Úvod > Aktivity & akce > Akce > Queer film festival Mezipatra 2014

Queer film festival Mezipatra 2014

Kdy 6. listopad 2014 - 21. listopad 2014 Festivaly
Queer filmový festival Mezipatra je specializovaný soutěžní filmový festival uvádějící filmy s gay, lesbickou, bisexuální, transgender a queer tématikou.
Festival má neziskový charakter a slouží k emancipaci sexuálních menšin v České republice a k propagaci kvalitních filmů s humanistickým obsahem.

Festival Mezipatra uvádí vybrané celovečerní a krátké hrané filmy i filmy dokumentární. Festivalu se mohou zúčastnit tvůrci z celého světa. Filmová díla mohou k festivalovému uvedení přihlásit tvůrci, producenti, distributoři a jiné právní subjekty. Filmy pro festival jsou vybírány organizačním štábem festivalu. Při výběru filmů je kladen důraz nejen na filmové zpracování, ale rovněž na humanistické vyznění filmu.

Smyslem festivalu je představit co nejširšímu a z hlediska sexuální orientace smíšenému publiku kvalitní díla světové kinematografie. Festival upozorňuje na neoddělitelnost intimního a společenského, jednotlivce a společnosti a nabízí vyvážené zobrazení postav, které jsou v mainstreamové kultuře a médiích obvykle plné stereotypů a klišé.

Festival probíhá v Praze, Brně, Ostravě a Olomouci.

Askold Kurov nebyl vždy dokumentarista. Pracoval jako designér, jeho práce ho ale brzy přestala bavit. Začal studovat dokument a loni se s kolegou Pavlem Loparevem rozhodl, že zpracuje jedno velmi osobní téma. 
 
S Loparevem se proto zaměřil na online skupinu „Děti 404“, která od loňska sdružuje ruské LGBT teenagery, kteří se v realitě potkávají s nekončícím ponížením a šikanou. Dva dokumentaristé natočili dokument Putinovy „Děti 404“ (Deti 404), který se bude promítat na 15. ročníku Queer filmového festivalu Mezipatra, a kterému se již ve stoje aplaudovalo na festivalu v Torontu. Tvůrci snímku, který se skládá ze šokujících výpovědí 46 ruských LGBTQ lidí, budou mezi hosty, kteří letos přijedou na festival. Askold Kurov a Pavel Loparev uvedou projekci v Praze a s diváky pohovoří třeba o tom, jak se ruský establishment a nacionalistické skupiny snažily překazit promítání jejich filmu. Poodhalí i fakt, že s „Dětmi 404“ mluvili kvůli jejich bezpečnosti pouze přes internet.

S dokumentárním filmem je spojován i další významný host letošních Mezipater, živoucí legenda queer kinematografie a královna punku, Němka Monika Treut. Na festivalu ale neuvede dokument, nýbrž své nejnovější lesbické drama O holkách a koních (Von Mädchen und Pferden). 

Festival přivítá také delegaci k švédskému snímku Něco se musí zlomit (Nånting måste gå sönder), který si odnesl Tiger Award, tedy Hlavní cenu na festivalu v Rotterdamu. Snímek natočil režisér Ester Martin Bergsmark, oceněný Zvláštním uznáním poroty na předloňských Mezipatrech za snímek Hlemýžďky. Svoji nejnovější nevšední romanci o androgynním chlapci, který sní o tom, že bude dívkou a potkává svůdného pankáče Andrease, natočil podle novely transgender umělce a aktivisty Eliho Levéna. Právě Levéna Mezipatra přivítají. V Praze ho doprovodí ještě představitelka hlavní role Sebastiana/Ellie Saga Becker. 

Právě k sladké americké romanci Jak kluk potkal holku přijede na Mezipatra další host, kterým je režisér, scenárista a herec Eric Schaeffer. Newyorský tvůrce režíroval Sarah Jessicu Parker nebo Bena Stillera, pracoval však i jako taxikář.

Nejlepší film 15. Mezipater vybere tříčlenná mezinárodní porota ve složení Bill Guentzler (umělecký ředitel Mezinárodního filmového festivalu v Clevelandu), Peter Knegt (novinář Variety, Indiewire a filmař) a Pavla Jonssonová (vysokoškolská pedagožka specializující se na gender).

Mezipatra představí kromě zmíněných snímků i silnou sekci krátkých filmů. Diváci uvidí 48 animovaných, dokumentárních, hraných i hudebních snímků z 21 zemí, které natočili jak talentovaní studenti, tak ostřílení profesionálové. Každý z filmů se určitým způsobem dotýká tématu Dokud nás smrt nerozdělí. Filmy se představí v gay blocích Labutí písně, Rituály lásky a Bestiarium, lesbických blocích Milá Sapfó…, Osudová znamení a Žiješ jenom jednou a trans bloku Kdo si myslíš, že jsi?
Celý popis
Naposledy změněno: 4. 11. 2014
6.6.
1.10.
Festival m3 Umění v prostoru

Festival m3 Umění v prostoru

Praha 8, Praha
21.9.
31.12.
Game On - výstava o historii videoher

Game On - výstava o historii videoher

Praha 7, Praha
19.5.
31.1.
Sport za velké války

Sport za velké války

Praha 3, Praha

Ubytování a restaurace v okolí