Úvod > Aktivity & akce > Akce > Aida Boldeanu vystavuje v Opatově

Aida Boldeanu vystavuje v Opatově

Kdy 1. prosinec 2014 13:00 - 3. leden 2015 19:00 Výstavy
V prosinci se ve foyer knihovny Opatov představí rumunská básnířka a fotografka Aida Boldeanu. "My dirty secret: I am a victim"
Vystavovat bude velkoformátové fotografie ženských aktů, jejichž prostřednictvím chce poukázat na aktuální problém (nejen) v jejím rodném Rumunsku: na nucenou prostituci mladých žen a dívek. Výtvarnice si pro opatovskou výstavu připravila cyklus černobílých fotografií, které kombinuje s objekty, dětskými panenkami umístěnými do zavařovacích sklenic. Za pomoci stylizace modelek do rolí loutek a ambivalentnosti průhledného vězení panenek chce diváky přimět zamyslet se nad problematikou obchodování s lidmi, která i přes nejrůznější opatření zůstává „špinavým tajemstvím“ Evropské unie.

Podle statistik pochází 40 % obětí obchodu s lidmi z Rumunska. Mladé dívky ze sociálně znevýhodněných skupin jsou lákány do zahraničí za prací uklízeček nebo pokojských. Odchází tak dobrovolně, s vidinou finančního přilepšení, a následně jsou překupníky prodávány do ostatních členských zemí EU, jejíž politika volného pohybu tyto osoby dostatečně nechrání. Na odhalování, prevenci a poskytování ochrany obětem tohoto zločinu se tak v současnosti nejvíce podílejí neziskové a charitativní organizace. Zastavit se a zauvažovat nad hlubším přesahem výstavy mohou návštěvníci po celý prosinec až do 3. ledna 2015. Další informace o problematice se mohou dozvědět na vernisáži, která se koná v pondělí 1. prosince od 19 hodin.

Aida Boldeanu (*1985) je rumunská básnířka a fotografka. Pracovala jako redaktorka a spolupracovala s různými literárními časopisy. Nejzajímavějším momentem v její kariéře byla práce pro Evropskou unii, kdy byla kulturní představitelkou Rumunska v Litvě. Jako fotografka měla národní i mezinárodní výstavy v Litvě, Americe a v Bulharsku, kde vyhrála mezinárodní soutěž. V současné době žije v Praze, kde proběhlo již několik jejích fotografických výstav (kavárny The Globe, Le Budoir, Rumunský kulturní institut a další). Ve své výtvarné práci se specializuje na ženské akty. Svoje básně přednáší například v rámci autorských čtení literárně kulturního časopisu H_aluze.
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 11. 2014
1.2.
31.3.
Děti za korunu v Aquapalace Čestlice

Děti za korunu v Aquapalace Čestlice

Čestlice, Střední Čechy
1.3.
31.3.
Knižní festival LiterARTura 2017

Knižní festival LiterARTura 2017

Praha 4, Praha
9.3.
29.3.
V zajetí Londýna

V zajetí Londýna

Praha 4, Praha
19.11.
30.4.
Bruslení na zimním stadionu Kobra

Bruslení na zimním stadionu Kobra

Praha 4, Praha

Ubytování a restaurace v okolí