Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava Kamélie ve Velkém skleníku v Kroměříži

Výstava Kamélie ve Velkém skleníku v Kroměříži

Kdy 26. únor 2016 9:00 - 28. březen 2016 16:00 Výstavy
Výstava téměř staletých kvetoucích rostlin kamélií v Květné zahradě v Kroměříži! Kamélie se v Květné zahradě v Kroměříži začaly pěstovat od druhé poloviny 19. století a ve 20. století už patřily k největším lákadlům kroměřížské rostlinné sbírky.
Květná zahradaKroměříži patří mezi nejkrásnější evropské zahrady. Labyrinty zelených stěn spolu s 244 m dlouhou Kolonádou, dvěma historickými skleníky s expozicí zimních zahrad, centrálním pavilonem neboli Rotundou, vodotrysky ve Pstružích rybnících, několika zahradními altány a originální květinovou i sochařskou výzdobou nabízí řadu neopakovatelných pohledů a zážitků.

Součástí sbírky rostlin pěstovaných v Květné zahradě je také kolekce kamélií s přibližně čtyřiceti vzrostlými stromy a stejným počtem menších rostlin v několika odrůdách. Pěstují se tu už od poloviny 19. století, což je řadí mezi nejstarší rostliny svého druhu v Evropě. Na vlastní oči je můžete vidět od 26. února až do konce března, a to na výstavě kvetoucích kamélií v nově rekonstruovaném Velkém skleníku.

Kdo má zájem, může si samozřejmě
koupit mladé rostliny kamélií s podrobným návodem k pěstování. Součástí výstavy budou také speciální komentované prohlídky.

Otevřeno je denně od 9.00 do 16.00 hod., vstupné na výstavu je součástí vstupného do samotné zahrady. Dospělí zaplatí 70 Kč, senioři, děti a studenti 45 Kč, děti do 6 let a držitelé průkazu ZTP/P mají vstup zdarma.

Budou vystaveny desítky vzácných vzrostlých keřů a stromů kamélií, některé dosahují stáří až 100 let. Během výstavy bude možné zakoupit mladé rostliny kamélií (s podrobným návodem k pěstování), suvenýry a také drobné občerstvení.

Kamélie se v Květné zahradě začaly pěstovat od druhé poloviny 19. století a ve 20. století už patřily k největším lákadlům kroměřížské rostlinné sbírky. Jejich kolekce zahrnovala tehdy několik desítek vzrostlých exemplářů v několika odrůdách.

Výstava kamélií, která probíhá od 26.2. do 28.3. 2016 má po celou dobu trvání bohatý doprovodný program. Nebudou chybět ani komentované prohlídky, na nichž se návštěvníci dozvědí mnoho informací z kulturní historie kamélií, odkud kamélie pocházejí, jak a kdy se dostaly do Evropy, zda voní a co vše potřebují k tomu, aby nás svým půvabem mohly potěšit i u nás doma.
 

Prohlídky s odborným komentářem a doprovodný program:

  • pátek 26. února v 11 a ve 14 hodin (komentované prohlídky)
  • sobota 27. února v 11 a ve 14 hodin (komentované prohlídky), v 16 hodin koncert „O květinách a tak…“ (operní pěvkyně Nao Higano, Mária Vaitová – klavír, Hana Feltlopvá – housle)
  • neděle 28. února v 11 a ve 14 hodin (ukázka čajového obřadu – předvede Chajovna z Brna)
  • sobota 5. března od 13 do 16 hodin (tvořivá dílna pro děti – Japonský klub Olomouc)
  • neděli 6. března v 11 a ve 14 hodin (komentované prohlídky), od 13 do 16 hodin (tvořivá dílna pro děti – Metodické centrum zahradní kultury v Kroměříži)
  • sobota 12. března v 10, 11, 13, 14  a v 15 hodin (čajový obřad – workshop, Japonský klub Olomouc, nutná rezervace na info@nczk.cz nebo na tel. 778 531 417
  • neděle 13. března v 11 a ve 14 hodin (komentované prohlídky)
  • pátek 18. března v 11 a ve 14 hodin (komentované prohlídky)
  • sobota 19. března v 11 a ve 14 hodin (ukázka aranžování ve stylu ikebana)
  • neděle 20. března v 11 a ve 14 hodin (komentované prohlídky)
 
Ve dnech konání doprovodných programů bude v době od 10 do 16 hodin otevřena čajovna. Všechny aktivity se konají ve Velkém skleníku Květné zahrady a vstup na výstavu je v rámci vstupného do Květné zahrady. V rámci výstavy můžete navštívit i zimní expozici subtropických rostlin v Palmovém skleníku nebo se jen tak procházet Květnou zahradou, kde už jsou k vidění první známky přicházejícího jara.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 17. 10. 2016
Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Kroměříž, Východní Morava
Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska

Kroměříž, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí