Úvod > Aktivity & akce > Akce > Prohlídky Amatérské jeskyně v Moravském krasu

Prohlídky Amatérské jeskyně v Moravském krasu

Kdy 12. listopad 2016 9:00 - 27. listopad 2016 16:00 Sportovní akce
Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras zve na mimořádně prohlídky Amatérské jeskyně, které proběhnou o dvou listopadových víkendech. Dny otevřených dveří se budou konat 12. a 13. listopadu, a následně 26. a 27. listopadu.

Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech. Prohlídka těchto podzemních prostor je zcela odlišná od prohlídky ostatních běžně zpřístupněných jeskyní. V Amatérské jeskyni chybí betonové chodníčky, zábradlí, schodiště a elektroinstalace. Prohlídka je tedy určena jen pro fyzicky zdatné, kteří dorazí v holinkách, s vlastní přilbou (může být cyklistická) a baterkou.

Zájemci o podzemí projdou po tzv. Ministerské trase. Jde o úsek, který si v minulosti prohlédlo několik ministrů životního prostředí, proto podle nich dostal netradiční název. Prohlídka vede nejen okolo krásných krápníků, ale také korytem potoka. Po půl kilometru končí v rozměrném Absolonově dómu.

V každém dni projde jeskyní 15 skupin, přičemž každá může mít nejvýše deset lidí. Zájem o prohlídky je mimořádný, proto doporučujeme včasnou rezervaci. Přihlašování je možné od září! Informace budou zveřejněny na webu Správy CHKO Moravský kras.

Povinná výbava: přilba (stačí cyklistická) a dobrá svítilna, nejlépe reflektorového typu (se slabým světlem si jeskyni neprohlédnete). Dále doporučujeme holínky nebo pevné boty a věci na převlečení. První vstup do jeskyně je v 9 hodin, poslední vstup pak v 16 hodin. Do jeskyně vstupují skupiny vždy každou půlhodinu. Doba trvání prohlídky je asi ¾ hodiny, maximálně 1 hodina.

Sraz s průvodcem bude před vchodem do jeskyně, tj. v Pustém žlebu, v meandru Koňského spádu (vchod štolou U javora). Přístup ke vchodu je možný jedině pěšky nebo na kole po turistických značkách od Sloupu nebo od Macochy, případně od Skalního Mlýna a Punkevních jeskyní. Bez povinné vlastní svítilny a přilby nebude možné do jeskyně vstoupit.

Celý popis
Naposledy změněno: 5. 8. 2016
4.9.
31.10.
Výstava v Galerii Kruh - Kouzla přírody

Výstava v Galerii Kruh - Kouzla přírody

Rájec-Jestřebí, Jižní Morava
17.6.
30.10.
Výstava Hugo Franz Salm - průkopník průmyslové revoluce

Výstava Hugo Franz Salm - průkopník průmyslové revoluce

Rájec-Jestřebí, Jižní Morava
11.11.
13.11.
Vítání sv. Martina v Blansku 2016

Vítání sv. Martina v Blansku 2016

Blansko, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí