Úvod > Aktivity & akce > Akce > Panská služba, žádný med - kostýmovaná prohlídka zámku Vizovice

Panská služba, žádný med - kostýmovaná prohlídka zámku Vizovice

Kdy 19. říjen 2014 Historické a vojenské akce
Kostýmované prohlídky o životě a povinnostech služebnictva na zámku Vizovice v neděli 19. října.

Víte, čím se dřív bělilo prádlo a drhla kamenná podlaha? Víte, kolikrát za den si dámy převlékaly šaty? Víte, jaké měli sloužící povinnosti, kdy začínal a končil jejich pracovní den a jestli měli čas na rodinu či sami na sebe? Chtěli byste se dozvědět, jaké starosti měl hlavní správce zámku? Věděli byste, v kolik hodin se máte dostavit na "odpolední čaj" a na jaké dobroty byste se mohli těšit? Poradili byste si s vymetáním komínu tak, abyste si neušpinili ruce?

Pro všechny, které zajímá život a povinnosti služebnictva v době, kdy se na zámku ještě žilo "po staru", připravujeme tzv. oživené prohlídky zámeckých interiérů, zaměřené právě na tuto nepříliš známou oblast. Inspirovali jsme se hlavně ve staré Anglii, která je na tuto část historie opravdu bohatá a kde se dá najít mnoho společného se životem služebnictva u nás.

Na obou prohlídkových trasách se během své návštěvy setkáte se sloužícími při jejich práci a plnění povinností. A protože panstvo zrovna nebude přítomno, rádi se s vámi i slovně podělí o své starosti a zkušenosti z panské služby, která sice pokaždé "nebyla žádný med", ale znamenala jistotu střechy nad hlavou, jídla, stálého platu a často i ošacení. Budete mít mimořádnou příležitost dozvědět se více o chodu panské domácnosti, o vztazích mezi pány a sloužícími i o  recepturách na čištění nábytku či praní prádla.

Všechno, co uvidíte a uslyšíte, je založeno na historicky doložitelných informacích, vybraných z anglické a české literatury.

Prohlídky jsou vhodné pro všechny generace. Konají se v běžných časech a za běžné vstupné. Místa v prohlídkách je možné předem rezervovat. Začátky prohlídek: v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin.

Standardní prohlídky s plným výkladem se v uvedeném datu nebudou konat!

Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2014
1.4.
30.9.
První dřevěná zoo

První dřevěná zoo

Ostrata, Východní Morava
29.5.
Koncert a beseda na zámku Vizovice

Koncert a beseda na zámku Vizovice

Vizovice, Východní Morava
19.8.
20.8.
Festival Vizovické Trnkobraní 2016

Festival Vizovické Trnkobraní 2016

Vizovice, Východní Morava
14.7.
17.7.
Masters of Rock 2016 Vizovice

Masters of Rock 2016 Vizovice

Vizovice, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí