Úvod > Aktivity & akce > Akce > Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2015
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
17.6.
28.6.
+ Přidat foto

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2015

Kdy 17. červen 2015 18:00 - 28. červen 2015 Hudební a divadelní akce
Pražské Quadriennale - mezinárodní soutěžní přehlídka scénografie a divadelní architektury - je nejrozsáhlejší a nejvýznamnější akcí svého druhu na světě. 13. ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se bude konat od 18. do 28. června roku 2015.
Největší přehlídka scénografie a divadelního prostoru – Pražské Quadriennale 2015 – po čtyřech letech zaplaví centrum Prahy. Jedenáct dní, 78 národních expozic, přes 500 živých akcí na více než 100 lokacích v centru Prahy a 50 000 návštěvníků – to vše slibuje 13. ročník této mezinárodní přehlídky, který proběhne od 17. do 28. června 2015. Jedna z nejvýznamnějších událostí české kultury přichází se zcela novým prostorovým řešením. Program se bude poprvé odehrávat na mnoha místech převážně v centru Prahy, návštěvníky tak čeká světová moderní výstava zasazená do historického jádra metropole. Vedle expozic zemí a regionů, výstavy divadelní architektury, studentské sekce a programu pro rodiny „PQ dětem“ nabídne akce bohatý program v podobě živých akcí ve veřejném prostoru, přednášek a workshopů. Tématem 13. ročníku je Sdílený Prostor: Hudba Počasí Politika.

Od roku 1967 Pražské Quadriennale mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem. Jde o největší světovou akci zkoumající oblast scénografie v celé její šíři – od scénického umění, přes kostýmní, světelný a zvukový design až po nové scénografické přístupy, jako site-specific, pouliční performance a mnohé další. Jádro přehlídky tvoří výstava národních expozic z 78 zemí. Návštěvníci se tak mohou pomyslně přesunout po mapě celého světa a zažít to nejaktuálnější ze světové tvorby. Další významnou součástí PQ jsou živé akce – tisíce profesionálů, diváků a studentů se mohou setkávat při diskusích, dílnách, přednáškách a živých představeních. PQ také nabídne speciální program pro nejmladší návštěvníky, mládež a rodiny s dětmi.
 
Nadcházející ročník PQ se oproti předchozím ročníkům přesouvá poprvé do historického centra Prahy, kde ovládne pomyslný trojúhelník mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem. Zvolené prostory pro výstavu zahrnují např. opuštěný dům, barokní palác, gotický kostel, galerie, tunel, a další. Velkou novinkou budou pohyblivé expozice ve veřejném prostoru.
 

Zajímavé workshopy:

Pod vedením dánské režisérky Kirsten Dehlholm, umělecké ředitelky a zakladatelky souboru Hotel Pro Forma, proběhne workshop Seeing the World from a Bird’s Eye View.

Dílnu nazvanou Writing with set design povede francouzský režisér, scénograf a vizuální umělec Phillipe Quesne, zakladatel Vivarium Studia, který uvedl své minimalistické představení Sergův Efekt na loňském Mezinárodním festivalu divadlo v Plzni. Účastníci workshopu budou mít jedinečnou příležitost nahlédnout do tajů Quesnovy specifické práce s prostorem, časem a pohybem.

Švýcarský scénograf a režisér Dominic Huber, který spolupracoval například s průkopníky "dokumentárního divadla" Rimini Protokoll, se svém workshopu Augmented Realities zaměří na koncept augmentované reality a představí možnosti, jak tento relativně nový koncept používat v rámci performativního umění.

Dalším významným zahraničním lektorem je německá scénografka a výtvarnice Doris Dziersk. Její workshop Between Effect and Condition: Working with Materials on Stage nechá účastníky nahlédnout v detailu do jedné z jejích nejuznávanějších scénografických prací, taneční produkce z dílny americké choreografky Meg Stuart Blessed. Dziersk představí svůj koncept práce s prostorem a scénou ve spojení s netradičními materiály.

Interdisciplinární umělkyně Kate McIntosh ve své tvorbě propojuje tanec, prostor a nové technologie. McIntosh se ve svém dvoudenním workshopu Misuse/Displace zaměří na interakci objektů, materiálu a prostoru s cílem vytvořit metaforický základ pro performativní akci.

Součástí PQ jsou tradiční výstavní sekce scénografie, kostýmů, divadelní architektury a scénografických škol, které obohacuje živý program v podobě představení, kritických seminářů, přednášek, diskusí, konferencí nebo program pro děti a pro každý ročník vzniká také speciální projekt - v roce 2003 to bylo Srdce PQ či Scenofest pro rok 2007.  V roce 2011 se zkoumalo to nejlepší v současné scénografii. Pražské Quadriennale se v české metropoli koná od roku 1967. 

Pražské Quadriennale pořádá Ministerstvo kultury ČR a realizuje Institut umění - Divadelní ústav.

Celý popis
Naposledy změněno: 25. 6. 2015
1.1.
31.3.
Dvě Tváře Prahy

Dvě Tváře Prahy

Praha 1, Praha
2.2.
24.2.
Distance

Distance

Praha 1, Praha
26.1.
26.3.
AghaRTA Prague Jazz Festival 2017

AghaRTA Prague Jazz Festival 2017

Praha, Praha

Ubytování a restaurace v okolí