Úvod > Aktivity & akce > Akce > Orbis pictus Františka Kupky. Od symbolismu k reportáži

Orbis pictus Františka Kupky. Od symbolismu k reportáži

Kdy 30. květen 2014 - 7. září 2014 Výstavy
Západočeská galerie v Plzni připravila do 7. září výstavu Orbis pictus Františka Kupky / Od symbolismu k reportáži, která se zaměřuje na počáteční období tvorby jednoho z významných průkopníků abstraktní malby FRANTIŠKA KUPKY (1871–1957), jež bylo dosud spíše opomíjeno.

František Kupka (1871–1957), známý především jako průkopník abstraktního umění, měl v roce 1912, kdy poprvé na pařížském Podzimním salonu vystavil svá abstraktní díla, za sebou obsáhlé œuvre, jež ho řadilo mezi uznávané představitele evropského symbolismu, mezi přední grafiky, ilustrátory a satirické kritiky sociálních a politických poměrů doby. První obsáhlá výstava věnovaná Kupkově figurativní tvorbě byla uspořádaná před 11 lety v pařížském Musée d'Orsay.

Na tuto prezentaci chce navázat i výstavní projekt Západočeské galerie v Plzni Orbis pictus Františka Kupky / Od symbolismu k reportáži. Oproti pařížské výstavě se však koncepčně liší zdůrazněním symbolistní ideovosti raného Kupkova díla na jedné straně a jeho obsáhlé ilustrátorské tvorbě na straně druhé. Tyto dvě polohy však nejsou viděny jako kontrast, nýbrž ve své logické propojenosti.

V tomto smyslu výstava přinese i některá dosud nereflektovaná zobrazení a zároveň s tím poukáže i na fáze procesu vytváření a používání určitých zobrazivých kódů v kontextu různých médií. Oproti lineárnímu směřování konceptu pařížské expozice, jejímž vyústěním byl konec konců poukaz ke Kupkově formální cestě k nefigurativnímu umění, chce projekt plzeňské výstavy zdůraznit spíše ideovou podstatu této Kupkovy tvorby a jejích proměn.

Výstavu připravila Markéta Theinhardtová, jež se Františkem Kupkou zabývá dlouhá léta (byla autorkou velké výstavy Františka Kupky v Musée d'Orsay v Paříži v roce 2002 a výstavy Cesta k Amorfě pořádané v Národní galerii v Praze v roce 2012) a Pierre Brullé, ředitel stejnojmenné pařížské galerie, jehož soukromá sbírka obsahuje jak díla Františka Kupky, tak také bohatou archívní dokumentaci prezentovanou na výstavě.

Západočeská galerie v Plzni získala jedinečnou možnost zapůjčit na svou výstavu významné ukázky ze série vynikajících Kupkových kreseb vytvořených pro časopis L'Assiette au Beurre, které se nacházely ve Waldesově sbírce a roku 2002 je u příležitosti výstavy uspořádané v Musée d'Orsay zakoupil francouzský stát.

Po dlouhých letech má tedy veřejnost jedinečnou příležitost je v České republice opět shlédnout.

Plzeňský projekt lze chápat jako komplementární k výstavě Cesta k Amorfě / Kupkovy Salony 1899–1913, uspořádané roku 2012 v Národní galerii v Praze u příležitosti Kupkova pamětihodného vystoupení na pařížském Podzimním salonu roku 1912. Ukáže nové aspekty široké tvůrčí škály Kupkovy předabstraktní tvorby.

U příležitosti výstavy uspořádané roku 2002 v Musée d'Orsay zakoupil francouzský stát z Waldesovy sbírky sérii vynikajících Kupkových kreseb pro časopis L'Assiette au Beurre. Západočeská galerie v Plzni bude mít možnost zapůjčit na svou výstavu významné ukázky z této kolekce. Po dlouhých letech tyto kresby tak bude možno v České republice opět shlédnout, což je jeden z významných přínosů plánované výstavy. Vedle zmíněných prací z Musée d'Orsay a zápůjček dalších soukromých majitelů v Paříži, budou na výstavě zastoupeny také české sbírky (Národní galerie v Praze, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Galerie Kodl ad.).

Autory výstavy jsou Markéta Theinhardtová a Pierre Brullé.

VERNISÁŽ: čtvrtek 29. května od 17 hodin, výstavní síň Masné krámy

DOPROVODNÝ PROGRAM:

30. 5. v 17.00 – Komentovaná prohlídka s autorkou výstavy Markétou Theinhardtovou

4. 6. v 17.00 – František Kupka mezi symbolismem a reportáží / Přednáška Markéty Theinhardtové.

19. 6. v 17.00 – Sběratel a jeho malíř – malíř a jeho sběratel. Jindřich Waldes a František Kupka / Přednáška Víta Vlnase (Národní galerie v Praze).

4. 9. v 17.00 – František Kupka a jeho svět okolo roku 1900. Procházka výstavou a čtení vybraných děl / Přednáška Tomáše Pospiszyla.

Celý popis
Naposledy změněno: 26. 6. 2014
23.2.
9.5.
Čas, čas, čas ... v umění 19. století

Čas, čas, čas ... v umění 19. století

Plzeň, Plzeňsko a Český les
16.2.
27.5.
Formule patosu 1900–2018 v Západočeské galerii

Formule patosu 1900–2018 v Západočeské galerii

Plzeň, Plzeňsko a Český les
26.1.
27.5.
Plzeň za socialismu

Plzeň za socialismu

Plzeň 3, Plzeňsko a Český les
10.4.
6.5.
Výstava fotografií: Od Stalingradu do Prahy

Výstava fotografií: Od Stalingradu do Prahy

Plzeň 3, Plzeňsko a Český les
Výstavní síň

Výstavní síň "13" v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Výstavní síň Masné krámy v Plzni

Výstavní síň Masné krámy v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Výtvarné kurzy v Plzni

Výtvarné kurzy v Plzni

Plzeň 1, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí