Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava Frank Domin - Fotografie

Výstava Frank Domin - Fotografie

Kdy 23. srpen 2014 15:00 - 31. říjen 2014 16:00 Výstavy
Výstava fotografií na purkrabství hradu Klenová.

František Domin, rodák z Písku, žil posledních 32 let u Tichého oceánu v USA, konkrétně v San Franciscu. Ke svému rodnému městu ale nikdy neztratil vztah, i když jej vyměnil za dobrodružný a toulavý život se střídavým zaměstnáním v dalších městech - Českých Budějovicích, Frymburku, Praze, posléze Madridu, San Diegu, Los Angeles a San Franciscu.

Svůj výtvarný zájem zaměřil na tvůrčí fotografii v 70. letech. Tehdy jej také výtvarně zaujala Šumava se svými málo objevovanými přírodními krásami. Touha po možnosti zachytit je osobitým způsobem jej v roce 1973 vedla k iniciativě založit výtvarně tvůrčí skupinu „Nový svět“ se sídlem na šumavské polosamotě Šindlov. Velké množství fotografií jeho života vzniklo právě zde.

Na celostátních fotografických soutěžích získávaly cykly fotografií jeho a jeho kolegů mnohá ocenění za šumavské soubory „Skláři“, „Chalupa pana Matouše“, či „Putování s konví“. Po odchodu Františka Domina do zahraničí v 80. letech jeho fotografická tvorba neustává, ale naopak pokračuje, vyzrává, výrazně se profesionalizuje a stává se zaměstnáním a prostředkem obživy.

Černobílou fotografii postupně vytlačuje fotografie barevná a tematicky se pochopitelně proměňuje. Šumavu vystřídaly záběry z amerického kontinentu a různých zemí Evropy. Nejoblíbenější destinací Františka Domina se stala Francie, ale i Rakousko, Itálie a v posledních letech opět Čechy.

Jeho tvorba v Americe byla profesně zaměřena především na dokumentaci a umělecké ztvárnění architektonických objektů. Na svých cestách za fotografií po Evropě ho doprovázel jeho syn Dominik, který od nejútlejšího mládí také fotografuje, i když zvolil profesně zcela odlišný obor. Vystudoval teoretickou chemii na Universitě v Berkeley a v současné době působí již několik let v Paříži, kde se věnuje vědecké práci. Několik Dominikových snímků doplní cyklus Franka Domina ve výstavním prostoru purkrabství hradu Klenová.

Celý popis
Naposledy změněno: 12. 8. 2014
Bývalá kasárna v Janovicích nad Úhlavou

Bývalá kasárna v Janovicích nad Úhlavou

Janovice nad Úhlavou, Šumava
Zámek Veselí nad Úhlavou

Zámek Veselí nad Úhlavou

Janovice nad Úhlavou, Šumava
Barokní zámek Týnec u Klatov

Barokní zámek Týnec u Klatov

Janovice nad Úhlavou, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí