Úvod > Aktivity & akce > Akce > Noir Film Festival 2018 na Křivoklátě

Noir Film Festival 2018 na Křivoklátě

Kdy 23. srpen 2018 - 26. srpen 2018 Festivaly
6. ročník filmové přehlídky amerických, ale i evropských a českých filmů noir situované do prostředí středověkého hradu Křivoklát. Akce nabízí nevšední filmové projekce v historických prostorách hradu, jejichž atmosféra umocňuje vizuální dojem uváděných snímků.
Návštěvníci festivalu se mohou těšit na skutečné perly: dramaturgové festivalu Jana Bébarová a Milan Hain do programové sekce NORDIC NOIR zařadili u nás neznámé tituly z produkce Dánska, Norska, Švédska a Finska 40. a 50. let, v nichž diváci budou moci rozeznat pozoruhodné paralely se soudobou hollywoodskou produkcí a objevovat více či méně zřejmé vlivy ikonických děl americké kinematografie.

Další z programových sekcí šestého ročníku se bude soustředit na VĚZEŇSKÝ NOIR. Sekce představí jedno z děl výrazného noirového tvůrce Julese Dassina, jehož filmový odkaz festival v minulosti připomněl snímky Noc a město (Night and City, 1950) a Rvačka mezi muži (Du rififi chez les hommes, 1955). Letos přijde řada na ranější titul Hrubá síla (Brute Force, 1947), který představoval důležitý mezník v režisérově kariéře, neboť byl jeho první spoluprací s významným producentem Markem Hellingerem a jeho novým hereckým objevem Burtem Lancasterem. Dassinovo vězeňské drama vyniká ostrým sociálním komentářem a skrze postavu sadistického dozorce Munseyho (vynikající Hume Cronyn) jej lze vnímat jako drsnou alegorii nacistického režimu.

Napínavé drama přinese v reálných vězeňských lokacích natáčená, dokumentárně stylizovaná Vzpoura v bloku 11 (Riot Cell Block 11, 1954), v níž režisér Don Siegel angažoval řadu neprofesionálních herců. Protipólem dvou zmíněných maskulinních titulů bude temný ženský noir V kleci (Caged, 1950), ve kterém Eleanor Parkerová v jedné ze svých životních rolí, oceněné na festivalu v Benátkách, exceluje jako trestankyně-oběť, jež v neúprosném prostředí kriminálu prochází zásadní charakterovou proměnou. Obdobně emocionálně naléhavé je i drama Chci žít! (I Want to Live!, 1958), v němž předvedla oscarový výkon herečka Susan Haywardová.

Hereckými ikonami klasického Hollywoodu, kterým letos Noir Film Festival složí poctu a podle nichž budou pojmenované hlavní promítací sály, se stanou herečka a režisérka Ida Lupinová (1918–1995), od jejíhož narození letos v únoru uplynulo 100 let, a herec Robert Ryan (1909–1973). Zatímco Idu Lupinovou si pamatujeme například z filmů Raoula Walshe Jezdci noci (They Drive by Night, 1940) a Vysoko v horách (High Sierra, 1941), ve kterých se objevila po boku Humphreyho Bogarta, Robert Ryan je v noirové ikonografii spojován s typem neurvalých mužů s vyhrocenými xenofobními názory a násilným jednáním. 

S vyhrocenou estetikou vrcholícího noirového cyklu tak korespondovala narušená psychika a přehnané chování mužských postav, které nezřídka bylo odrazem jejich traumat z války. Tyto charaktery jsou spojené s několika výraznými hereckými tvářemi, jimž letos na festivalu věnujeme speciální programovou část s názvem PSYCHO NOIR. Vedle Richarda Widmarka v roli vyšinutého zabijáka z Hathawayova Polibku smrti (Kiss of Death, 1947) a Roberta Ryana jako pomstychtivého válečného veterána z Násilného činu (Act of Violence, 1948) režírovaného Fredem Zinnemannem, se můžete těšit na méně známou tvář Lawrence Tierneyho jako chladnokrevného intrikána v brilantním noiru Roberta Wise Zrozen k zabíjení (Born to Kill, 1947) a chybět nebude ani James Cagney a jeho „top-of-the-world“ performance v Bílém žáru (White Heat, 1949) od Raoula Walshe.

Hollywoodským filmařem, jehož dílo v letošním roce připomeneme retrospektivou jeho noirových děl, bude Samuel Fuller (1912–1997). Čtveřici titulů Zátah na Jižní ulici (Pickup on South Street, 1953), Chodba šoků (Shock Corridor, 1963) a Nahý polibek (The Naked Kiss, 1964) doplní interesantní perla – v barevném cinemascope formátu natočený noir z exotického Japonska s názvem Bambusový dům (House of Bamboo, 1955) s Robertem Ryanem v hlavní roli vůdce zločineckého gangu z Tokia. Na Křivoklát zavítá také Fullerova dcera Samantha, která o svém otci natočila dokument Plný život Samuela Fullera (A Fuller Life, 2013), jenž bude na NFF 2018 za její účasti uveden.

V rámci české stopy festival připomene dílo letošního jubilanta Hynka Bočana, jenž v dubnu oslaví 80. narozeniny. Režisér, který je jedním z patronů festivalu a na Křivoklát zavítal v roce 2015 a 2017 (loni např. uváděl projekci československo-britského snímku Třicet jedna ve stínu, na němž pracoval jako asistent režie Jiřího Weisse), se svojí tvorbou výrazně podílel na „zlatých šedesátých“ československé kinematografie, a to díly, jako jsou hořká komedie podle Milana Kundery Nikdo se nebude smát (1965), filmová adaptace románu Vladimíra Párala Soukromá vichřice (1967) či dva trezorové snímky z roku 1968 – historické drama z doby třicetileté války Čest a sláva a temný, až po sametové revoluci uvedený Pasťák situovaný v pražském nápravně výchovném ústavu pro mládež. Syrovost a drsnou vězeňskou atmosféru Pasťáku, který má blízko k uváděným vězeňským noirům, festival připomene při speciální projekci.

Festival se uskuteční na Křivoklátu. I letos si budou moci návštěvníci festivalu vychutnat projekce v pěti historických sálech (např. v gotickém Královském sále a soukromé komnatě Václava IV.) a na Horním nádvoří hradu, kde se pod noční oblohou uskuteční hlavní večerní projekce.

Programové sekce NFF2018:
Vězeňský noir
Samuel Fuller
Psycho noir
Nordic noir
Nová osudová žena
Československý noir
Pocty
Projekce HBO
Zvláštní uvedení
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 6. 2018
28.9.
Prohlídky na Křivoklátě

Prohlídky na Křivoklátě

Křivoklát, Střední Čechy
28.9.
30.9.
24. Křivoklání na hradě Křivoklát

24. Křivoklání na hradě Křivoklát

Křivoklát, Střední Čechy
9.9.
31.12.
Výstava T. G. M. Mýty a skutečnost

Výstava T. G. M. Mýty a skutečnost

Lány, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Sportovní areál U Kolečka

Sportovní areál U Kolečka

Křivoklát, Střední Čechy
Svatba na Křivoklátě od A do Z

Svatba na Křivoklátě od A do Z

Křivoklát, Střední Čechy
Kemp Branov

Kemp Branov

Branov, Střední Čechy
Tábořiště U Jezu Račice

Tábořiště U Jezu Račice

Račice, Střední Čechy