Úvod > Aktivity & akce > Akce > Pravoslaví v českých zemích

Pravoslaví v českých zemích

Kdy 11. prosinec 2014 - 15. únor 2015 Výstavy
Výstava mapuje dějiny pravoslaví v českých zemích od doby Velké Moravy po dnešek. Chce ukázat hluboký duchovní odkaz, který v naši zemi zůstal živý napříč nepřízni osudu ve staletích po rozkolu mezi západními a východními křesťany.
Patronát nad výstavou převzal prot. prof. ThDr. Pavel Aleš.
Vernisáž výstavy se uskuteční dne 11. prosince 2014 v 17:00.

Samo pravoslaví stálo u kořenů vzniku českého státu a duch pravoslaví se nevytratil ani po zlatinizování českých zemí na konci dějin Velké Moravy. Kněžna sv. Ludmila přijala křest od sv. Metoděje, prvního arcibiskupa v našich dějinách. Pravoslaví přetrvalo v sázavském klášteře prostřednictvím sv. Prokopa. Ochranu mělo v osobnosti prvního českého krále Vratislava I. Po jeho smrti byli pravoslavní mniši vyhnáni a tím bylo zpřetrhané pouto mezi pravoslavím a českými zeměmi.

Možný návrat pravoslaví se chystal v době husitské. Později se na pravoslaví trochu pozapomnělo. Na území českých zemích došlo ke svobodnému vyznání pravoslaví až v polovině 19. století, kdy byla zřízena církevní obec v Praze.

Obnovu pravoslavné církvi přinesl až vznik Československa. Zakladatelem pravoslaví se stal sv. Gorazd, biskup a mučedník. Byly zakládány nové chrámy a monastýry, počet věřících rostl. Zlom přinesla až heydrichiáda, kdy byly vůdčí osobnosti pravoslavné církve popraveni. Po válce se pravoslaví znovu rozvíjelo až do dnešní doby, kdy má kompletní síť kostelů a škol v rámci České republiky.
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 10. 2014
1.9.
26.10.
Výstava fotografií dubňanského fotoklubu

Výstava fotografií dubňanského fotoklubu

Dubňany, Jižní Morava
17.11.
Broln

Broln

Dubňany, Jižní Morava
17.12.
Ďábelsky dobré Vánoce

Ďábelsky dobré Vánoce

Dubňany, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí