Úvod > Aktivity & akce > Akce > Kosmický podzim v Planetáriu Praha

Kosmický podzim v Planetáriu Praha

Kdy 19. září 2017 18:00 - 28. listopad 2017 20:00 Festivaly
V tomto roce uplynulo 60 let od startu družice Sputnik 1. Při této příležitosti připravilo pražské Planetárium sérii akcí, které tuto událost připomenou. Prahu navštíví mnoho významných osobností kosmonautiky, kteří se účastní chystaných besed. K vidění bude i replika družice Sputnik.
Sérii akcí zahájí beseda s názvem Kam se ubírá ruský kosmický výzkum?, která se bude konat dne 19. září od 18 hodin. Besedy se bude účastnit ředitel pro komunikaci ruské agentury Roskosmos Igor Burenkov, bývalý kosmonaut a nynější výkonný ředitel Roskosmosu Sergej Krikaljov. Tématem besedy budou perspektivy ruské kosmonautiky.

Další chystaná akce s názvem Chci letět ke hvězdám se uskuteční dne 26. září od 10:30. Tato beseda je připravena pro žáky, studenty a zájemce o kosmonautiku. Pozvání přijali kosmonauti Alexander Viktorenko, Roman Romaněnko a Dorothy Marie "Dottie" Metcalf-Lindenburger. V ten samý den proběhne od 15 hodin beseda Kosmonautika a její vliv na technické vzdělávání, která je určena především pro učitele fyziky. Besedu povede Dorothy Metcalf-Lindenburger.

Ve dnech 4. - 10. října se pořádá Světový kosmický týden. Při příležitosti této události bude od 4. října ve foyer Planetária k vidění replika družice Sputnik 1. V pražském Planetáriu byly vyrobeny dva modely s pomocí 3D tiskáren, z nichž jeden má prosvětlené klíčové části a umožńuje vidět umístění a velikost jednotlivých systému družice, a druhý, který je rozebíratelný. Rozměry modelu odpovídají skutečné původní velikosti družice, ovšem použité materiály nejsou původní, přestože se staré sovětské součástky dají ještě sehnat. Prezentace ing. Jana Šifnera nabídne informaci o tom, co předcházelo vypuštění družice či jak to bylo s nosnou raketou.
Celý popis
Naposledy změněno: 4. 10. 2017

Ubytování a restaurace v okolí