Úvod > Aktivity & akce > Akce > Kupecká osada Krumbenowe aneb Veletrh pravěké a středověké kultury v Českém Krumlově

Kupecká osada Krumbenowe aneb Veletrh pravěké a středověké kultury v Českém Krumlově

Kdy 30. srpen 2014 - 31. srpen 2014 Historické a vojenské akce
Je váš bronzový srp již zubatý a neseče? Potřebujete nutně nové jantarové korále? Bronzovou sponu? Nápažník? Meč? Jste zvědaví na módní halštatské textilní vzory? A máte nějakou tu hřivnu k útratě? Po tisících let se kupci opět vracejí do města! Nenechte si je ujet!

Na sklonku léta 30. 8. - 31. 8. 2014 proběhne v Českém Krumlově veletrh pravěké a středověké kultury s názvem „KRUMBENOWE - kupecká osada". V pivovarské zahradě Eggenberg v centru Krumlova vyroste víkendové tržiště a dílny, kde odborní lektoři v roli obchodníků a řemeslníků v dobovém ošacení předvedou prastaré dovednosti našich předků z období paleolitu a mezolitu, mladší doby kamenné, doby bronzové a železné i raného středověku. V sobotu od 10 do 18 hodin a v neděli od 10 do 14 hodin se mohou návštěvníci těšit na kovotepce, zbrojíře, ševce, tkadleny, kameníky, skláře, šperkaře, léčitele, síťaře, barvíře a další kumštýře z různých období naší dávné minulosti, a to přímo při jejich práci.

Nebyla by to však ta správná rekonstrukce života kupecké osady, kdyby si návštěvník nemohl na vlastní kůži vyzkoušet i obtížné smlouvání s prastarými kupci a neoslavil dobrou koupi tancem a hudbou. Sobotní večerní program proto od 20 hodin doprovodí experimentální hudební a taneční vystoupení skupin Altsteinzeitliche Knochenklangbilder, Alterra a jejich hosté, kterými se můžete stát i vy.

Akce je zaměřena na popularizaci archeologie s cílem připomenout klíčovou historickou roli regionu jako významné křižovatky obchodních a kulturních cest v pravěku a středověku. Výběr období i kultur, které budou v rámci kupecké osady představeny, se proto zakládá na skutečných dokladech pravěkého a raně středověkého osídlení českokrumlovského regionu a náhodný není ani výběr místa konání akce.

V areálu pivovarské zahrady Eggenberg bylo archeologickým výzkumem odhaleno dosud nejstarší osídlení Českokrumlovské kotliny v mladší době kamenné a také první slovanská osada na území města. Tyto důležité historické kapitoly jsou v dnešním kulturním kontextu vrcholně a pozdně středověkého Českého Krumlova často opomíjeny a také proto bude interaktivní program kupecké osady KRUMBENOWE doplněn přednáškou doc. Mgr. O. Chvojky z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, věnovanou možné rekonstrukci obchodních cest, dovozu surovin i výrobků a otázkám kulturních vlivů s přihlédnutím k novým archeologickým poznatkům v regionu.

Projekt „KRUMBENOWE - Kupecká osada" je realizován ve spolupráci Regionálního muzea v Českém Krumlově s Národním muzeem v Praze, Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích, řadou odborných lektorů a za podpory města Český Krumlov a pivovaru Eggenberg.

Vstupné na celou akci je zdarma.

Celý popis
Naposledy změněno: 11. 8. 2014
1.4.
31.10.
Střípky z diplomatických cest na zámku Český Krumlov

Střípky z diplomatických cest na zámku Český Krumlov

Český Krumlov, Jižní Čechy
18.5.
19.5.
Rallye Český Krumlov 2018

Rallye Český Krumlov 2018

Český Krumlov, Jižní Čechy
20.7.
11.8.
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2018

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2018

Český Krumlov, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Athanor v Českém Krumlově

Pension Athanor v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jižní Čechy
Restaurant Old Inn

Restaurant Old Inn

Český Krumlov, Jižní Čechy