Hračky ze staré půdy v Novém Jičíně

Kdy 7. únor 2014 - 4. květen 2014 Výstavy
Tradiční moravské lidové hračky, doplněné kolekcí z pozůstalosti akademické malířky Marie Fischerové – Kvěchové můžete obdivovat do 4. května v Žerotínském zámku v Novém Jičíně.
Výstava je otevřena v sídle Muzea Novojičínska v Žerotínském zámku v Novém Jičíně. Hračky jsou k vidění v Rytířském sále a Kamenné síni. Výstava je doplněna interaktivním programem pro dětské návštěvníky.

Výstava hraček ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně představuje výběr z tamějších muzejních fondů, zaměřujících se především na tradiční moravské lidové hračky, které byly v roce 2006 významně rozšířeny téměř o 600 kusů nejen českých, ale i exotických, historických či autorských hraček od vnučky pražské malířky Marie Fischerové-Kvěchové. Do kolekce jsou zahrnuty jak sběratelské kousky, tak zejména hračky, které sloužily svému pravému účelu a prošly rukama několika generací dětí.

Nejstarší exponáty pocházejí z osmdesátých let 19. století. Zajímavostí výstavy je i pestrost materiálů, ze kterých jsou hračky vyrobeny, aťuž z textilu, porcelánu, kovu, dřeva či dalších přírodních i syntetických materiálů.

Výstava je rozšířena o soubor pohlednic z Východočeského muzea v Pardubicích s ilustracemi významné malířky Marie Fisherové-Kvěchové, na kterých jsou zobrazené především motivy dětských her a hraček, které jsou využity v interaktivní části výstavy. Tato část byla instalována ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko, p. o.

Výstava je otevřena: 
1. 10. - 31. 3. úterý - pátek 8-12, 13-16; neděle 9-15
1. 4. - 30. 9. úterý - pátek 8-12, 13-17; sobota a neděle 9-16

Autorka scénáře: PhDr. Blanka Petráková, Muzeum JV Moravy ve Zlíně
Kurátorka výstavy:  Mgr.Hana Jabůrková, MNJ v Novém Jičíně 
Celý popis
31.3.
Andrea Tögel Kalivodová & Ladislava Vondráčková

Andrea Tögel Kalivodová & Ladislava Vondráčková

Třinec, Severní Morava a Slezsko
1.4.
2.4.
Historický velikonoční jarmark v Karviné

Historický velikonoční jarmark v Karviné

Karviná, Severní Morava a Slezsko
1.4.
2.4.
Skrz prsty 2015

Skrz prsty 2015

Zlín, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Za tajemstvím Marlenky - zázrakem z medu

Za tajemstvím Marlenky - zázrakem z medu

Frýdek-Místek, Severní Morava a Slezsko
Minipivovar v Kozlovicích

Minipivovar v Kozlovicích

Kozlovice, Severní Morava a Slezsko