Úvod > Aktivity & akce > Akce > Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2019
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
6.6.
16.6.
+ Přidat foto

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2019

Kdy 6. červen 2019 18:00 - 16. červen 2019 Hudební a divadelní akce
Pražské Quadriennale - mezinárodní soutěžní přehlídka scénografie a divadelní architektury - je nejrozsáhlejší a nejvýznamnější akcí svého druhu na světě. 14. ročník Pražského Quadriennale se bude konat od 6. do 16. června roku 2019 na pražském Výstavišti, kam se vrací po 12 letech.
Českou prezentaci vyhrál koprodukční projekt Divadla Letí, Tygra v tísni a Jihočeského divadla, který pozve diváky na Štvanici do adaptačního tábora pro uprchlíky z jiných planet s názvem CAMP Q. Představí dva progresivní proudy českého divadla - divadlo nezávislé a interaktivní. Diváci se volně pohybují po vymezeném prostoru a je na nich, čemu nebo komu věnují pozornost. Jevištěm bývá opuštěný dům, ostrov či ulice. Herci rozeznatelní často jen podle detailů se pohybují spolu s diváky a odhalují jim vždy svou verzi příběhu. Diváci dostanou možnost prožít v táboře paralelně se odvíjející příběhy - navštíví obchody, využijí dalších služeb a seznámí se s cizími kulturami. A spatří scénografickou výstavu v interakci s herci v rámci netradiční divadelní inscenace. Scénář CAMP Q píšou mladí čeští a katalánští autoři v rámci projektu Fabulamundi - Beyond Borders.

Historie
Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. Zde se Pražské Quadriennale odehrávalo v letech 1995, 1999, 2003 a 2007. V roce 2008 však levé křídlo Průmyslového paláce shořelo a další ročníky PQ se přesunuly do Veletržního paláce či historického centra města.

O přehlídce
PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru, a Studentskou výstavu. Opět bude vlastní expozicí zastoupená i česká scénografie, o její podobě rozhodne výběrové řízení Ministerstva kultury ČR.

Tematické okruhy, které jsou volně inspirovány sousoším Zlaté trigy, tedy hlavní cenou, která je na PQ tradičně udělována za nejlepší expozici, jsou následující:

1) Okruh Imaginace bude zahrnovat Studentskou výstavu – Výstavu prací studentů, mladých scénografů a nových scénografických ateliérů, Site specific festival, Studentský program a Ateliér škol a rodinný program.

2) Okruh Proměny bude zahrnovat Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru – Naše divadlo světa, projekt Formace, 36Q° a PQ Talks

3) Okruh Reflexe bude zahrnovat výstavu Fragmenty.

Jako kurátoři pro jednotlivé projekty byli pozváni D. Chase Angier (kurátorka projektu Formace), Serge Von Arx (kurátor projektu Formace), Pavel Drábek (kurátor PQ Talks), Sophie Jump (kurátorka Site specific festivalu), Barbora Příhodová (kurátorka PQ Talks), Andrew Todd (kurátor Výstavy divadelní architektury a  prostoru − Naše divadlo světa), Patrick Du Wors (kurátor Studentského programu) a Klára Zieglerová (kurátorka výstavy Fragmenty).

Od vzniku Pražského Quadriennale v roce 1967 se z úzkoprofilové výstavy scénografie stala největší mezinárodní událost, na které se setkávají špičkoví profesionálové v oboru scénografie, architektury a divadla. PQ zkoumá oblast scénografie v celé její šíři – od scénického umění, přes kostýmní, světelný a zvukový design až po nové scénografické přístupy, jako site-specific, pouliční performance a mnohé další. Nejen jednou za čtyři roky, ale také v mezidobí jednotlivých přehlídek organizuje PQ výstavy, festivaly, workshopy, představení, sympozia, vzdělávací akce a rezidenční pobyty sloužící k prezentaci a zkoumání nejlepších děl z oboru scénografie.
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 3. 2018
15.4.
31.10.
200 let od založení Národního muzea

200 let od založení Národního muzea

Praha 1, Praha
1.4.
31.3.
Soutěž Muzeum roku

Soutěž Muzeum roku

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí