Jarní očista Velikonoce přichystá…

Kdy 18. březen 2012 - 8. duben 2012 Výstavy
Výstava v Městském muzeu a galerii v Poličce, ve třídě Bohuslava Martinů s jarní a velikonoční tematikou, zaměřenou nejen na očistu těla, ale i na to jak naše prababičky praly prádlo, sušily jej a jak se jim žilo bez "pomocníků" dnešní doby...
Výstava návštěvníkům přiblíží, jak v době před více než sto lety lidé prožívali předvelikonoční období. Jaké prostředky a úkony užívali k očistě svých příbytků, těla i ducha a jaké symboly svátek jara provázely. Nad dnešní čistotou by naši předci jen nechápavě kroutili hlavou. Po dlouhá staletí neexistoval vodovod a uklízelo se pouze pomocí mechanických prostředků. Co se týká osobní hygieny, tak koupel jednou týdně byla ještě ve 20. století považována za zcela dostatečnou.

Výstava je vhodným způsobem jak spolu se svými blízkými příjemně strávit volný čas a zároveň se dozvědět mnohdy nové a zcela určitě zajímavé informace o tom, jak asi žili naši předkové v dobách před více než sto lety. Spatřit a vyzkoušet zde návštěvník může několik originálních domácích pomocníků, jako byla pračka-kejvačka z přelomu 20. století, mandl, zvon na praní anebo klikyhák na ždímání prádla. Hospodyňky zajisté potom více ocení své novodobé pomocníky a muži se mohou kochat jednoduchými avšak zároveň praktickými stroji na ruční pohon. Děti zde na vlastní oči uvidí, jak se připravovali a jak slavili Velikonoce děti před mnoha a mnoha lety… Z rohu místnosti bude potajmu koukat Moréna čakajíc na spálení v ohni, Jidáš na svém vozíku připravený na koledu o Bílé sobotě, anebo krásně nabarvená a voskem nazdobená vajíčka. To vše a mnohé další předměty spojené s těmito svátky jsou na výstavě ke zhlédnutí.

Za mnohem důležitější než čisté tělo a prádlo byla považována neposkvrněná duše. Příprava na Velikonoce, jakožto nejdůležitější svátek církevního roku, však nebyla podceňována ani v minulosti. V tomto období probíhal nejen důkladný úklid v domácnostech, ale lidé se intenzivněji věnovali i očistě svého ducha. Činili tak zpytováním svědomí, přemýšlením nad svými hříchy, modlitbou a zpovědí v kostele. S předvelikonočním obdobím bylo spjato spousta zvyků a pověr. Lidé věřili zejména v očistnou sílu vody a ohně.

Celý popis
28.3.
19.4.
Velikonoce na Betlémě

Velikonoce na Betlémě

Hlinsko, Východní Čechy
28.3.
19.4.
Velikonoce v hlineckém Betlémě

Velikonoce v hlineckém Betlémě

Hlinsko, Východní Čechy
28.3.
29.3.
Skřítkové otevírají hrad Bouzov

Skřítkové otevírají hrad Bouzov

Bouzov, Střední Morava a Jeseníky
28.3.
Jarní Kujebácký jarmark ve Vysokém Mýtě

Jarní Kujebácký jarmark ve Vysokém Mýtě

Vysoké Mýto, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí