Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava Frank Domin - Fotografie

Výstava Frank Domin - Fotografie

Kdy 23. srpen 2014 15:00 - 31. říjen 2014 16:00 Výstavy
Výstava fotografií na purkrabství hradu Klenová.

František Domin, rodák z Písku, žil posledních 32 let u Tichého oceánu v USA, konkrétně v San Franciscu. Ke svému rodnému městu ale nikdy neztratil vztah, i když jej vyměnil za dobrodružný a toulavý život se střídavým zaměstnáním v dalších městech - Českých Budějovicích, Frymburku, Praze, posléze Madridu, San Diegu, Los Angeles a San Franciscu.

Svůj výtvarný zájem zaměřil na tvůrčí fotografii v 70. letech. Tehdy jej také výtvarně zaujala Šumava se svými málo objevovanými přírodními krásami. Touha po možnosti zachytit je osobitým způsobem jej v roce 1973 vedla k iniciativě založit výtvarně tvůrčí skupinu „Nový svět“ se sídlem na šumavské polosamotě Šindlov. Velké množství fotografií jeho života vzniklo právě zde.

Na celostátních fotografických soutěžích získávaly cykly fotografií jeho a jeho kolegů mnohá ocenění za šumavské soubory „Skláři“, „Chalupa pana Matouše“, či „Putování s konví“. Po odchodu Františka Domina do zahraničí v 80. letech jeho fotografická tvorba neustává, ale naopak pokračuje, vyzrává, výrazně se profesionalizuje a stává se zaměstnáním a prostředkem obživy.

Černobílou fotografii postupně vytlačuje fotografie barevná a tematicky se pochopitelně proměňuje. Šumavu vystřídaly záběry z amerického kontinentu a různých zemí Evropy. Nejoblíbenější destinací Františka Domina se stala Francie, ale i Rakousko, Itálie a v posledních letech opět Čechy.

Jeho tvorba v Americe byla profesně zaměřena především na dokumentaci a umělecké ztvárnění architektonických objektů. Na svých cestách za fotografií po Evropě ho doprovázel jeho syn Dominik, který od nejútlejšího mládí také fotografuje, i když zvolil profesně zcela odlišný obor. Vystudoval teoretickou chemii na Universitě v Berkeley a v současné době působí již několik let v Paříži, kde se věnuje vědecké práci. Několik Dominikových snímků doplní cyklus Franka Domina ve výstavním prostoru purkrabství hradu Klenová.

Celý popis
Naposledy změněno: 12. 8. 2014
26.3.
17.7.
Výstava Linoryt I

Výstava Linoryt I

Klenová, Šumava
15.4.
19.6.
Teorie chlupatého míče

Teorie chlupatého míče

Klatovy, Šumava
22.4.
19.6.
Eliška Jakubíčková 2016

Eliška Jakubíčková 2016

Klatovy, Šumava
23.7.
Rytíři na hradě Klenová

Rytíři na hradě Klenová

Klenová, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí