krátké filmy studentů FAMU. Blok Queer as FAMU II představí novou generaci českých tvůrců a tvůrkyň, a hlavně jejich pohled na současná queer témata. Na všechno, co vás zajímá, se jich pak můžete vyptat v navazující diskuzi.

Všechny filmy jsou uváděny v originálním znění s českými a anglickými titulky. Festivalové filmy budou promítány v Kině Lucerna, Kině Světozor, Kině Pilotů, Kině 35 (Francouzský institut), Patrech, Ankali a ve Venuši ve Švehlovce.
Celý popis
Naposledy změněno: 26. 10. 2017
1.10.
31.3.
Bruslení v hotelu Hasa

Bruslení v hotelu Hasa

Praha 10, Praha
14.2.
31.12.
Farmářské trhy na Jiřáku 2018

Farmářské trhy na Jiřáku 2018

Praha 3, Praha
20.11.
31.5.
Josef Čapek: Vinohradský scénograf

Josef Čapek: Vinohradský scénograf

Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí