Úvod > Aktivity & akce > Akce > Kočáry a kočárky na zámku v Děčíně

Kočáry a kočárky na zámku v Děčíně

Kdy 24. říjen 2013 - 30. duben 2015 Výstavy
V prostorách děčínského zámku jsou zpřístupněny dvě výstavy historických vozů značně rozdílných velikostí. Výstava Historické kočáry bude k vidění v barokní konírně až do konce dubna 2015. Druhá výstava Kočárky a kolébky 1880–1980 zaplní salony jižního křídla zámku do 19. 1. 2014.
Již v minulých dvou letech hostila zámecká konírna výstavu historických kočárů zapůjčených z Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem. Jednalo se převážně o příměstské a lovecké vozy z přelomu 19. a 20. století. Letos na jaře sice byla většina exponátů odvezena, nicméně návštěvníci, kteří si je nestihli prohlédnout, smutnit nemusí. Díky spolupráci Zámku Děčín p.o. a Poštovního muzea v Praze bude totiž v impozantním prostoru barokní konírny instalována nová expozice historických vozů a ta pestrostí a kvalitou vystavených kusů předchozí výstavu ještě předčí.

Novou expozici tvoří desítka kočárů nejrůznějších tvarů a typů zhruba z let 1850 až 1900. K vidění budou jak kočáry výletní, tak vozy používané pro městský provoz a dokonce i sportovní, určené k vozatajským závodům. Pestrá je i velikost vystavených kusů – od krátkých a lehkých sportovních vozů až k výletnímu kočáru z majetku rodiny Metternichů, ten kvůli svým impozantním rozměrům málem konírny ani neprošel. Možná nejzajímavějším exponátem je mohutný městský dvouspřežní kočár vyrobený okolo roku 1850, který údajně pochází přímo z majetku císařského dvora.

Jistým protipólem expozice skutečných dopravních vozů bude výstava nejmenších vozítek, tedy kočárků a kolíbek pro děti i pro panenky. Na zámek jí zapůjčila paní Miloslava Šormová, která se jejich sbírání věnuje již od poloviny 80. let a za tu dobu shromáždila početný soubor zahrnující na 130 exponátů z let 1880–1980. Z tohoto úctyhodného množství bude v pokojích jižního křídla představeno celkem 55 kočárků dětských i loutkových a 16 kolíbek. Najdeme mezi nimi jak dávné „princesky“ z vrbového proutí či pedigu vyráběné na přelomu 19. a 20. století, tak zajímavá vozítka ze 30. let reflektující tvary tehdejších automobilů a mnohé další. Všechny exponáty si návštěvníci budou moci prohlédnout s kompletním vybavením, peřinkami, polštářky atd.

Expozice historických kočárů ze sbírek Poštovního muzea v Praze se až do roku 2015 se stane součástí druhého prohlídkového okruhu děčínského zámku. Výstava historických kočárků bude pro návštěvníky otevřena do ledna roku 2014.
Celý popis
Naposledy změněno: 12. 4. 2015
31.1.
29.5.
Zoologická olympiáda 2018 v Zoo Děčín

Zoologická olympiáda 2018 v Zoo Děčín

Děčín, Severozápadní Čechy
23.4.
27.4.
TýDen Země v ZooŠkole v Zoo Děčín

TýDen Země v ZooŠkole v Zoo Děčín

Děčín, Severozápadní Čechy
11.5.
27.5.
Městské slavnosti Děčín 2018

Městské slavnosti Děčín 2018

Děčín, Severozápadní Čechy
1.5.
31.5.
Zámek patří dětem - státní zámek Benešov nad Ploučnicí

Zámek patří dětem - státní zámek Benešov nad Ploučnicí

Benešov nad Ploučnicí, Severozápadní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování na děčínském zámku

Ubytování na děčínském zámku

Děčín, Severozápadní Čechy
Hotel Česká Koruna

Hotel Česká Koruna

Děčín, Severozápadní Čechy