Úvod > Aktivity & akce > Akce > Finále Plzeň 2018

Finále Plzeň 2018

Kdy 19. duben 2018 - 24. duben 2018 Společenské akce
Filmový festival Finále je každoroční soutěžní a bilanční přehlídkou českých dlouhometrážních hraných filmů, k níž přibyla i soutěž dokumentárních filmů. 31. ročník filmového festivalu Finále Plzeň se uskuteční v termínu od 19. do 24. dubna 2018.

Hlavním pilířem největší přehlídky českých a slovenských filmů bude i letos soutěž celovečerních hraných a animovaných filmů, dokumentů a televizních a internetových projektů. O vítězích ocenění Zlatý ledňáček rozhodnou 4 odborné poroty složené celkem ze 14 zahraničních odborníků, které budou vybírat ze 40 nominovaných soutěžních projektů z české a slovenské produkce. Vůbec poprvé budou oceněny i studentské filmy do 40 minut. Vítězové kromě skleněných cen dostanou také finanční odměnu a vítěz studentské sekce obdrží věcné plnění v hodnotě 100 000 Kč od partnera ceny Magic Lab. Role předsedy hlavní poroty se ujme Tomasz Wasilewski, polský scénárista a režisér, držitel ceny Stříbrný medvěd z Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně za nejlepší scénář. Pozvání přijala i herečka Alexandra Borbély, držitelka Evropské filmové ceny za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu O těle a duši, který byl nominován na Oscara. Mezi další porotce patří například rumunská dokumentární režisérka a filmová producentka Monica Lãzurean-Gorgan, producent dokumentárních snímků Oliver Sertić, vedoucí industry platformy Filmového festivalu v Krakově Katarzyna Wilk či programový ředitel Slovinského filmového festivalu v Celje Igor Palcic.

Z českých filmařů či herců do Plzně zavítá například Miroslov Krobot, Lenka Krobotová, Aňa Geislerová, Pavel Nový, Zuzana Kronerová, Vít Klusák, Filip Remunda, Taťjana Medvecká, Jan Hřebejk a mnoho dalších. 

Programová sekce České stopy v mezinárodních koprodukcích opět uvede i zahraniční tvorbu, která vznikla v české koprodukci. Návštěvníci se mohou těšit například na projekty z Rakouska (Doma je tady), Lotyšska a Finska (Sibiřský deník) i Indie (Jak Harry potkal Sejal). Za pozornost stojí též slovenská tvorba, kterou na festivalu zastoupí snímky loňského roku, například DOGG, Špína či Únos. Nechybí ani dokumentární žánr v podobě časosběrných děl Deset let lásky a Sbohem děcáku. Sekce Na vlně představuje výběr nejnovějších filmů vzniklých v roce 2018, Finále promítne strhující dokument o české přírodě Planeta Česko či režijní debut Petra Horkého Švéd v žigulíku o střetu západního myšlení s ruskou mentalitou.

Objeví se také sekce Německé kino, aktuální filmy z méně známých českých koprodukcí nebo archivní sekce s podtitulem Talent ve vyhnanství, sekce První úlovek nabídne české a slovenské premiéry, Zoom pak promítne filmy, které zvítězily na zahraničních festivalech a národních přehlídkách. Vůbec poprvé budou v Plzni soutěžit i studentské filmy do čtyřiceti minut. Připraven je i doprovodný program v podobě autorských čtení, výstavy, koncertů a srazu s youtubery.

Hlavním festivalovým dějištěm zůstává Měšťanská beseda, dále DEPO2015 v Plzni, kde se budou promítat dokumenty, a Papírna, kde proběhnou koncerty.

Díky doprovodnému programu ožije v Plzni hned několik míst najednou. V Plzeňském Prazdroji se jako vzpomínka na nedožité 100. narozeniny Miroslava Horníčka promítneme historicky první interaktivní filmový projekt Kinoautomat: Člověk a jeho dům. Pražský filmový orchestr zahraje v prostorách Autobusové haly DEPO2015 a Klára Vytisková vystoupí v Anděl Music Baru. Novinkou letošního ročníku bude silent kino, filmová klasika pod širým nebem s živým hudebním doprovodem. V Kopeckého sadech před Měšťanskou besedou uvedeme ve spolupráci s Papírnou dva výjimečné němé snímky. Hudbu k nim, speciálně složenou pro tuto příležitost, obstarají DJ‘s přímo na místě. Mimořádný film Gustava Machatého Erotikon doprovodí DJ Bartesky s mixem elektra a swingu a Tuzex Christ prvorepublikový velkofilm Svatý Václav z roku 1929, který byl nejvýpravnější filmovou podívanou své doby. Ve snímku, jehož vznik inicioval T. G. Masaryk k 1000. výročí smrti Sv. Václava, se objevily stovky statistů i největší filmové stavby v Evropě 20. let.

V rámci festivalu vzniknou dvě programové sekce zaměřené na výročí vzniku republiky: Pocta Miroslavu Horníčkovi, v jejímž rámci budou promítnuta neznámá díla včetně populárního Kinoautomatu, a Ať žije republika!, v jejímž rámci budou promítnuty filmy reagující na vznik ČSR nebo byly natočeny v období první republiky.

V letošní znělce se představí herci Jan Cina a Petr Vančura. Připraveny jsou i seriálové maratony - Dabing Street a Kafe & Cigárko.

V rámci festivalu bude uvedeno 6 premiér či předpremiér. Jmenovitě se jedná o snímek Hastrman, režijní debut Ondřeje Havelky. Dále dokumentární film Bohu žel Saši Dlouhého, slovenský výpravný životopisný film Dubček – krátké jaro, dlouhá zima nebo historický snímek Zdeňka Jiráského Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře. Předpremiéra čeká i televizní film Davida Ondříčka Dukla 61 či dokudrama Jana Geberta Až přijde válka.

Celý popis
Naposledy změněno: 3. 4. 2018
19.2.
30.6.
Pod hladinou v plzeňském Techmania Science Centre

Pod hladinou v plzeňském Techmania Science Centre

Plzeň 3, Plzeňsko a Český les
1.12.
31.1.
Roční permanentka do Techmanie v Plzni

Roční permanentka do Techmanie v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
22.1.
17.12.
Prohlídky Divadla J. K. Tyla v Plzni

Prohlídky Divadla J. K. Tyla v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
27.4.
30.4.
Výstava fotografií Kostel v Čečovicích

Výstava fotografií Kostel v Čečovicích

Plzeň, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí

MojeCafé - dětská kavárna a restaurace v Plzni

MojeCafé - dětská kavárna a restaurace v Plzni

Plzeň 1, Plzeňsko a Český les
Kongresové centrum Parkhotel Plzeň

Kongresové centrum Parkhotel Plzeň

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Cross café v Plzni

Cross café v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Hotel Slovan  - secesní perla Plzně

Hotel Slovan - secesní perla Plzně

Plzeň, Plzeňsko a Český les