Úvod > Aktivity & akce > Akce > Pravoslaví v českých zemích

Pravoslaví v českých zemích

Kdy 11. prosinec 2014 - 15. únor 2015 Výstavy
Výstava mapuje dějiny pravoslaví v českých zemích od doby Velké Moravy po dnešek. Chce ukázat hluboký duchovní odkaz, který v naši zemi zůstal živý napříč nepřízni osudu ve staletích po rozkolu mezi západními a východními křesťany.
Patronát nad výstavou převzal prot. prof. ThDr. Pavel Aleš.
Vernisáž výstavy se uskuteční dne 11. prosince 2014 v 17:00.

Samo pravoslaví stálo u kořenů vzniku českého státu a duch pravoslaví se nevytratil ani po zlatinizování českých zemí na konci dějin Velké Moravy. Kněžna sv. Ludmila přijala křest od sv. Metoděje, prvního arcibiskupa v našich dějinách. Pravoslaví přetrvalo v sázavském klášteře prostřednictvím sv. Prokopa. Ochranu mělo v osobnosti prvního českého krále Vratislava I. Po jeho smrti byli pravoslavní mniši vyhnáni a tím bylo zpřetrhané pouto mezi pravoslavím a českými zeměmi.

Možný návrat pravoslaví se chystal v době husitské. Později se na pravoslaví trochu pozapomnělo. Na území českých zemích došlo ke svobodnému vyznání pravoslaví až v polovině 19. století, kdy byla zřízena církevní obec v Praze.

Obnovu pravoslavné církvi přinesl až vznik Československa. Zakladatelem pravoslaví se stal sv. Gorazd, biskup a mučedník. Byly zakládány nové chrámy a monastýry, počet věřících rostl. Zlom přinesla až heydrichiáda, kdy byly vůdčí osobnosti pravoslavné církve popraveni. Po válce se pravoslaví znovu rozvíjelo až do dnešní doby, kdy má kompletní síť kostelů a škol v rámci České republiky.
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 10. 2014
15.6.
30.9.
Svět fantazie Aloise Sikory

Svět fantazie Aloise Sikory

Hodonín, Jižní Morava
8.9.
9.9.
Burza minerálů a fosílií v Hodoníně

Burza minerálů a fosílií v Hodoníně

Hodonín, Jižní Morava
18.8.
Vojenský den na Pánově

Vojenský den na Pánově

Hodonín, Jižní Morava
6.7.
Petr Bende & Band & cimbál

Petr Bende & Band & cimbál

Mikulčice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí