Úvod > Aktivity & akce > Akce > Letenský masopust 2017

Letenský masopust 2017

Kdy 25. únor 2017 10:00 - 17:00 Společenské akce
V sobotu 25. února se hned několik míst Prahy 7 stane dějištěm velkého Letenského masopustu. Specifický program bude připraven v budově Národního zemědělského muzea: můžete zde po celý den nejen ochutnávat tradiční masopustní pokrmy a sladkosti, ale dát i průchod vlastní fantazii a tvořivosti.
Slavnostní zahájení začne v 10.00 hodin na Strossmayrově náměstí. V 10.30 bude průvod vycházet ze Strossmayerova náměstí za doprovodu hudby směrem na Letnou do galerie Scarabeus na výstavu Masky - konfrotace a kontrasty, zde bude ukázka tvorby improvizovaných a lícených masek, poté se pruvod vydá do Národního technického muzea, kde projde částí expozice (cca. 30 minut).

Další program pro děti a dospělé pokračuje v Národním zemědelském muzeu, od 13 hodin zde bude nabízena tradiční masopustní gastronomie za doprovodu hudby. Účastníci průvodu mají vstup do NZM zdarma. Zde bude probíhat bohatý program až do šesté hodiny odpolední, kdy se masky odeberou do Letenských sadů ke kyvadlu.
 

Program NZM

Ti, kdož v maskách a kostýmech do NZM přijdou (i ráno), mají vstup do všech expozic zdarma; ti, kteří jsou zvídaví a budou se chtít naučit zajímavé masky vytvářet, mohou od 10 hodin navštívit výtvarnou dílnu se scénografkou a lektorkou MgA. Evou Blahovou. Naučí se vyrobit originální masopustní masku z netradičního materiálu – recyklovaných papírových proložek na vajíčka. I takto běžný a banální materiál lze proměnit v impozantní královské koruny, speciální čepce i vysokánské klobouky a také v masku nejproslulejší postavy karnevalu v Benátkách – morového doktora Medico della Peste s typickým dlouhým „zobákem“. S touto i dalšími maskami (včetně těch, které si přinesete hotové z domova), se pak lze v NZM přihlásit do velké soutěže masek, v níž odborná porota masky i maškary pečlivě prozkoumá a odmění ty nejoriginálnější a nejinvenčnější tvůrce. Ti, kdo nebudou mít zájem přímo o masku, ale chtějí se o masopustu „vybarvit“, se mohou vypravit do 1. patra NZM, kde budou vyškolení odborníci malovat na obličej. Po proměně lze posedět v improvizované kavárničce, nebo se vydat buď do dětského divadélka Gabriely Mikulové, spojeného s cvičením, nebo za mistrem řezbářem p. Merhautem, jenž všechny zájemce zasvětí do základů opracovávání dřeva. Pod jeho vedením můžete vytvořit masopustní figurku, sošku či malou masku a objevit v sobě zcela nový druh talentu. „

Masopust ale bude samozřejmě také o typických masopustních pokrmech. Jejich složení se během staletí příliš nezměnilo - bývala to jídla, která měla zajistit na přicházející postní období dostatek síly, takže šlo většinou o maso v nejrůznějších podobách, špek, škvarky, jitrnice, jelítka, klobásy či huspeniny; nebo naopak typické masopustní sladkosti jako koblížky, šišky s mákem a tvarohem, vdolky nebo koláče. Ty všechny budete moci v Národním zemědělském muzeu během sobotního odpoledne 25. února ochutnat, ať už půjde o dobroty z dílny Nepomuckých kuchařinek či dalších výrobců. Až do 19 hodin k tomu bude vyhrávat harmonikář, flašinetář a Letenská masopustní kapela, takže se můžete vydovádět stejně, jako v dávných časech naši králové. Podle kronikářských záznamů totiž slavil masopust už král Vladislav II. se svými poddanými kolem roku 1160, a to bujaře, vesele, tancem i hodováním.
Celý popis
Naposledy změněno: 22. 2. 2017

Ubytování a restaurace v okolí