Úvod > Aktivity & akce > Akce > Mělnické Vánoce v čase první republiky

Mělnické Vánoce v čase první republiky

Kdy 29. listopad 2013 - 5. leden 2014 Výstavy
Letošní vánoční výstava nabídne návštěvníkům pohled do života mělnických občanů v čase předvánočním a vánočním v letech 1919 – 1938. Výstavu si můžete užít od 29. listopadu do 5. ledna.
Jak prožívali mělničtí dobu mikulášských zábav, nadílek a různých charitativních akcí? Kdy poprvé osvětlily hlavní náměstí svíčky z Vánočního stromu republiky a jaké další aktivity s tím byly spojené? Co nabízeli mělničtí obchodníci ve svých obchodech v předvánočním čase, jaký charakter měly tehdejší vánoční dárky? Na všechny tyto otázky i mnohé další najdete odpověď na výstavě ve velkém sále muzea.

Výstava v mělnickém regionálním muzeu vás přenese do předvánočních a vánočních týdnů v době první republiky. Velmi četnými akcemi, které provázely tehdejší dobu adventu, byly mikulášské zábavy a dětské mikulášské besídky. Ukázkou z programu dětské besídky v podání dětí z 1. A ZŠ J. Seiferta bude zahájena i zmiňovaná výstava.

Sháňka vánočních dárků zaměstnávala i naše předky – ve „výlohách“ imaginárních mělnických obchodů ilustrujících předvánoční nabídku v letech 1919–1938 uvidíte, co vše nakupovali. Díky dobovým inzerátům můžeme dokumentovat šíři sortimentu, který mělničtí, potažmo pražští obchodníci nabízeli, a posoudit rovněž úroveň tehdejší reklamy. V nápaditosti a naléhavosti si nezadala s tou dnešní.

Kromě exponátů ze sbírky mělnického muzea budou na výstavě k vidění předměty zapůjčené od soukromých sběratelů – hračky ze sbírek Miroslava Smahy a Michala Widenského, melnicensie místních sběratelů Milana Honzíka a Martina Klihavce a pohlednice, formičky na cukroví a další předměty s vánoční tematikou ze sbírky Jiřiny Hánové. Exponáty technického charakteru zapůjčí Technického muzeum v Brně. Na výběru archivních materiálů se aktivně podílejí pracovnice SOkA Mělník, z jehož fondů autoři výstavy při tvorbě scénáře vycházejí. Svými vzpomínkami na prvorepublikové Vánoce nemalou měrou přispívá i známý regionální historik František Purš.

Vernisáž výstavy se koná 28. listopadu v 16.00 hodin. Komentované prohlídky s autory výstavy Mgr. Naďou Černou a Mgr. Lukášem Snopkem: 4. prosince od 15 hodin a 15. prosince od 14 hodin.
Celý popis
Naposledy změněno: 22. 11. 2013
15.2.
18.3.
Petr Soukup - obrazy

Petr Soukup - obrazy

Mělník, Střední Čechy
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Mělník

Zimní prohlídky zámku Mělník

Mělník, Střední Čechy
22.2.
25.2.
Jarní pobytový tábor u koní v Zooparku Zelčín

Jarní pobytový tábor u koní v Zooparku Zelčín

Hořín, Střední Čechy
2.1.
31.3.
Zimní romance na zámku Liblice

Zimní romance na zámku Liblice

Liblice, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí