Úvod > Aktivity & akce > Akce > Hradozámecká noc na Křivoklátě s kouzelníkem

Hradozámecká noc na Křivoklátě s kouzelníkem

Kdy 30. srpen 2014 Historické a vojenské akce
Pátý ročník projektu Hradozámecká noc nás zavede v noci z 30. na 31. srpna do temných stěn hradu a nabídne v pozdním večeru setkání s mystickým iluzionistou a jeho velkolepou show. Tajemství alchymisty Edwarda Kellyho budete moci objevovat po celý večer při nočních kostýmovaných vystoupeních.

Pátý ročník unikátního projektu Hradozámecké noci, která nás zavede v noci z 30. na 31. srpna do temných stěn hradu a nabídne v pozdním večeru setkání s mystickým iluzionistou (kouzelníkem) a jeho velkolepou show. Od 20.30 hodin vystoupí se svou velkou iluzionistickou show kouzelník Jan Vaidiš.

Myslíte si, že je možné, aby stůl sám létal, aby zmizela či levitovala krásná asistentka, nebo že je dokonce možné vykouzlit z dlaní sníh? Pokud tomu sami nevěříte, rád Vás o tom ve svých kouzelnických show přesvědčím. Ukážu vám svět plný kouzel, triků, iluzí a magie, svět plný nepochopitelných věcí.

Jsem moderní kouzelník a iluzionista. Ve svých kouzelnických show Vám mohu nabídnout malé karetní triky u stolu, ale i velké iluze na jevištích. Specializuji se převážně na originální a jedinečná kouzla a iluze.

Křivoklátskými kobkami prošly desítky vězňů všech stavů i náboženských vyznání. V té době se jako vězeň dostal na Křivoklát také věhlasný alchymista od dvora císaře Rudolfa II., magistr Kelley. Kelley, vlastním jménem Edward Tabolt, byl lékárnickým laborantem původem z Anglie. Svojí vlast však musel opustit, z důvodu podezření z padělání listin. Cestou se seznámil s astrologem a matematikem Johnem Deem, který ho doporučil na dvůr Viléma z Rožmberka.

Kelley se těšil veliké přízni a jeho sláva se brzy donesla až k samotnému císaři, a tak se roku 1584 poprvé objevuje na dvoře Rudolfa II. Císaře uchvátil svými alchymistickými pokusy a snadno ho přesvědčil, že dokáže přeměnit železnou rudu na zlato. Císařské pokladnice se mu otevřely dokořán.

Jeho nákladný život se však brzy stal trnem v oku mnoha dvořanů a ti začali Kelleyho u císaře pomlouvat. Císaři už také pomalu docházela trpělivost, když se výroba zlata stále nedařila. A tak jak alchymistovi císařova přízeň rychle stoupla, začala nyní stejně prudce upadat. Poslední kapkou bylo, když Kelley zabil v souboji dvořana Hunklera a to i přes císařův zákaz konání soubojů. Kelley byl zatčen a uvězněn na Křivoklátě. Na hradě byl alchymista vyslýchán právem útrpným a k jeho výslechu byl údajně přizván i známý pražský kat Jan Mydlář.

Kelley nakonec slíbil, že provede transmutaci železné rudy ve zlato. Byl proto přemístěn z vězeňské kobky do věže Huderky, kde mu byla zřízena laboratoř. Jeho manželka Johana mu na Křivoklát propašovala v jídle zlatý prach, který měl posloužit k chystanému pokusu. Zlatého prachu však nebylo dost a tak se Kelley rozhodl k útěku.

Chcete-li se dozvědět, jak to s Kelleym dopadlo, zda se mu podařilo z Křivoklátu utéct a nebo přeci jen nakonec dosáhl přeměny železné rudy ve zlato, vypravte se na hrad Křivoklát, 15 a 16. července při nočních prohlídkách zde oživí alchymistův příběh.

Celý popis
Naposledy změněno: 24. 7. 2014

Ubytování a restaurace v okolí

Sportovní areál U Kolečka

Sportovní areál U Kolečka

Křivoklát, Střední Čechy
Svatba na Křivoklátě od A do Z

Svatba na Křivoklátě od A do Z

Křivoklát, Střední Čechy
Kemp Branov

Kemp Branov

Branov, Střední Čechy
Tábořiště U Jezu Račice

Tábořiště U Jezu Račice

Račice, Střední Čechy