Jarní očista Velikonoce přichystá…

Výstavy
Hodnocení: Počet hvězdiček je: 0/5. Hodnoceno: 0x.Počet hvězdiček je: 0/5. Hodnoceno: 0x.Počet hvězdiček je: 0/5. Hodnoceno: 0x.Počet hvězdiček je: 0/5. Hodnoceno: 0x.Počet hvězdiček je: 0/5. Hodnoceno: 0x.
Termín konání: 18. března - 8. dubna 2012
Výstava v Městském muzeu a galerii v Poličce, ve třídě Bohuslava Martinů s jarní a velikonoční tematikou, zaměřenou nejen na očistu těla, ale i na to jak naše prababičky praly prádlo, sušily jej a jak se jim žilo bez "pomocníků" dnešní doby...
Výstava návštěvníkům přiblíží, jak v době před více než sto lety lidé prožívali předvelikonoční období. Jaké prostředky a úkony užívali k očistě svých příbytků, těla i ducha a jaké symboly svátek jara provázely. Nad dnešní čistotou by naši předci jen nechápavě kroutili hlavou. Po dlouhá staletí neexistoval vodovod a uklízelo se pouze pomocí mechanických prostředků. Co se týká osobní hygieny, tak koupel jednou týdně byla ještě ve 20. století považována za zcela dostatečnou.

Výstava je vhodným způsobem jak spolu se svými blízkými příjemně strávit volný čas a zároveň se dozvědět mnohdy nové a zcela určitě zajímavé informace o tom, jak asi žili naši předkové v dobách před více než sto lety. Spatřit a vyzkoušet zde návštěvník může několik originálních domácích pomocníků, jako byla pračka-kejvačka z přelomu 20. století, mandl, zvon na praní anebo klikyhák na ždímání prádla. Hospodyňky zajisté potom více ocení své novodobé pomocníky a muži se mohou kochat jednoduchými avšak zároveň praktickými stroji na ruční pohon. Děti zde na vlastní oči uvidí, jak se připravovali a jak slavili Velikonoce děti před mnoha a mnoha lety… Z rohu místnosti bude potajmu koukat Moréna čakajíc na spálení v ohni, Jidáš na svém vozíku připravený na koledu o Bílé sobotě, anebo krásně nabarvená a voskem nazdobená vajíčka. To vše a mnohé další předměty spojené s těmito svátky jsou na výstavě ke zhlédnutí.

Za mnohem důležitější než čisté tělo a prádlo byla považována neposkvrněná duše. Příprava na Velikonoce, jakožto nejdůležitější svátek církevního roku, však nebyla podceňována ani v minulosti. V tomto období probíhal nejen důkladný úklid v domácnostech, ale lidé se intenzivněji věnovali i očistě svého ducha. Činili tak zpytováním svědomí, přemýšlením nad svými hříchy, modlitbou a zpovědí v kostele. S předvelikonočním obdobím bylo spjato spousta zvyků a pověr. Lidé věřili zejména v očistnou sílu vody a ohně.

Zobrazit celý popis >Provozovatel

Centrum Bohuslava Martinů

Tylova 114
572 01 Polička
Tel.:
+420 461 723 855
Email:
muzeum@muzeum.pol...
WWW:
www.cbmpolicka.cz
GPS:
49,715137 16,264402
 
Město:
Polička
 
Kategorie:
Výstavy

Vstupné

Cena: 40 Kč
Snížená cena: 20 Kč
Poznámka:vstupné do jedné expozice

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 

Naposledy změněno: 20. 2. 2012

Akce v okolí (11) Zobrazit vše >


V okolí najdete (25)