Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Císař Karel IV. 1316–2016
Císar Karel IV. ukládá relikvii dreva svatého Kríže do velkého ostatkového kríže (detail), kolem 1360, nástenná malba, hrad Karlštejn, kaple Panny Marie
Výstavy

Císař Karel IV. 1316–2016

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Česko-bavorská zemská výstava Císař Karel IV. 1316–2016 pořádaná při příležitosti 700. výročí narození tohoto výjimečného panovníka představí v Praze i v Norimberku mimořádný výběr památek kultury a umění jeho doby. Výstava se koná ve Valdštejnské jízdárně v Praze od 15. května do 25. září 2016.

Výstava ve Valdštejnské jízdárně v Praze představí Karla IV. jako mimořádnou osobnost evropských politických a kulturních dějin, jako zbožného, vzdělaného, cílevědomého a prozíravého panovníka, který k prosazení vlastních cílů neváhal použít širokou paletu diplomatických prostředků, lest a taktizování nevyjímaje. Jedním z nezaměnitelných rysů Karlovy vladařské koncepce bylo programatické využívání výtvarného umění a architektury k propagaci císařského majestátu. Karel IV. se zapsal do historie jako jeden z nejvelkorysejších uměleckých mecenášů a zakladatelů, současně také jako jeden z nejčastěji zobrazovaných panovníků v dějinách středověké Evropy.

Cílem výstavy je ukázat portrét Karla IV. oproštěný od zkreslujících nánosů ideologických předsudků a nabídnout veřejnosti plastickou podobiznu historické osobnosti s jejími pozitivními i stinnými stránkami. Osobnost Karla IV. bude promítnuta na kaleidoskopické pozadí širokých dobových kulturně-historických souvislostí, k nimž ve 14. století patřily např. klimatické změny, sucha i povodně, neúrody, hladomory, morové epidemie, židovské pogromy anebo finanční krize. A právě do tohoto historického kontextu s nápadnými aktuálními přesahy bude zasazen obdivuhodný rozkvět karlovského umění a architektury. Byl tedy život na císařském dvoře natolik odtržen od ne vždy uspokojivé reality všedního dne v podhradí? Jakým způsobem byl vlastně současníky vnímán Karel IV.? Odkud přicházely finanční prostředky na velkolepou a nákladnou císařskou reprezentaci? Jak si lze představit shromažďování svatých ostatků a jaká byla role umění ve službách Karlovy říšské politiky? Kdo byli ti, kteří jménem císaře konali a zajišťovali mu tolik potřebnou podporu?

Na takovéto a další otázky hledá výstava odpovědi prostřednictvím 170 exponátů všech uměleckých a uměleckořemeslných oborů, kulturně-historických a archivních dokumentů, vypůjčených z více jak stovky nejprestižnějších evropských a amerických muzeí, církevních i soukromých sbírek. Umělecké počiny Karla IV. a příslušníků jeho císařského dvora, ať již místem jejich vzniku byly Praha, Norimberk, Cáchy, Frankfurt nad Mohanem či jiná umělecká centra Svaté Říše římské, budou vystaveny společně s inspiračními předlohami byzantského, italského nebo francouzského původu.

K výstavě bude připraven pestrý a obsáhlý mezinárodní program doprovodných aktivit, které budou výstavní projekt provázet po dobu konání obou částí výstavy v Praze i Norimberku. Návštěvníci budou moci navštívit řadu výstavních projektů v partnerských muzejních institucích v Čechách i Bavorsku, vydat se po stopách Karla IV. lokalitami spojenými s jeho životem a obdivovat památky karlovské architektury a umění v původním prostředí. Součástí doprovodného programu budou vědecká sympozia, workshopy, divadelní a hudební představení na obou stranách zemské hranice.

Po uvedení v Praze bude mít výstava své pokračování v Norimberku:
20. 10. 2016 – 5. 3. 2017 Germanisches Nationalmuseum, Norimberk


Autoři výstavy:
Jiří Fajt (Národní galerie v Praze)
Susanne Jaeger, Markus Hörsch, Christian Forster (Vědecké centrum pro dějiny a kultury středovýchodní Evropy při univerzitě v Lipsku)
Michael Lindner, Olaf Rader (Berlín – Brandenburská akademie věd)
Martin Bauch (Německý historický institut (DHI) Řím)
Eva Schlotheuber (Univerzita Düsseldorf)
Wolfgang Jahn, René Küpper (Dům bavorských dějin Augsburg)

Kurátor výstavy: Jiří Fajt
Spolukurátorka výstavy: Helena Dáňová 

Záštitu nad výstavou převzali:
předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch,
předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček,
předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka,
ministerský předseda Svobodného státu Bavorsko Horst Seehofer,
arcibiskup pražský, metropolita a primas český kardinál Dominik Duka OP
a primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

Aktuality

Romantika malostranských zákoutí – vycházka s průvodcem

Romantická vycházka Malou Stranou po dvorcích, kavárnách a zahrádkách.
Praha 1, Praha

Lucia Moholy: Exposures

Lucia Moholy: Exposures je první ucelenou prezentací tvorby spisovatelky a fotografky pražského původu Lucie Moholy. Výstava se uskuteční 30. května až 28. října 2024.
Praha 1, Praha

John Sanborn – Notes on Us

John Sanborn, jedna z hlavních osobností druhé vlny amerického videoartu, představí v Kunsthalle Praha svoji nedávnou tvorbu. Výstava proběhne 1. března až 2. června 2024.
Praha 1, Praha

Ester Geislerová: Co jsme měli říct a neřekli

Vizuální umělkyně Ester Geislerová navazuje na již dříve zpracovávaná témata partnerských vztahů a komunikace i na práci s emocemi a traumatem. Výstava v Kunsthalle Praha se uskuteční 28. 6. až 13. 9. 2024.
Praha 1, Praha

Elmgreen & Dragset: Read

V rámci své první samostatné výstavy v České republice promění umělecké duo Elmgreen & Dragset prostory Kunsthalle Praha v imerzivní prostředí.
Praha 1, Praha

Chiharu Shiota: Neklidná duše

Neklidná duše je první samostatnou výstavou mezinárodně uznávaná umělkyně Chiharu Shioty v České Republice. Uskuteční se v Kunsthelle Praha v termínu 28. 11. 2024 až 28. 4. 2025.
Praha 1, Praha

Svátek růžových vín na Pražském hradě

První máj, příjemná atmosféra, dechberoucí výhled na celou Prahu a…? Samozřejmě sklenička moravského nebo českého růžového vína! Již po čtrnácté se prvního května promění Pražský hrad na Svátek růžových vín. Dopřejte si příjemné chvíle s našimi růžovými víny, které si podmaní vaše smysly.
Praha 1, Praha

ZUŠ Open 2024

Základní umělecké školy v celé republice každým rokem chystají pestrý program pro happening ve veřejném prostoru ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené. I letos ožijí v termínu 23. 5. – 9. 6. dpod heslem ZUŠlechťujeme uměním stovky míst po celé republice.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Muzeum Kouzlo starých časů – oděvy a doplňky z let 1850-1920

Muzeum Kouzlo starých časů v Praze, na Malé Straně, je zaměřeno na historické oděvy, doplňky a kuriozity z období 1850-1920.
Praha 1, Praha

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.
Praha 1, Praha

Park brutalistních miniatur Kryštofa Kintery na Klárově

V malém parku Holubička na Klárově naproti budově Kunsthalle Praha, si prohlédnete mimořádný soubor modelů brutalistních “soch domů”, které stojí či stávaly v pražských ulicích. Vytvořil je výtvarník Kryštof Kintera.
Praha 1, Praha

Městské questy po Praze s Quest Adventure

Vydejte se na nezapomenutelnou cestu srdcem Prahy s našimi jedinečnými městskými questy!
Praha 1, Praha

Kunsthalle Praha

Nové centrum pro umění Kunsthalle Praha vzniklo na Klárově přestavbou Zengerovy trafostanice. Program se soustředí na pořádání dočasných výstav, na výzkum v oblasti moderního a současného umění a na inovativní přístupy ve výstavní činnosti.
Praha 1, Praha

Památník Okřídlený lev na Klárově

V Praze na Klárově poblíž ulice U Železné lávky naleznete působivou sochu okřídleného lva od britského sochaře Colina Spoffortha. Památník věnovali Britové československým letcům, kteří během druhé světové války bojovali v Britském královském letectvu.
Praha 1, Praha

Kokpit café – klub v bývalé trafostanici

Kokpit je k dispozici všem, kdo chtějí předvést něco zajímavého.
Praha 1, Praha

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. Vstup do zahrad je z Valdštejnské ulice přes Kolowratské nádvoří.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Bistro v Kunsthalle Praha

V industriálně laděném Bistru v Kunsthalle Praha pro vás každý den připravují obědové menu, slané i sladké snacky a mnohem víc.
Praha 1, Praha

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.
Praha 1, Praha

Ada restaurant

Příjemná a stylová restaurace v hotelu Hoffmeister & Spa nabízí moderní zážitkovou kuchyni.
Praha 1, Praha

Luxusní ubytování u Rudolfa Jelínka v Praze na Malé Straně

Muzeum slivovice Rudolf Jelínek nabízí ubytování ve starém pražském domě na Malé Straně. Užijte si naprosté soukromí v malostranském domě, ve kterém bydlela slavná česká filmová a divadelní herečka Slávka Budínová.
Praha 1, Praha

Augustine Hotel na Malé Straně v Praze

Pětihvězdičkový hotel Augustine v Praze na Malé straně se nachází mezi Pražským Hradem a Karlovým mostem. Původně v jedné z budov dnešního hotelu býval středověký klášter a díky rozsáhlé rekonstrukci se jej podařilo přestavět na hotel na nejvyšší úrovni.
Praha 1, Praha

Augustine Restaurant

Přijďte si vychutnat unikátní kulinářský zážitek do překrásných historických prostor restaurace Augustine, která představuje klidnou oázu na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Hotel Golden Well s restaurací Terasa U Zlaté studně

Hotel U Zlaté Studně je původní residence slavného astronoma Tychona Brahe situována do inspirativního prostředí Malé Strany. Nabízí 17 luxusně vybavených pokojů a 2 nádherné apartmány odrážející historii doby císaře Rudolfa II. Hotel okouzlí nejen nádhernými výhledy, ale také vyjímečným servisem.
Praha 1, Praha

Malostranská pivnice – Švejk restaurant na Malé Straně v Praze

Švejk restaurant "Malostranská pivnice" se nachází v historickém centru Malé strany Na Kampě. Restaurace je proslulá nejen svou typickou českou atmosférou ve stylu staročeské pivnice, ale i svým "Plzeňským" pivem výtečné kvality tankového piva a tradiční českou i mezinárodní kuchyní.
Praha 1, Praha