Úvod > Aktivity & akce > Akce > Mělnické Vánoce v čase první republiky

Mělnické Vánoce v čase první republiky

Kdy 29. listopad 2013 - 5. leden 2014 Výstavy
Letošní vánoční výstava nabídne návštěvníkům pohled do života mělnických občanů v čase předvánočním a vánočním v letech 1919 – 1938. Výstavu si můžete užít od 29. listopadu do 5. ledna.
Jak prožívali mělničtí dobu mikulášských zábav, nadílek a různých charitativních akcí? Kdy poprvé osvětlily hlavní náměstí svíčky z Vánočního stromu republiky a jaké další aktivity s tím byly spojené? Co nabízeli mělničtí obchodníci ve svých obchodech v předvánočním čase, jaký charakter měly tehdejší vánoční dárky? Na všechny tyto otázky i mnohé další najdete odpověď na výstavě ve velkém sále muzea.

Výstava v mělnickém regionálním muzeu vás přenese do předvánočních a vánočních týdnů v době první republiky. Velmi četnými akcemi, které provázely tehdejší dobu adventu, byly mikulášské zábavy a dětské mikulášské besídky. Ukázkou z programu dětské besídky v podání dětí z 1. A ZŠ J. Seiferta bude zahájena i zmiňovaná výstava.

Sháňka vánočních dárků zaměstnávala i naše předky – ve „výlohách“ imaginárních mělnických obchodů ilustrujících předvánoční nabídku v letech 1919–1938 uvidíte, co vše nakupovali. Díky dobovým inzerátům můžeme dokumentovat šíři sortimentu, který mělničtí, potažmo pražští obchodníci nabízeli, a posoudit rovněž úroveň tehdejší reklamy. V nápaditosti a naléhavosti si nezadala s tou dnešní.

Kromě exponátů ze sbírky mělnického muzea budou na výstavě k vidění předměty zapůjčené od soukromých sběratelů – hračky ze sbírek Miroslava Smahy a Michala Widenského, melnicensie místních sběratelů Milana Honzíka a Martina Klihavce a pohlednice, formičky na cukroví a další předměty s vánoční tematikou ze sbírky Jiřiny Hánové. Exponáty technického charakteru zapůjčí Technického muzeum v Brně. Na výběru archivních materiálů se aktivně podílejí pracovnice SOkA Mělník, z jehož fondů autoři výstavy při tvorbě scénáře vycházejí. Svými vzpomínkami na prvorepublikové Vánoce nemalou měrou přispívá i známý regionální historik František Purš.

Vernisáž výstavy se koná 28. listopadu v 16.00 hodin. Komentované prohlídky s autory výstavy Mgr. Naďou Černou a Mgr. Lukášem Snopkem: 4. prosince od 15 hodin a 15. prosince od 14 hodin.
Celý popis
Naposledy změněno: 22. 11. 2013
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Mělník

Zimní prohlídky zámku Mělník

Mělník, Střední Čechy
8.10.
Festival ptactva Veltrusy

Festival ptactva Veltrusy

Mělník, Střední Čechy
26.2.
Mělnický masopust

Mělnický masopust

Mělník, Střední Čechy
2.4.
Vynášení Morany v Mělníku

Vynášení Morany v Mělníku

Mělník, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí