Úvod > Aktivity & akce > Akce > Vánoční výstava v Betlémské kapli - Jak se kdysi vařilo

Vánoční výstava v Betlémské kapli - Jak se kdysi vařilo

Kdy 24. listopad 2017 9:00 - 2. leden 2018 18:00 Výstavy
Již v dobách předkřesťanských, kdy lidé koncem roku slavili zimní slunovrat, bylo pořádání „hostin“ součástí těchto oslav, a je tomu tak až do dnešních dní. I když se předmět oslav poněkud změnil, Vánoce a „hodování“ patří neodmyslitelně k sobě.

Výstava se koná tradičně v Betlémské kapli a ukáže vám, jak se vaření vlastně vyvíjelo. Začne opékáním masa na otevřeném ohni, pokračovat bude vařením pomocí kumháru, dýmnou jizbou s otevřeným ohněm a dýmníky, černou kuchyní a přes pec se dostanete ke kachlovým sporákům. Pokusí se předvést i vývoj vybavení kuchyní. Ukáže vám nádoby na vaření i pomůcky, které usnadňovaly přípravu pokrmů. Řada z nich se nakonec neprosadila, svým vzhledem dnes působí bizardně, a co do své funkce až záhadně.

Další částí výstavy budou rozmanité vánoční pokrmy. Představí se vám klasické vánoční pokrmy: černý kuba, muzika, hubník, peřinky, jahelník, pučálka, kapr načerno, kapr namodro a pod. Vyhnout se přitom nelze ani našemu nejuniverzálnějšímu rituálu sdílenému napříč populací v celé republice, štědrovečernímu pojídání smaženého kapra a bramborového salátu. Historie tohoto obyčeje je přitom relativně krátká.

Zmíněna bude také velmi rozmanitá věštební symbolika různých potravin, která se částečně dochovala až do dnešní doby.


Ukázky pokrmů a vaření

Během výstavy se počítá s předváděním přípravy některých starých vánočních pokrmů, jako jsou kuba, muzika, pučálka, hubník a pod.

Pozornost bude věnována perníkům, ať to budou perníky na jídlo, dekorativní, nebo na hraní (tzv. „drůbežky“). Vystaveny budou i různé druhy perníkového koření a perníkových forem. A samozřejmě nebude zapomenuto ani na vánoční cukroví, jehož příprava je i v současnosti jedním z dominantních vánočních zvyků.

Svůj prostor na výstavě dostanou také bylinky, které jsou nedílnou součástí staré kuchyně. Prezentovat je chceme i tak, jak je dnes lidé většinou neznají.
 

Betlémy a stará řemesla

Na výstavě nebudou samozřejmě chybět ani betlémy. Opět budou vystaveny betlémy ze všech možných materiálů. Důraz bude letos kladen na betlémy z různých těst: slaného, vizovického, perníkového, kynutého, chlebového (tzv. příbramští chlebáčci) a pod. Nezapomeneme ani na betlémy z bílkového sněhu, marcipánu nebo sušených plodů.

Na výstavě opět budou předvádět své řemeslo nejrůznější lidoví tvůrci – řezbáři, krajkářky, dráteníci, košíkáři a pod. Počítá se i s ukázkami zdobení perníků, tvorby marcipánových figurek a sněhových řetězů.
Celý popis
Naposledy změněno: 22. 11. 2017

Ubytování a restaurace v okolí