Úvod > Aktivity & akce > Akce > Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2015
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
17.6.
28.6.
+ Přidat foto

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2015

Kdy 17. červen 2015 18:00 - 28. červen 2015 Hudební a divadelní akce
Pražské Quadriennale - mezinárodní soutěžní přehlídka scénografie a divadelní architektury - je nejrozsáhlejší a nejvýznamnější akcí svého druhu na světě. 13. ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se bude konat od 18. do 28. června roku 2015.
Největší přehlídka scénografie a divadelního prostoru – Pražské Quadriennale 2015 – po čtyřech letech zaplaví centrum Prahy. Jedenáct dní, 78 národních expozic, přes 500 živých akcí na více než 100 lokacích v centru Prahy a 50 000 návštěvníků – to vše slibuje 13. ročník této mezinárodní přehlídky, který proběhne od 17. do 28. června 2015. Jedna z nejvýznamnějších událostí české kultury přichází se zcela novým prostorovým řešením. Program se bude poprvé odehrávat na mnoha místech převážně v centru Prahy, návštěvníky tak čeká světová moderní výstava zasazená do historického jádra metropole. Vedle expozic zemí a regionů, výstavy divadelní architektury, studentské sekce a programu pro rodiny „PQ dětem“ nabídne akce bohatý program v podobě živých akcí ve veřejném prostoru, přednášek a workshopů. Tématem 13. ročníku je Sdílený Prostor: Hudba Počasí Politika.

Od roku 1967 Pražské Quadriennale mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem. Jde o největší světovou akci zkoumající oblast scénografie v celé její šíři – od scénického umění, přes kostýmní, světelný a zvukový design až po nové scénografické přístupy, jako site-specific, pouliční performance a mnohé další. Jádro přehlídky tvoří výstava národních expozic z 78 zemí. Návštěvníci se tak mohou pomyslně přesunout po mapě celého světa a zažít to nejaktuálnější ze světové tvorby. Další významnou součástí PQ jsou živé akce – tisíce profesionálů, diváků a studentů se mohou setkávat při diskusích, dílnách, přednáškách a živých představeních. PQ také nabídne speciální program pro nejmladší návštěvníky, mládež a rodiny s dětmi.
 
Nadcházející ročník PQ se oproti předchozím ročníkům přesouvá poprvé do historického centra Prahy, kde ovládne pomyslný trojúhelník mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem. Zvolené prostory pro výstavu zahrnují např. opuštěný dům, barokní palác, gotický kostel, galerie, tunel, a další. Velkou novinkou budou pohyblivé expozice ve veřejném prostoru.
 

Zajímavé workshopy:

Pod vedením dánské režisérky Kirsten Dehlholm, umělecké ředitelky a zakladatelky souboru Hotel Pro Forma, proběhne workshop Seeing the World from a Bird’s Eye View.

Dílnu nazvanou Writing with set design povede francouzský režisér, scénograf a vizuální umělec Phillipe Quesne, zakladatel Vivarium Studia, který uvedl své minimalistické představení Sergův Efekt na loňském Mezinárodním festivalu divadlo v Plzni. Účastníci workshopu budou mít jedinečnou příležitost nahlédnout do tajů Quesnovy specifické práce s prostorem, časem a pohybem.

Švýcarský scénograf a režisér Dominic Huber, který spolupracoval například s průkopníky "dokumentárního divadla" Rimini Protokoll, se svém workshopu Augmented Realities zaměří na koncept augmentované reality a představí možnosti, jak tento relativně nový koncept používat v rámci performativního umění.

Dalším významným zahraničním lektorem je německá scénografka a výtvarnice Doris Dziersk. Její workshop Between Effect and Condition: Working with Materials on Stage nechá účastníky nahlédnout v detailu do jedné z jejích nejuznávanějších scénografických prací, taneční produkce z dílny americké choreografky Meg Stuart Blessed. Dziersk představí svůj koncept práce s prostorem a scénou ve spojení s netradičními materiály.

Interdisciplinární umělkyně Kate McIntosh ve své tvorbě propojuje tanec, prostor a nové technologie. McIntosh se ve svém dvoudenním workshopu Misuse/Displace zaměří na interakci objektů, materiálu a prostoru s cílem vytvořit metaforický základ pro performativní akci.

Součástí PQ jsou tradiční výstavní sekce scénografie, kostýmů, divadelní architektury a scénografických škol, které obohacuje živý program v podobě představení, kritických seminářů, přednášek, diskusí, konferencí nebo program pro děti a pro každý ročník vzniká také speciální projekt - v roce 2003 to bylo Srdce PQ či Scenofest pro rok 2007.  V roce 2011 se zkoumalo to nejlepší v současné scénografii. Pražské Quadriennale se v české metropoli koná od roku 1967. 

Pražské Quadriennale pořádá Ministerstvo kultury ČR a realizuje Institut umění - Divadelní ústav.

Celý popis
Naposledy změněno: 25. 6. 2015

Ubytování a restaurace v okolí