Úvod > Aktivity & akce > Akce > Perličkové kabelky - svět dámského luxusu v Jičíně

Perličkové kabelky - svět dámského luxusu v Jičíně

Kdy 17. leden 2015 10:00 - 8. březen 2015 16:00 Výstavy
Plesová sezóna vrcholí a představit si dámu na plese bez kabelky je skoro nemožné. Přijďte od 17. ledna načerpat inspiraci do výstavní chodby jičínského muzea. Výstava s názvem „Perličkové kabelky“ vznikla ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a firmou Atlas Bijoux Zásada.
Perličky a perle jsou již po staletí oblíbeným dekoračním materiálem oděvů a oděvních
doplňků. S jejich užitím pro zdobení a výrobu taštiček a váčků se setkáváme od 18. století. Zpracování perliček se postupně měnilo od našívání a háčkování, přes tkaní až po samonosné konstrukce. Pro výrobu a zdobení kabelek jsou užívány perličky a perle ze skla, dřeva nebo umělých hmot různých tvarů a velikostí.

První váčky byly zdobené motivy květů a stahované hedvábnou stuhou a začaly se objevovat v 18. a 19. století. Avšak jak se začaly zrychlovat změny módních trendů a života lidí obecně, měnily se i kabelky. A právě tento vývoj zachycuje první z výstav jičínského muzea v tomto roce.

Představeny budou kabelky vyrobené z broušených a sekaných skleněných perliček a perlí, ale například také z těch plastových či dřevěných. Bižuterie a kabelky z dřevěných perlí se staly módní záležitostí kolem roku 1928. Tento trend je spojován s oblibou dřevěných náhrdelníků a doplňků u slavné tanečnice Josephine Baker. Dřevěným perlím v bílé nebo sytých emailových barvách se dokonce říkalo bakerky.

Dřevěné perle se vyráběly především na Jablonecku, Tanvaldsku a Semilsku, avšak po 2. světové válce tato móda upadla a výroba v roce 1946 skončila. Určitým návratem byly kabelky vyráběné z plastových a sintrových perlí v 60. letech 20. století. 

Součástí výstavy je také dnešní tvorba perličkových kabelek zastoupená firmou Atlas Bijoux Zásada, která vyrábí celoháčkované kabelky a textilní kabelky s perličkovými aplikacemi. Vedle domácího trhu dodává své výrobky i do Německa, Itálie a Japonska. V Zásadě firma působí od roku 1999. Kromě kabelek budou též vystaveny doplňky vyrobené z perliček a perlí, a to například límce, opasky, pouzdra na brýle či mobil. Po dobu výstavy proběhne prodej kabelek a bižuterie firmy Atlas Bijoux Zásada.

Výstava z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou „Perličkové kabelky“ bude otevřena od 17. ledna do 8. března 2015. Pozor na změnu otevírací doby, a to na denně od 10 do 16 hodin mimo pondělí, která platí pro všechny prostory Regionálního muzea a galerie v Jičíně.
Celý popis
Naposledy změněno: 4. 3. 2015
1.6.
31.8.
Za Pohádkou na Valdštejn

Za Pohádkou na Valdštejn

Turnov, Český ráj
30.6.
31.8.
Sedmihorské léto 2017

Sedmihorské léto 2017

Karlovice, Český ráj
3.6.
3.9.
Cyklobusy v Českém ráji 2017

Cyklobusy v Českém ráji 2017

Turnov, Český ráj
1.7.
4.9.
Turnovské léto 2017

Turnovské léto 2017

Turnov, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí