Úvod > Aktivity & akce > Akce > Knížecí lov na zámku Sychrov - slavnosti luku a nože

Knížecí lov na zámku Sychrov - slavnosti luku a nože

Kdy 24. září 2016 10:00 - 16:00 Hudební a divadelní akce
Jedinečná příležitost pro malé i velké zastřílet si z luků na makety zvířat či terče v zámeckém parku a zhlédnout profesionální ukázky střelby.

Tradiční akce na  Státním zámku Sychrov:

Sobota 24. září je dnem, kdy se v sychrovském zámeckém parku opět obnoví tradice knížecích lovů – pro děti je připravena „střelecká stezka“, kdy se utkají s celkem deseti zvířaty. Dobří střelci tak skolí kamzíka, medvěda, srnu, rysa, lišku či krocana. Odměnou jim bude diplom a titul Knížecího lovčího. Zvířata jsou z polyuretanu a jsou v životní velikosti. Dětští lovčí budou střílet za pomoci dřevěných luků a šípů pod dohledem profesionálních instruktorů.

Dospělé návštěvníky potom čekají terče uprostřed parku a možnost nácviku lukostřelby, respektive krátký exkurs do tajů této sportovní disciplíny.

V každou celou hodinu budou probíhat ukázky stylů historické a sportovní disciplíny, jako je například historická střelba ku ptáku, nebo japonská Kyudo – cesta luku, chybět nebude ani indiánská lukostřelba a vystoupení slovenské skupiny Fekete solyom – Čierny sokol s  bojovou mongolskou lukostřelbou z období 9. a 10. století. Jedná se o jednu z nejlepších skupin historické lukostřelby na světě. Její vedoucí předvede střelbu z luku s nátahovou silou přes 120 liber. (Běžně střílejí ženy z luků 30 liberních a muži 40 liberních.) Účast přislíbil také úřadující Mistr Evropy ve 3D lukostřelbě Tomáš Hanuš.

V průběhu dopoledne proběhnou v zámeckém parku a jeho blízkém okolí tři odlišné lukostřelecké závody, které bude možné částečně sledovat. Jde o 3D lukostřelbu na terče ve tvaru zvířat, střelba ATL zvaná lukohrátky (k disciplínám patří např. rychlostřelba, střelba na pohyblivé cíle – kolečka, ústupovka atd.). Třetím závodem bude tzv. terčovka – olympijská lukostřelba.

V areálu parku budou také stánky s noži těch nejlepších českých a slovenských nožířů, kováři a samozřejmě možnost občerstvení.

„V letošním roce jde již o třetí ročník této akce a myslím, že zatím bude nejpestřejší. Každým rokem se rozšiřuje nabídka, program je čím dál bohatší, až mám obavu, abychom vše ve vytčený čas (10 – 16 hodin) stihli“, komentuje akci PhDr. Miloš Kadlec, ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově. „Jako milovník Sychrova a obdivovatel zámeckého parku vítám, že jsme díky spolupráci s lukostřelci vymysleli akci, která zámecký park přibližuje minulosti a účastníkům nabízí potěchu těla i duše, neboť jak jsem zatím vypozoroval, dobře střílet vyžaduje pokoru, soustředění, ale i respekt k luku…A ta radost, když dítě nebo dospělák zasáhne terč! Každý rok si říkám, že bych si měl tento sport také vyzkoušet, ale nakonec se raději procházím parkem a sleduji, jak zaujatě děti naslouchají instruktorům, jak se opravdu soustředí při míření na zvířecí makety – a dospělí, ti se zase mezi sebou sází, kdo zasáhne lépe. Je to opravdu příjemná akce v kouzelném prostředí. “
 

Partnery Svátku luku a nože, aneb Knížecího lovu na Sychrově jsou Yate - targets a Vrága 3D targets. Organizátory potom správa SZ Sychrov, LK Ostrostřelci Skalany, LK ARNI Valteřice a LK Žebrák.
 

Historie lukostřelby

Co paměť sahá, provází nůž, luk a šípy lidstvo na jeho dosavadní pouti. Objev luku je stejně starý jako objev ohně a společně s objevem řeči bývá považován za klíčový pro zachování a vývoj lidského rodu. Již před 50 000 lety můžeme nalézt první známky existence luků. K velkému zdokonalení a vylepšení se luk dostal o devět až deset tisíc let později - v této době se již objevují pazourkové hroty na šípy. Člověk objevil luk pravděpodobně tak, že si všiml ohnutého stromku a síly, s jakou se narovnává. Člověk tak usoudil, že spojení dvou konců dřeva napnutím spojujících vláken, na které vhodně přiloží malý "oštěp", mu ho dovolí vymrštit s mnohem větší rychlostí a přesností. Luky bývaly dlouhé okolo 2 metrů a šípybyly zhruba metrové. Hlavně pro uchování loveckých a bojových dovedností se v místech, kde byl luk znám, pořádaly různé druhy soutěží prověřujících schopnost zasáhnout cíl s dostatečnou účinností a přesností.
V Asii luk zpravidla požíval mnohem větší úcty než v Evropě a svou roli hrálo i určité zaostávání za Evropou v oblasti technologické a vojenské. Díky tomu se v řadě regionů lukostřelba uchovala jako národní sport až do současnosti, nebo relativně nedávné minulosti.

V Evropě má lukostřelba nepřetržitou tradici ve Francii, velkými příznivci lukostřelby jsou také Angličané, neboť Anglie nezapomíná na fenomenální úspěch anglických lukostřelců na konci středověku.

Historie moderního sportu se začíná psát na (druhých) novodobých olympijských hrách v roce 1900, kde byla lukostřelba poprvé zařazena do programu.  

Celý popis
Naposledy změněno: 20. 9. 2016

Ubytování a restaurace v okolí