Úvod > Aktivity & akce > Akce > Aida Boldeanu vystavuje v Opatově

Aida Boldeanu vystavuje v Opatově

Kdy 1. prosinec 2014 13:00 - 3. leden 2015 19:00 Výstavy
V prosinci se ve foyer knihovny Opatov představí rumunská básnířka a fotografka Aida Boldeanu. "My dirty secret: I am a victim"
Vystavovat bude velkoformátové fotografie ženských aktů, jejichž prostřednictvím chce poukázat na aktuální problém (nejen) v jejím rodném Rumunsku: na nucenou prostituci mladých žen a dívek. Výtvarnice si pro opatovskou výstavu připravila cyklus černobílých fotografií, které kombinuje s objekty, dětskými panenkami umístěnými do zavařovacích sklenic. Za pomoci stylizace modelek do rolí loutek a ambivalentnosti průhledného vězení panenek chce diváky přimět zamyslet se nad problematikou obchodování s lidmi, která i přes nejrůznější opatření zůstává „špinavým tajemstvím“ Evropské unie.

Podle statistik pochází 40 % obětí obchodu s lidmi z Rumunska. Mladé dívky ze sociálně znevýhodněných skupin jsou lákány do zahraničí za prací uklízeček nebo pokojských. Odchází tak dobrovolně, s vidinou finančního přilepšení, a následně jsou překupníky prodávány do ostatních členských zemí EU, jejíž politika volného pohybu tyto osoby dostatečně nechrání. Na odhalování, prevenci a poskytování ochrany obětem tohoto zločinu se tak v současnosti nejvíce podílejí neziskové a charitativní organizace. Zastavit se a zauvažovat nad hlubším přesahem výstavy mohou návštěvníci po celý prosinec až do 3. ledna 2015. Další informace o problematice se mohou dozvědět na vernisáži, která se koná v pondělí 1. prosince od 19 hodin.

Aida Boldeanu (*1985) je rumunská básnířka a fotografka. Pracovala jako redaktorka a spolupracovala s různými literárními časopisy. Nejzajímavějším momentem v její kariéře byla práce pro Evropskou unii, kdy byla kulturní představitelkou Rumunska v Litvě. Jako fotografka měla národní i mezinárodní výstavy v Litvě, Americe a v Bulharsku, kde vyhrála mezinárodní soutěž. V současné době žije v Praze, kde proběhlo již několik jejích fotografických výstav (kavárny The Globe, Le Budoir, Rumunský kulturní institut a další). Ve své výtvarné práci se specializuje na ženské akty. Svoje básně přednáší například v rámci autorských čtení literárně kulturního časopisu H_aluze.
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 11. 2014
20.6.
17.9.
Šlechta v boji za českou státnost

Šlechta v boji za českou státnost

Praha 4, Praha
14.3.
30.11.
Farmářské trhy na Pankráci

Farmářské trhy na Pankráci

Praha 4, Praha
30.3.
28.10.
Cyklovlak Kokořínský rychlík

Cyklovlak Kokořínský rychlík

Mšeno, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí