Úvod > Aktivity & akce > Akce > Perličkové kabelky - svět dámského luxusu v Jičíně

Perličkové kabelky - svět dámského luxusu v Jičíně

Kdy 17. leden 2015 10:00 - 8. březen 2015 16:00 Výstavy
Plesová sezóna vrcholí a představit si dámu na plese bez kabelky je skoro nemožné. Přijďte od 17. ledna načerpat inspiraci do výstavní chodby jičínského muzea. Výstava s názvem „Perličkové kabelky“ vznikla ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a firmou Atlas Bijoux Zásada.
Perličky a perle jsou již po staletí oblíbeným dekoračním materiálem oděvů a oděvních
doplňků. S jejich užitím pro zdobení a výrobu taštiček a váčků se setkáváme od 18. století. Zpracování perliček se postupně měnilo od našívání a háčkování, přes tkaní až po samonosné konstrukce. Pro výrobu a zdobení kabelek jsou užívány perličky a perle ze skla, dřeva nebo umělých hmot různých tvarů a velikostí.

První váčky byly zdobené motivy květů a stahované hedvábnou stuhou a začaly se objevovat v 18. a 19. století. Avšak jak se začaly zrychlovat změny módních trendů a života lidí obecně, měnily se i kabelky. A právě tento vývoj zachycuje první z výstav jičínského muzea v tomto roce.

Představeny budou kabelky vyrobené z broušených a sekaných skleněných perliček a perlí, ale například také z těch plastových či dřevěných. Bižuterie a kabelky z dřevěných perlí se staly módní záležitostí kolem roku 1928. Tento trend je spojován s oblibou dřevěných náhrdelníků a doplňků u slavné tanečnice Josephine Baker. Dřevěným perlím v bílé nebo sytých emailových barvách se dokonce říkalo bakerky.

Dřevěné perle se vyráběly především na Jablonecku, Tanvaldsku a Semilsku, avšak po 2. světové válce tato móda upadla a výroba v roce 1946 skončila. Určitým návratem byly kabelky vyráběné z plastových a sintrových perlí v 60. letech 20. století. 

Součástí výstavy je také dnešní tvorba perličkových kabelek zastoupená firmou Atlas Bijoux Zásada, která vyrábí celoháčkované kabelky a textilní kabelky s perličkovými aplikacemi. Vedle domácího trhu dodává své výrobky i do Německa, Itálie a Japonska. V Zásadě firma působí od roku 1999. Kromě kabelek budou též vystaveny doplňky vyrobené z perliček a perlí, a to například límce, opasky, pouzdra na brýle či mobil. Po dobu výstavy proběhne prodej kabelek a bižuterie firmy Atlas Bijoux Zásada.

Výstava z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou „Perličkové kabelky“ bude otevřena od 17. ledna do 8. března 2015. Pozor na změnu otevírací doby, a to na denně od 10 do 16 hodin mimo pondělí, která platí pro všechny prostory Regionálního muzea a galerie v Jičíně.
Celý popis
Naposledy změněno: 4. 3. 2015
3.3.
28.10.
Výstava panenek a kočárků v Turnově

Výstava panenek a kočárků v Turnově

Turnov, Český ráj
1.4.
31.10.
Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Turnov, Český ráj
26.5.
27.5.
Letnice na Dlaskově statku

Letnice na Dlaskově statku

Turnov, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí